Błysk formy Szczepańskiego w Saint-Dizier

Szymon Gagatek 2015-10-20 17:03

W czasie ostatniego weekendu wielu czołowych polskich zawodników udało się na coroczny miting pływacki w Saint-Dizier. Pojawili się tam reprezentanci Kormorana Olsztyn i Kornera Zielona Góra, a także trenująca na co dzień w Niemczech Katarzyna Baranowska. Świetną dyspozycją na tak wczesnym etapie sezonu zimowego popisał się zwłaszcza Sebastian Szczepański.

Mistrz Europy juniorów w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym zwyciężył we Francji w dwóch konkurencjach: 100 i 200 m stylem dowolnym. W rywalizacji na krótszym dystansie, która była rozgrywana w formacie eliminacje+finał, dominował od samego początku. Do najlepszej ósemki awansował z najlepszym czasem (48.75 s), a w walce o pierwsze miejsce jeszcze go poprawił, pokonując cztery długości basenu w 48.38 s. Z kolei 200 metrów przepłynał w 1:46.31 - wolniej od swojego rekordu życiowego o zaledwie dziewiętnaście setnych sekundy. Dodatkowo zawodnik Kornera był drugi na 50 m stylem dowolnym (22.06 s). W każdej z tych konkurencji ustanawiał najlepszy wynik w tym sezonie w naszym kraju.

Zwycięstwo w Saint-Dizier udało się odnieść również Krzysztofowi Pielowskiemu. Reprezentant Kormorana Olsztyn już pierwszego dnia mitingu zajął najwyższą pozycję na 1500 m stylem dowolnym (15:14.10), wyprzedzając Karola Zbutowicza (15:22.07). Pielowski był też piąty na 400 m stylem dowolnym (3:56.03) i dziesiąty na o połowę krótszym dystansie (1:53.72). Z kolei nasz siedemnastoletni junior medalową pozycję zdołał wywalczyć na 400 m stylem zmiennym. Jako pierwszy Polak w tym sezonie złamał barierę czterech minut i dwudziestu sekund i z wynikiem 4:19.64 został sklasyfikowany na trzeciej pozycji. Tuż za nim znalazł się Bartłomiej Kubkowski (4:29.98), który we Francji dobrze poradził sobie również na tym samym dystansie stylem dowolnym, dostając się do finału, który zakończył na ósmej pozycji. Natomiast Zbutowicz był też czwarty na 200 m stylem zmiennym (2:02.58), piąty na 200 m stylem klasycznym (2:16.59), szósty na 200 m stylem grzbietowym (2:02.05) i siódmy na 200 m stylem dowolnym (1:51.94).

Wysoko na dystansie 100 m stylem klasycznym znalazł się Mateusz Kołodziejski. Czas 1:02.95 dał mu ostatecznie czwarte miejsce. Zawodnik Kornera Zielona Góra awansował też do finału sprinterskiej rywalizacji żabkarzy z szóstym wynikiem (29.26 s), ale w sobotnie popołudnie popłynął wolniej (29.50 s) i zajął ósmą lokatę.

Dobrą dyspozycję zasygnalizowały również panie. Monika Czerniak trzykrotnie plasowała się na trzecim miejscu (200, 400 i 800 m stylem dowolnym), a najdłuższy dystans pokonała w 8:43.33. Tak szybko w tym sezonie nie pływała jeszcze żadna Polka. W sześciu konkurencjach wystartowała Katarzyna Baranowska. Nasza znakomita zmiennistka aż pięć z nich kończyła na czwartym miejscu (100 i 200 m stylem grzbietowym, 100 m stylem motylkowym, 100 i 400 m stylem zmiennym), ale kiedy w niedzielne popołudnie, w swojej ostatniej próbie, zdołała zameldować się w pierwszej trójce, zrobiła to w świetnym stylu. Dystans 200 m stylem zmiennym pokonała najszybciej od czasu swojego występu na mistrzostwach świata w Manchesterze w 2008 roku, uzyskała najlepszy w tym sezonie czas w naszym kraju (2:13.22) i dała się wyprzedzić jedynie Zsuzsannie Jakabos z Węgier i Fanny Lecluyse z Belgii.

Wśród startujących w St. Dizier znaleźli się również młodzi Polacy. Wysokie miejsca w kategorii wiekowej 13-14 lat zajmował Michał Mirański. Zawodnik Kornera Zielona Góra aż trzykrotnie uplasował się w pierwszej trójce - na dystansach 50, 100 i 200 m stylem dowolnym. Z kolei jego klubowe koleżanki najlepiej poradziły sobie na 200 m stylem klasycznym. Trzynastoletnia Aleksandra Kramer uzyskała najlepszy czas (2:45.94), a Tola Łabuć była trzecia.