O'Connor z biletem na mistrzostwa świata

Szymon Gagatek 2015-04-17 00:59

Siobhan-Marie O'Connor wygrała rywalizację na dystansie 200 m stylem zmiennym podczas trzeciego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii i wywalczyła sobie miejsce w kadrze na czempionat globu w Kazaniu. Angielka popłynęła w wyścigu finałowym na tyle szybko, że znalazła się na czele światowego rankingu w tej konkurencji. Kolejny świetny występ zaliczyła Jazmin Carlin, tym razem na 800 m stylem dowolnym.

Finał z udziałem O'Connor był teatrem jednej aktorki. Mistrzyni Igrzysk Wspólnoty Narodów, właśnie na 200 m stylem zmiennym, uzyskała dziś czas 2:09.51 i Hannę Miley, która wywalczyła srebro wyprzedziła o ponad dwie sekundy. Angielka została drugą zawodniczką, której w tym sezonie udało się złamać barierę dwóch minut i dziesięciu sekund (pierwszą była Kanako Watanabe z Japonii z rezultatem 2:09.81), jej wynik był też wyraźnie lepszy od minimum na mistrzostwa świata ustalonego przez brytyjską federację.

Blisko uzyskania kolejnej kwalifikacji do Kazania była w czwartek Jazmin Carlin. Walijka, która wczoraj zwyciężyła na 400 m stylem dowolnym, dziś na dwukrotnie dłuższym dystansie również nie miała sobie równych, uzyskując czas 8:21.58, trzeci w tym roku na świecie. Do wygórowanego minimum zabrakło jej tylko trzydziestu sześciu setnych sekundy, ale o swój występ w tej konkurencji na sierpniowych mistrzostwach może być spokojna. Srebro wywalczyła Jessica Thielmann (8:32.19), a brąz trafił do Camilli Hattersley (8:37.99).

Z kolei wśród mężczyzn na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym zwyciężył Stephen Milne. Szkot jako jedyny złamał barierę piętnastu minut (14:58.25) i jego rezultat daje mu aktualnie drugą pozycję w globalnym zestawieniu najszybszych zawodników tego sezonu, jedynie za Mackenzie'm Hortonem z Australii! Na drugim stopniu podium stanął Caleb Hughes (15:04.76), a trzeci był Jay Lelliott (15:09.51). Dopiero na czwartej pozycji zmagania zakończył Daniel Jervis - Walijczyk, który przed rokiem zdobył w tej konkurencji na Igrzyskach Wspólnoty Narodów brązowy medal.

Rewelacyjnym finiszem w bardzo mocno obsadzonym finale 100 m stylem grzbietowym popisała się Elizabeth Simmonds. Jeszcze na półmetku popołudniowego wyścigu była na szóstym miejscu, ze stratą niemal sześciu dziesiątych do prowadzącej Georgii Davies, ale drugą część dystansu pokonała zdecydowanie najszybciej, wyprzedzając po kolei wszystkie swoje rywalki. Ostatecznie niewiele zabrakło jej do złamania bariery jednej minuty (1:00.03). Trzynaście setnych do Simmonds straciła Lauren Quigley, a o dwadzieścia sześć setnych wolniejsza była Francesca Halsall. Davies wypadła ostatecznie poza podium, kończąc zmagania na czwartej lokacie (1:00.74).

W walce o medale na 200 m stylem grzbietowym mężczyzn wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na podium złamali barierę dwóch minut. Najlepszy okazał się Craig McNally (1:57.58), któryna ostatnich pięćdziesięciu metrach odrobił sześćdziesiąt sześć setnych sekundy straty do Josepha Patchinga i jeszcze wyraźnie go wyprzedził. Brązowy krążek zawisł natomiast na szyi Luke'a Greenbanka.