GRAND PRIX: ZWYCIĘSTWA URBAŃCZYK I KORZENIOWSKIEGO

Katarzyna Kasperek 2015-05-17 16:29

Dwa tygodnie przed najważniejszą imprezą pływacką krajowego podwórka zakończył się cykl zawodów Grand Prix Puchar Polski. Ze względu niefortunny termin zawodów na słupkach szczecińskiej Floating Areny pojawiło się zaledwie trzystu zawodników, lecz nie przeszkodziło to startującym w osiąganiu dobrych, jak na ten okres, rezultatów. Po najlepszych zawodnikach widać było zmęczenie, ale wszyscy liczymy na to, że za dwa weekendy na szczecińskim obiekcie będą oni błyszczeć formą.

Klaudia Jankowska, pływaczka warszawskiego Ursynowa, która prezentuje ostatnimi czasy świetną dyspozycję, wygrała wyścig na dystansie 200m stylem dowolnym z wynikiem 2:05,34, nie dając szans pływaczkom z Olsztyna - Manueli Wikieł i Joannie Zachoszcz. Na tym samym dystansie wśród mężczyzn najlepszy okazał się Paweł Korzeniowski (1:49,54), któremu nieznaczenie uległ Kacper Majchrzak (1:50,13). Obaj panowie mają bardzo realną szansę na wypełnienie minimum na Mistrzostwa Świata w Kazaniu, które wynosi 1:48,37.

Dystans stu metrów żabką pań zdominowała pływaczka olsztyńskiego AZS-u UWM-u, Paulina Zachoszcz, dorzucając tym samym trzecie zwycięstwo w konkurencjach stylu klasycznego na ostatnim GP Polski. Panowie prawdopodobnie nie zaskoczyli nikogo kolejnością na mecie: zwyciężył Dawid Szulich (1:02,63), a zaledwie pięć setnych sekundy za nim uplasował się Krzysztof Tokarski. To właśnie na wyścig "setki" żabką panów będziemy czekać z niecierpliwością na Głównych Mistrzostwach Polski, ponieważ do wcześniej wymienionych dołączą na pewno jeszcze Marcin Stolarski oraz Mikołaj Machnik.

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk po raz kolejny udowodniła swoją bardzo dobrą dyspozycję i pod nieobecność świeżo upieczonej rekordzistki kraju, Anny Dowgiert, zdeklasowała rywalki w sprincie stylem motylkowym, uzyskując czas 26,67. W męskim wykonaniu, podobnie jak wcześniej na 200 dowolnym, kolejno po sobie tablic dotykali Paweł Korzeniowki (24,46) oraz Kacper Majchrzak (24,91), a trzeci na mecie zameldował się Michał Brzuś (25,12).

Do swojego wczorajszego dorobku kolejne zwycięstwo, tym razem na 200m stylem grzbietowym, dorzuciła Gabriela Wójtowicz, która w samotnej walce o wynik uzyskała czas 2:18,01, niewiele gorszy od jej rekordu życiowego. Jeśli mowa o dwusetce grzbietem, nie dziwi zwycięstwo Radka Kawęckiego (2:00,29), który od samego początku płynął daleko przed rywalami. Niespełna 3,5 sekundy po Kawęckim do ściany dopłynął Krzysztof Morawski, a trójki dopełnił Adam Dubiel - wszyscy trzej pływacy to reprezentanci AZS-u AWF-u Warszawa.

Ostatnią konkurencją trzeciego bloku zawodów było 800m stylem dowolnym kobiet. W tej konkurencji prym wiodły wspomniane wcześniej pływaczki z Olsztyna - Manuela Wikieł i Asia Zachoszcz. Dziewczyny uzyskały kolejno rezultaty 8:51,58 oraz 8:55,11. Na tym dystansie wystartowała również Klaudia Jankowska, która z wynikiem 9:06,59 zajęła trzecią lokatę.

Najbardziej wartościowym wynikiem tych zawodów okazał się wczorajszy występ Dawida Szulicha na 50m stylem klasycznym, który dał mu aż 861 punków FINA. Wśród pań zaszczyt ten przypadł Oli Urbańczyk-Olejarczyk, która za rezultat osiągnięty w wyścigu 50m stylem grzbietowym uzyskała 838 punktów. Warto dodać, że łodzianka jako jedyna zawodniczka złamała w Szczecinie barierę 800 pkt.

Zwyciężczynią w ogólniej klasyfikacji po siedmiu rundach Grand Prix została Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która dorobkiem 10146 punktów znalazła się przed nieobecną w Szczecinie Alicją Tchórz (9772pkt) oraz Joanną Zachoszcz (9490 pkt). Paweł Korzeniowski został zwycięzcą generalnej klasyfikacji mężczyzn i z dorobkiem 10002 punktów uplasował się przed Janem Świtkowskim (9667 pkt) oraz Radkiem Kawęckim (9640pkt).