OPEN WATER: Kryspinów zwycięski dla Urbaniaka i Zaborowicz

Joanna Kwatera 2016-08-15 16:06

W cieniu rywalizacji olimpijskiej najlepszych pływaków startujących w stolicy Brazylii, w sobotę odbyły się w podkrakowskim Kryspinowie wyścigi w ramach XXVII maratonu pływackiego zaliczane do cyklu Grand Prix Polski na wodach otwartych.

W przedostatniej rundzie tegorocznych zmagań długodystansowców, organizatorzy przewidzieli starty w czterech kategoriach – wyścig PLUSK na dystansie 400m dla 10 i 11 latków, „Debiut na wodach otwartych” dla juniorów w wieku 12 i 13 lat, rozgrywany w ramach cyklu Grand Prix wyścig główny na dystansie 5km dla zawodników 14lat i starszych oraz 2km zmagania dla najstarszych uczestników tej imprezy, których klasyfikacja odbywała się wg reguły co 10 lat, a przeznaczona była dla pływaków od 14lat i straszych.

W wyścigu głównym na dystansie 5km wzięło udział 25 zawodników i zawodniczek. Na starcie stawili się m.in. uczestnicy i medaliści mistrzostw Polski z Olsztyna: Jan Urbaniak, Arkadiusz Osses czy Hanna Bakuniak, jak i reprezentanci Polski na mistrzostwach świata juniorów w Hoorn Julia Zaborowicz i Bartłomiej Koziejko, a także przewodzący w klasyfikacji Grand Prix 17-18 latków: Michał Macner i Patrycja Świąder.

Najlepiej na zalewie w Kryspinowie radzili sobie dwaj zawodnicy Warty Poznań – Jan Urbaniak i Arkadiusz Osses oraz pływak Kormorana Olsztyn Bartłomiej Koziejko, którzy wysforowali się na czoło już na początku wyścigu. Ostatecznie bardzo zaciętą przez cały wyścig rywalizację „łeb w łeb” minimalnie zwyciężył aktualny wicemistrz Polski Jan Urbaniak, a pokonanie dziesięciu pięciuset metrowych pętli zajęło mu 59 minut i 18 sekund. Tylko dwie sekundy za nim na mecie zameldował się Osses, a jeszcze sekundę później finiszował Koziejko. Prawie cztery minuty stracił do nich czwarty na mecie Michał Macner (1:03:15), ale czas ten wystarczył mu do triumfu w kategorii 17-18latków. Wśród 16latków najlepszy okazał się Bartłomiej Koziejko, rywalizację juniorów 15letnich wygrał Marcin Szarpak (KS Piątka Chorzów), a ze zwycięstwa wśród 14latków cieszył się Bartłomiej Prokop (UKS Manta Kochłowice – Ruda Śląska).

Zaciętą rywalizację kibice mogli oglądać również w zmaganiach kobiet. Do mety jednak najszybciej dotarła mistrzyni Polski 15-16latek , trzynasta na świecie w rywalizacji juniorów na wodach otwartych - Julia Zaborowicz (KS Górnik Sosnowiec), która o zaledwie trzy sekundy wyprzedziła na finiszu brązową medalistkę mistrzostw Polski seniorów z Olsztyna Hannę Bakuniak (MKP Szczecin), uzyskując czas 1:06:19. Na trzeciej pozycji w klasyfikacji open uplasowała się mistrzyni Polski 17-18latek - Patrycja Świąder (1:11:33). Zawodniczka WKS Śląsk Wrocław triumfowała w Kryspinowie w kat. 17-18latków. W kategorii o rok młodszej zwyciężyła Martyna Tomoń (KSZO Ostrowiec), wśród 15latek - Julia Zaborowicz, a w najmłodszej kategorii wiekowej Karolina Bidnik (Gim 92 Warszawa). Kategorię 19+ wygrała Hanna Bakuniak.