Rozpędzona holenderska lokomotywa

Szymon Gagatek 2015-04-06 00:11

Możemy tylko żałować, że zawody Swim Cup w Eindhoven trwały jedynie cztery dni. Femke Heemskerk rozpędzała się na nich z dnia na dzień i aż strach pomyśleć, jakie rezultaty mogłaby osiągać w kolejnych swoich startach. Dziś swoją prędkość wykorzystała, by poprawić rekord Holandii na dystansie 100 m stylem dowolnym, wyprzedzając w klasyfikacji wszechczasów mistrzynię olimpijską z Londynu, Ranomi Kromowidjojo!

Heemskerk pokazała się ze świetnej strony już we wczorajszych półfinałach. Uzyskała wtedy czas 52.79 s i wskoczyła na szóste miejsce w zestawieniu wszechczasów w tej konkurencji. Dziś była jeszcze szybsza, notując rezultat lepszy od sobotniego o jedną dziesiątą sekundy. Tym samym poprawiła o sześć setnych rekord Holandii, który od trzech lat należał do Ranomi Kromowidjojo. Mistrzyni olimpijska straciła w finale dokładnie 1.19 s do swojej reprezentacyjnej koleżanki! I choć Heemskerk dziś przyćmiła wszystkie inne zawodniczki, to warto też zwrócić uwagę na jedną postać, która już wkrótce może zostać okrzyknięta jej następczynią. Zaledwie piętnastoletnia Marrit Steenbergen zajęła dziś w finale czwarte miejsce, uzyskując czas 54.89 s - lepszy chociażby od rekordu Polski seniorek!

52.87   Francesca Halsall (Wielka Brytania)   [Rzym, 31/07/2009]

Rewelacyjną wielkanocną dyspozycję, a przede wszystkim wszechstronność, zaprezentowała Sarah Sjoestroem. Najpierw zapisała się w historii swojego kraju na 100 m stylem grzbietowym, zostając pierwszą Szwedką, która pokonała ten dystans w czasie poniżej jednej minuty (59.98 s), a już chwilę później cieszyła się ze zwycięstwa w drugiej konkurencji. Tym razem nie dała szans rywalkom na 50 m stylem motylkowym. Rekordzistka świata (24.43 s) postanowiła udowodnić wszystkim, że ubiegłoroczny wyczyn na krajowych mistrzostwach w Boras nie był przypadkowy i już w półfinałach pokonała jedną długość basenu w 24.69 s! Żadna inna zawodniczka na świecie nie pływała nigdy tak szybko. Później tylko potwierdziła swoją dominację w wielkim finale (25.59 s).

Rywalizacja mężczyzn przebiegała dziś pod dyktando Węgrów. Rekord zawodów na dystansie 400 m stylem dowolnym poprawił Peter Bernek, który uzyskał piąty w tym roku czas na świecie, 3:47.31. Ponad półtorej sekundy stracił do niego ubiegłoroczny mistrz Europy w tej konkurencji, Velimir Stjepanovic z Serbii (3:48.85), a trzeci był faworyt gospodarzy, Sebastiaan Verschuren (3:49.80). Pierwsze miejsce na 100 m stylem grzbietowym wywalczył inny reprezentant Madziarów, Gabor Balog (54.78 s), natomiast na 50 m stylem dowolnym najszybszy był Krisztian Takacs (22.19 s w półfinale, 22.22 s w finale). W kwalifikacjach rywalizacji sprinterów sześćdziesiątą drugą pozycję zajął Marcin Kruszko (25.11 s). Jedynym, który przełamał węgierską passę, był Erik Persson. Na dystansie 200 m stylem klasycznym uplasował się na najwyższym stopniu podium, uzyskując czas 2:11.98 i wyprzedzając o ćwierć sekundy Camerona van der Burgha z RPA. Wśród kobiet najlepszą żabkarką została zawodniczka gospodarzy, Moniek Nijhuis (2:29.61).