Szczecin 2016: Dowgiert dołącza do Urbańczyk!

Szymon Gagatek 2016-05-27 10:15

Pierwsze minimum olimpijskie we Floating Arenie! Anna Dowgiert już w eliminacjach 50 m stylem dowolnym uzyskała czas wymagany przez Polski Związek Pływacki do wyjazdu do Rio de Janeiro. W kadrze na Igrzyska zawodniczka Śląska Wrocław powinna dołączyć do Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk, która spełniła kryteria w tej konkurencji podczas mistrzostw Europy.

Po nieudanych próbach zdobycia biletu do Brazylii w Londynie, Dowgiert mogła w piątkowy poranek w końcu odetchnąć z ulgą. Sprinterski dystans pokonała w 25.15 s, a więc o trzynaście setnych szybciej od minimum olimpijskiego. Był to zarazem najlepszy czas uzyskany podczas mistrzostw Polski w ich niemal dziewięćdziesięcioletniej historii! Poprzedni rekord zawodów również należał do Dowgiert, wynosił 25.19 s i został ustanowiony w ubiegłym roku. Do dziś była to jej życiówka.

Według ustaleń Polskiego Związku Pływackiego minima na Igrzyska na mistrzostwach kraju w Szczecinie muszą być uzyskiwane w finałach A. Dowgiert definitywnie zapewni sobie więc miejsce w kadrze w momencie, gdy uda jej się uzyskać zbliżony wynik również po południu. Trudno sobie jednak wyobrazić, by miało jej zabraknąć w samolocie do Rio, przynajmniej w roli jednej z zawodniczek do sztafety 4x100 m stylem dowolnym. Wtedy, mając uzyskane indywidualne minimum A z dzisiejszego poranka, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by zaprezentowała się w Brazylii również indywidualnie.

W finałowym wyścigu na 50 m stylem dowolnym dojdzie do bardzo ciekawego starcia o złoto pomiędzy reprezentantką Śląska, a Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk. Łodzianka bez problemów weszła do najlepszej dziesiątki z trzecim wynikiem (26.00 s), zbytnio się nie wysilając. Faworytki rozdzieliła jedynie Dominika Sztandera (25.87 s).

Polacy z minimami olimpijskimi:
*Anna Dowgiert (50 m stylem dowolnym)
*Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (50 m stylem dowolnym)

*Konrad Czerniak (50 i 100 m stylem dowolnym; 100 m stylem motylkowym)
*Kacper Majchrzak (200 m stylem dowolnym)
*Jan Świtkowski (200 m stylem dowolnym; 200 m stylem motylkowym)
*Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym)
*Wojciech Wojdak (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym)
*Paweł Korzeniowski (100 m stylem motylkowym)

W eliminacjach padły również aż trzy wyniki lepsze od minimum na mistrzostwa Europy juniorów. Wywalczyły je zawodniczki urodzone w 1999 roku: Patrycja Rzońca (26.15 s) oraz Natalia Fryckowska (26.31 s), a także nieoczekiwanie Karolina Jurczyk. Piętnastolatka z Dziewiątki Dzierżoniów jedną długość basenu pokonała w 26.20 s i o ponad sekundę wyśrubowała własny rekord życiowy. Cała trójka naszych juniorek będzie miała okazję poprawić się jeszcze w popołudniowym finale A, w którym niespodziewanie zabraknie natomiast brązowej medalistki krajowego czempionatu sprzed roku, Nikoli Petryki. Zawodniczka Śląska Wrocław została sklasyfikowana na jedenastej lokacie z czasem 26.83 s.