NCAA: Stokowski coraz szybszy

Szymon Gagatek 2019-03-29 19:43

Kacper Stokowski na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym oraz Paweł Sendyk na 100 jardów stylem motylkowym zakwalifikowali się do finałów B rywalizacji indywidualnej w trakcie trzeciego dnia mistrzostw I Dywizji NCAA w Austin. Obaj w sesji eliminacyjnej ustanowili nowe rekordy życiowe, a Stokowski poprawił dodatkowo najlepszy czas w historii polskiego pływania.

Zawodnik z Warszawy, trenujący obecnie na Uniwersytecie Florydy, już na pierwszym odcinku wczorajszego wyścigu sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym pokazał, że indywidualnie może powalczyć o czołowe lokaty. Rano wycofał się zatem ze startu na 100 jardów delfinem i wszystkie siły rzucił właśnie na zmagania grzbiecistów. Cztery długości basenu pokonał w czasie 45.21, o kolejne sześć setnych poprawiając życiówkę i najlepszy wynik w dziejach polskiego pływania na jardach. Dało mu to w ostatecznym rozrachunku 12. pozycję i awans do finału B.

Bardzo blisko kwalifikacji do czołowej ósemki był Sendyk. Po czwartkowym sukcesie na 50 jardów stylem dowolnym, dziś na dwukrotnie dłuższym dystansie stylem motylkowym był 9., płynąc najszybciej w karierze (45.37). Do bezpośredniego wejścia do finału A zabrakło mu tylko siedmiu setnych sekundy! Imponującą formę zaprezentował Vinicius Lanza z Brazylii, notując rezultat 44.68. Drugie miejsce zajął Coleman Stewart (44.68), który z kolei nie miał sobie równych na 100 jardów grzbietem.

Stokowski i Sendyk będą mieli okazję zaprezentować się po południu na pływalni Uniwersytetu Teksańskiego również w zmaganiach sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym. Uniwersytet Kalifornijski z Sendykiem na odcinku stylem motylkowym (20.13) zajął 5. pozycję w eliminacjach, a Uniwersytet Florydy ze Stokowskim na pierwszych dwóch długościach basenu (21.05) uplasował się na 12. lokacie. Na 21. miejscu znalazł się natomiast Uniwersytet Hawajski w Manoa z Mateuszem Chabą, który w swoim ostatnim w życiu starcie w akademickich rozgrywkach bardzo dobrze zaprezentował się na 50 jardach delfinem (20.43).

Eliminacji 200 jardów stylem dowolnym nie przebrnął niestety Bartosz Piszczorowicz. Reprezentant Uniwersytetu Louisville, który szczyt swojej formy w tej konkurencji zaprezentował w lutym, zdobywając mistrzostwo Atlantic Coast Conference, został dziś sklasyfikowany na 30.c pozycji. Osiem długości basenu przepłynął w 1:34.51. Najszybszy w stawce okazał się Andrew Seliskar. Zawodnik Uniwersytetu Kalifornijskiego uzyskał wynik 1:31.64 i potwierdził, że ma dużą ochotę na tytuł najlepszego pływaka całych mistrzostw w Austin..

==================

Jak śledzić mistrzostwa I Dywizji NCAA mężczyzn?

-> WYNIKI NA ŻYWO

-> TRANSMISJA ELIMINACJI

-> OFICJALNA STRONA ZAWODÓW

-> POLACY NA MISTRZOSTWACH I DYWIZJI

Sesje eliminacyjne zostały zaplanowane na godzinę 16:00 polskiego czasu, natomiast wyścigi finałowe będą się rozpoczynać o północy.