Świetny początek, znakomity finisz

Szymon Gagatek 2013-12-05 22:37

W Belgradzie rozpoczęły się dziś Zawody Krajów Europy Środkowej w pływaniu. Na 50-metrowym basenie rywalizują ze sobą juniorzy z ośmiu krajów, wśród nich dwudziestoosobowa reprezentacja Polski, która już pierwszego dnia wywalczyła aż sześć medali. Nasi reprezentanci wygrali dwie konkurencje: na 100 m stylem dowolnym najlepsza okazała się Natalia Fryckowska, a w wyścigu na dystansie 4x100 m stylem zmiennym triumfowała sztafeta chłopców.

Do stolicy Serbii przyjechali zawodnicy z Polski, Węgier, Słowenii, Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Rosji (dziewczęta urodzone w 1999 i 2000 roku, a także chłopcy z roczników 1997 i 1998). Osiem krajów rywalizuje ze sobą w olimpijskich konkurencjach, w których najlepsza ósemka zawodników otrzymuje punkty (1. miejsce - 9 pkt, 2. miejsce - 7 pkt, 3. miejsce - 6 pkt, itd., a sztafety punktowane są podwójnie).Trafiają one na konto danego kraju w klasyfikacji punktowej, która wyłoni zwycięzcę mitingu. Po pierwszym bloku zmagań nasi reprezentanci plasują się w niej na drugiej pozycji.

Zawody rozpoczęły się dla polskiej kadry znakomicie. Już w pierwszej konkurencji, 100 m stylem dowolnym, najlepsza okazała się Natalia Fryckowska, która o ponad sekundę poprawiła swój rekord życiowy, ustanowiony podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie! Wtedy zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym uzyskała rezultat 59.54 s i po raz pierwszy w życiu złamała granicę minuty. Dziś dokonała tego po raz drugi i z czasem 58.41 s wyprzedziła o cztery setne sekundy Węgierkę Csenge Busko. Tym samym mogliśmy się cieszyć z pierwszego złotego medalu dla naszej ekipy. Na szóstej lokacie uplasowała się w tej konkurencji Julia Szatanek (1:00.52) i punkty, które zgromadziły nasze zawodniczki pozwoliły nam na objęcie prowadzenia w klasyfikacji punktowej. Trzecią Polką, która poprawiła dziś swoją życiówkę w tej konkurencji była Magdalena Roman, która wystartowała poza konkurencją i uzyskała czas 59.70 s.

Bardzo blisko miejsca na podium był w tej samej konkurencji Bartosz Ogórek. Pływający w barwach Delfina Gdynia zawodnik zajął czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej (53.30 s), tracąc do trzeciego na finiszu Matiji Pucarevica z Serbii zaledwie dwanaście setnych sekundy. Na szóstej pozycji uplasował się Michał Brzuś (53.82 s), a poza konkurencją wystartowała aż trójka Polaków: Mateusz Arndt (53.66 s), Wiktor Jaszczak (54.44 s) i Jacek Arentewicz (56.83 s).

Kolejne medale dla naszego kraju wywalczyli w Belgradzie Julia Gus i Dawid Murzyn. Oboje dokonali tego w rywalizacji na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz uzyskała najlepszy czas w swoim życiu (2:20.18) i stanęła na najniższym stopniu podium, przegrywając jedynie z dwiema Węgierkami. Siódma w tej konkurencji była Angelika Ćwil (2:27.59 - również życiówka). Z kolei Murzyn musiał uznać wyższość Rumuna, Roberta Glinty, ale wynik 2:07.53 pozwolił mu na zdobycie srebra. Dziewiąte miejsce zajął Damian Chrzanowski (2:16.94). Obaj również ustanowili dziś nowe rekordy życiowe.

Życiówek nie zabrakło również w rywalizacji na dystansie 400 m stylem zmiennym. Uzyskały je obie Polki: Paulina Piechota, która była czwarta (5:02.45) i brąz przegrała o zaledwie sześć setnych sekundy, a także dziesiąta Sara Leończuk, która w tej konkurencji wystartowała po raz pierwszy. Swoje dotychczasowe najlepsze osiągnięcie poprawił także Adam Staniszewski, który był siódmy w rywalizacji chłopców (4:47.90). Ta sztuka nie udała się Dawidowi Pietrzakowi, ale zawodnik Piętnastki Bydgoszcz popłynął na tyle szybko (4:38.10), że w nagrodę kilka chwil później odbierał brązowy medal.

Nie zawiodły nasze sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Dziewczęta, w składzie: Angelika Ćwil, Paulina Ożóg, Julia Gus i Natalia Fryckowska, zajęły drugie miejsce, z czasem 4:25.76. Szybsze okazały się tylko Węgierki. Pokaz siły na zakończenie pierwszego bloku dali natomiast nasi zawodniczy w sztafecie chłopców. Dawid Murzyn, Jacek Arentewicz, Michał Chudy i Bartosz Ogórek uzyskali łącznie rezultat 3:51.63 i o ponad cztery sekundy wyprzedzili gospodarzy mitingu.

Po pierwszym dniu zawodów na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej znajdują się Węgrzy, ale Polacy tracą do nich tylko dwadzieścia dziewięć punktów. Na piątek zaplanowano dwa bloki zawodów, o 9:00 i 17:00.