ZMPSiM: PIERWSZE EMOCJE ZA NAMI!

Joanna Kwatera 2013-12-19 22:34

Zakończył się pierwszy dzień zmagań pływackich Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Na Ostrowieckiej pływalni nie brakowało wrażeń, wielkich emocji oraz rekordów Polski. Już w porannych eliminacjach najlepsze rezultaty w historii naszego kraju w swoich kategoriach wiekowych poprawiali juniorzy: na dystansie 200m stylem grzbietowym Kacper Stokowski (Bielany Warszawa), który uzyskał wynik 2:04.25, ustanawiając nowy rekord Polski juniorów 14-letnich, a na dystansie 400m stylem dowolnym – Wojciech Wojdak z Unii Oświęcim, uzyskując rekordowy czas wśród juniorów 17-letnich - 3:46.01.

W popołudniowym finale zawodnik z Oświęcimia popłynął jeszcze szybciej niż rano i osiągając czas 3:45.26 poprawił rekord Polski juniorów 17-letnich w tej konkurencji. Czas ten wystarczył jednak tylko do zajęcia pechowego czwartego miejsca. Mistrzem kraju na dystansie 400m stylem dowolnym został zawodnik MKP Szczecin – Marcin Kaczmarski (3:43.22). Tuż za nim uplasował się inny podopieczny trenera Drozda – Filip Zaborowski.

Serię finałową rozpoczął jednak wyścig na najdłuższym dystansie kraulowym kobiet. W konkurencji 1500m stylem dowolnym podium zdominowały zawodniczki  z klubu-kuźni talentów długodystansowych - AZS UWM Olsztyn – pierwsza Joanna Zachoszcz (16:23.28), druga Monika Czerniak (16:24.62) i trzecia Manuela Wikieł (16:32.33), które nie dały szans innym zawodniczkom.

W kolejnym finale ścigali się grzbieciści na dystansie 200 metrów. Pod nieobecność mistrza świata – Radosława Kawęckiego, tytuł czempiona kraju wywalczył Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków), który rezultatem 1:53.28 wyprzedził o ponad półtorej sekundy Krzysztofa Jankiewicza (NAWA Skierniewice) i o prawie cztery – Macieja Falacińskiego (MOS Ełk).

Królową 200m stylem zmiennym została, będąca w doskonałej formie, zawodniczka Juvenii Wrocław Alicja Tchórz. W finale tej konkurencji uzyskała wynik 2:09.72, który jest zaledwie 0,47s gorszy od rekordu Polski seniorów Katarzyny Baranowskiej z 2007 roku. Druga na mecie Donata Kilijańska (KS KSZO Ostrowiec) straciła do zwyciężczyni nieco ponad cztery sekundy, a tuż za nią na mecie zameldowała się reprezentantka ŻAK Biała Podlaska Jowita Sieńczyk.

Finał 200m stylem motylkowym należał oczywiście do Klaudii Naziębło. Zawodniczka Juvenii Wrocław uzyskała czas 2:09.30 i pewnie wyprzedziła drugą Paulinę Sikorę (AZS AWF Warszawa) i trzecią Joannę Szczepanik  z Unii Oświęcim.

Na dystansie 200m stylem zmiennym niestety nie zobaczyliśmy pojedynku Pawła Korzeniowskiego z Michałem Poprawą, ponieważ zawodnik AZS AWF Warszawa w ogóle w mistrzostwach Polski nie wystartował. Mimo braku Korzeniowskiego kibice mogli oglądać pasjonujący pojedynek pomiędzy zawodnikiem AZS AWF Katowice Michałem Poprawą, a jego godnym rywalem Marcinem Suzinem (AZS AGH Kraków). Wygrał ten pierwszy z czasem 1:57.05, wyprzedzając Krakowianina o zaledwie 0,23s. Czas poniżej dwóch minut zanotował jeszcze trzeci na mecie Karol Zaczyński ze Śląska Wrocław (1:59.24).

Na koniec rywalizacji indywidualnej pierwszego dnia zawodów zostały rozegrane sprinty na dystansie 50m stylem dowolnym mężczyzn i 50m stylem klasycznym kobiet. Dużo emocji dostarczyły już półfinały sprinterów w stylu dowolnym. Dwukrotnie rekord Polski 17-latków poprawiał dzisiaj Jan Hołub. Zawodnik Śląska Wrocław najpierw w półfinale dwie długości basenu pokonał w czasie 22.26, co okazało się rezultatem 0,01s lepszym niż dotychczasowy najlepszy wynik na tym dystansie, a później w finale poprawił go jeszcze o 0,3s i z wynikiem 21.95 Hołub został brązowy medalistą mistrzostw Polski. Zwyciężył reprezentant AZS Uł. Pł. Łódź Filip Wypych, który osiągnął czas 21.75 i o 0,03s wyprzedził na mecie drugiego Kacpra Majchrzaka (Warta Poznań).

Żabkarki kończyły rywalizację finałową dokładnie w tej samej kolejnej kolejności co półfinał. Zwyciężyła z nowym rekordem Polski 16,17 i 18-latków - uczestniczka mistrzostw Europy w Herning – Dominika Sztandera. Zawodniczka Juvenii Wrocław uzyskała czas 30.70 uzyskując 825 pkt FINA i zdecydowanie wyprzedziła na mecie Paulinę Zachoszcz (MKP Szczecin) oraz Zuzannę Chwadeczko (MTP Lublinianka).

Pierwszy dzień pływackich zmagań zakończyły dwie konkurencje sztafetowe. Najpierw dystans 4x50m stylem zmiennym mężczyzn wygrali zawodnicy AZS AWF Katowice w składzie: Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Mateusz Żymańczyk, okraszając zwycięstwo nowym rekordem Polski z czasem 1:36.78. Drugą lokatę zajęli pływacy AZS Uł. Pł. Łódź, a trzecią AZS AWF Warszawa. Dodatkowo płynący na pierwszej zmianie w drużynie Jordan Kraków Dawid Murzyn – czasem 25.01 – ustanowił nowy rekord Polski juniorów 16-letnich na dystansie 50m stylem grzbietowym. W konkurencji 4x100m stylem dowolnym kobiet triumfowały po fenomenalnym finiszu Alicji Tchórz, zawodniczki Juvenii Wrocław. Zespół w składzie: Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Beata Pożarowszczyk i Alicja Tchórz uzyskał czas 3:45.30 i wyprzedził koleżanki ze Śląska Wrocław, a pasjonujący pojedynek o trzecie miejsce pomiędzy Unią Oświęcim a AZS AGH Kraków wygrały pływaczki z Krakowa. Pomimo czwartego miejsca w rywalizacji zawodniczki oświęcimskiej Unii (Joanna Janiczek, Miriam Podlewska, Joanna Szczepanik, Kamila Kunka) ustanowiły rekord Polski 17 i 18-latków, osiągając rezultat 3:47.20.
Jutro kolejne emocje - zaczynamy już o 9.00. Zapraszamy do śledzenia wyników oraz relacji live!