ZMPSiM: WYPRZEDZIŁ MISTRZA!

Joanna Kwatera 2013-12-20 23:25

Siedem kolejnych rekordów – w tym rekord Polski seniorów – to bilans drugiego dnia rozgrywanych w Ostrowcu Świętokrzyskim Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Bohaterem dnia został dziś Tomasz Polewka, który dwie długości basenu stylem grzbietowym przepłynął najszybciej w historii i z tabeli rekordów wymazał na tym dystansie nazwisko mistrza świata – Radosława Kawęckiego!

Zawodnik AZS AWF Katowice potrzebował zaledwie 23.62, aby pokonać 50m stylem grzbietowym i pobić rekord Kawęckiego o 0,13s. Co ciekawsze uczynił to już w półfinale. W finale Polewka popłynął również bardzo szybko i również lepiej od poprzedniego rekordu Kawęckiego i czasem 23.67 wywalczył złoty medal mistrzostw Polski. Sporo ponad pół sekundy za nim do mety dopłynęli – drugi Krzysztof Jankiewicz (NAWA Skierniewice) oraz Maksymilian Zgierski (AZS UŁ. PŁ. Łódź) i Miłosz Mikicin (AZS AWF Warszawa), którzy zajęli ex aequo trzecią pozycję.

Bardzo ciekawie zakończył się wyścig na dystansie 200m stylem klasycznym kobiet. Murowana faworytka do zwycięstwa Paulina Zachoszcz (MKP Szczecin) została zdyskwalifikowana, a rywalizację – ustanawiając nowy rekord Polski 15-latków – wygrała Angelika Wikieł. Czas 2:28.43 dał zawodniczce UŚKS Ostrołęka tytuł czempiona kraju. Za nią na podium uplasowały się Marlena Dudek (AZS AWF Katowice) i Michalina Zbrojewska (Piątka Konstantynów). W wyścigu tym padł jeszcze jeden rekord Polski, a autorką jego była 16-letnia Dominika Sztandera. Będąca w doskonałej dyspozycji reprezentantka Juvenii Wrocław poprawiła jeszcze swoje wczorajsze osiągnięcie na dystansie 50m stylem klasycznym, uzyskując na pierwszych dwóch długościach basenu rezultat 30.62. Czas ten to nowy rekord Polski 16,17 i 18-latków! Ostatecznie wyścig zakończyła zajmując 7 miejsce.

Sesja finałowa zaczęła się jednak od wyścigów w konkurencji 800m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. W rywalizacji kobiet dominację Olsztynianek przełamała dziś Donata Kilijańska (KS KSZO Ostrowiec), która uzyskując czas 8:33.53 zajęła pierwsze miejsce. Ponad dwie sekundy za nią do mety dotarły Joanna Zachoszcz i Monika Czerniak (obie AZS UWM Olsztyn). Później do basenu wskoczyli panowie i również na tym dystansie nie obyło się bez rekordów. Niezawodny i niestrudzony Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim) ustanowił dziś kolejny rekord Polski 17 i 18latków, osiągając czas 7:44.59 i zdobył swój pierwszy w tej imprezie medal – koloru brązowego. Udało mu się tym samym „wydrzeć” jedno miejsce na podium podopiecznym trenera Drozda, którzy również startowali dziś bardzo dobrze. Tytuł mistrza Polski wywalczył Filip Zaborowski (7.41.13), a na drugim miejscu na mecie zameldował się Marcin Kaczmarski. Na czwartej pozycji uplasował się mistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata w tej konkurencji Paweł Furtek. W wyścigu tym padł jeszcze jeden rekord Polski, a ustanowiony został przez Mateusza Arndta. Pływak KS Delfin Gdynia pierwsze 400m metrów przepłynął najszybciej w historii startów 15-latków i czas 3:53.56 został oficjalnie wpisany do tabel rekordowych osiągnięć na dystansie 400m stylem dowolnym.

Nie było niespodzianki w rywalizacji zmiennistów w konkurencji 400m stylem zmiennym. Najlepszy okazał się uczestnik mistrzostw Europy w Herning – Michał Poprawa (AZS AWF Katowice), a zwycięstwo dał mu czas 4:12.93. Rywalizacja jednak była zacięta – niespełna sekundę za nim do mety dopłynął Dawid Szwedzki (Piątka Konstantynów), a na trzecim miejscu uplasował się Karol Zaczyński (Śląsk Wrocław). Poprawa został też mistrzem kraju na dystansie 100m stylem motylkowym. Pierwsze miejsce dał mu czas 52.25s. Zacięta walka o prymat w tej konkurencji trwała do końca, a tuż za nim uplasowali się Oskar Krupecki (MKP Szczecin – czas 52.64) i Piotr Łuczak (AZS AGH Kraków – czas 52.75).

W finale 100m stylem dowolnym najlepsza okazała się zawodniczka AZS AGH Kraków – Anna Kawecka (55.59), która wyprzedziła Annę Dowgiert (Śląsk Wrocław) i Karinę Włostowską (Jedenastka Jelenia Góra). To jednak nie jedyny dziś medal Anny Dowgiert. Zawodniczka z Wrocławia, pod nieobecność Aleksandry Urbańczyk, nie miała zbyt wielkich problemów, aby zwyciężyć rywalizację na dystansie 50m stylem motylkowym. Uzyskując tam czas 26.26, wyprzedziła na mecie Klaudię Naziębło (Juvenia Wrocław) i Joannę Janiczek z Unii Oświęcim.

W rywalizacji żabkarzy, na dystansie 100m zwyciężył Mikołaj Machnik (AZS AWF Katowice) przed Piotrem Safrończykiem (Juvenia Wrocław) i Bartłomiejem Roguskim (Żoliborz Warszawa). Nowy mistrz Polski jako jedyny złamał granicę jednej minuty, uzyskując czas 59.61.

Mistrzynią Polski na dystansie 100m stylem grzbietowym została dziś Klaudia Naziębło, która jako jedyna uzyskała czas poniżej jednej minuty (59.57) i wyprzedziła na podium Annę Kozłowską (Piętnastka Bydgoszcz) i Maję Zawiszewską (Śląsk Wrocław).

Na koniec dzisiejszej rywalizacji rozegrane zostały wyścigi sztafetowe. Najpierw do boju przystąpiły panie na dystansie 4x200m stylem dowolnym. Najszybsze okazały się pływaczki Juvenii Wrocław. Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Beata Pożarowszczyk i Alicja Tchórz – uzyskały czas 8:11.47 i wyprzedziły drugie na mecie zawodniczki Unii Oświęcim (Kamila Kunka, Joanna Szczepanik, Joanna Janiczek, Miriam Podlewska), które ustanowiły nowy rekord Polski juniorów 17-letnich w tej konkurencji (8:14.55). Trzecie miejsce na podium wywalczyły reprezentantki AZS UWM Olsztyn (Czerniak, Zachoszcz, Kowalińska, Wikieł). W konkurencji 4x100m stylem zmiennym mężczyzn ponownie najlepszy okazał się zespół AZS AWF Katowice, w składzie: Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Krzysztof Wilk, który uzyskał czas 3:31.89, a do rekordu Polski zabrakło im 0,78s. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo dwie ekipy: zawodnicy Kornera Zielona Góra (Krzyżaniak, Kołodziejski, Golczyk, Szczepański) oraz pływacy AZS AWF Warszawa (Morawski, Certa, Andrzejczak, Pasula).

Jutro również nie zwalniamy tempa, wiele emocji przed nami – nie zapomnijcie śledzić wyników i relacji już od godziny 9.00!