Gliwice 2015: Sendyk, Brzuś i Zbutowicz z minimum!

Szymon Gagatek 2015-03-13 13:23

Do Katarzyny Rogowskiej i Natalii Fryckowskiej, które wypełniły już minima na Igrzyska Europejskie w Baku, w piątkowej sesji kwalifikacyjnej mistrzostw Polski 17- i 18-latków w Gliwicach dołączyło pierwszych trzech juniorów! Na dystansie 50 m stylem dowolnym wymagane kryteria wypełnili Paweł Sendyk i Michał Brzuś, natomiast na 400 m stylem zmiennym świetnym wynikiem popisał się Karol Zbutowicz.

W rywalizacji sprinterów w stylu dowolnym w Gliwicach minimum wypełniło dwóch zawodników. Najszybszy w kwalifikacjach był Paweł Sendyk z MKP Szczecin (22.53 s), a na drugiej pozycji finiszował Michał Brzuś z Orki Zamość (22.74 s). Zaledwie siedmiu setnych sekundy do wymaganego reultatu zabrakło Michałowi Chudemu, który zajął trzecią lokatę (22.83 s). Zawodnik Wodnika Rawicz stanie przed kolejną szansą już na początku sesji finałowej, a niewykluczone, że spróbuje zmierzyć się z minimum na Igrzyska Europejskie również na dystansie 100 m stylem motylkowym, na którym rano był bezkonkurencyjny, notując rezultat 53.77 s, gorszy od wymaganego przez Polski Związek Pływacki o równo pięćdziesiąt sześć setnych sekundy. Blisko uzyskania przepustki na zawody w Baku, które w tym roku zastąpią mistrzostwa Europy juniorów, był również Jakub Skierka, najszybszy na 200 m stylem grzbietowym (1:57.26; minimum: 1:56.78).

Już rano swoją znakomitą dyspozycję zaprezentował Karol Zbutowicz. Siedemnastoletni reprezentant Kormorana Olsztyn uzyskał czas 4:18.09, wygrywając kwalifikacje na 400 m stylem zmiennym!  Wynik Zbutowicza jest lepszy aż o trzy sekundy i trzydzieści trzy setne od minimum na Baku. W pozostałych konkurencjach najlepsze wyniki uzyskiwali Jacek Arentewicz (Shark Rudna), który 50 m stylem klasycznym pokonał w 28.87 s oraz Filip Hodur (Polonia Warszawa), który zajął pierwsze miejsce na 200 m stylem dowolnym (1:50.56).