NCAA: Życiowy sukces Trendy!

Szymon Gagatek 2016-03-11 08:18

W historii swoich startów na mistrzostwach NCAA Paweł Trenda dwukrotnie zajmował 3. miejsce w rywalizacji indywidualnej: w 2013 roku na 400 jardów stylem zmiennym i dwanaście miesięcy temu na o połowę krótszym dystansie. W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu zdołał poprawić te osiągnięcia, zdobywając tytuł wicemistrza II Dywizji na 100 jardów stylem motylkowym!

Zawodnik Uniwersytetu Saint Leo przegrał wyścig finałowy jedynie z Giannim Ferrero. Niemiec, który na ostatnim ligowym czempionacie zajął w tej konkurencji 2. pozycję, tym razem uzyskał 45.56 s i zdecydowanie zwyciężył w całej rywalizacji. Nasz reprezentant cztery długości basenu pokonał z kolei w 46.88 s, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę czterdziestu siedmiu sekund. Na piątej lokacie został sklasyfikowany drugi z Biało-czerwonych, Krzysztof Jankiewicz, który od swojego rekordu życiowego "odjął" po południu kolejne trzy setne sekundy (47.53 s). Wśród pań 15. była Zuzanna Chwadeczko. Zawodniczka Uniwersytetu Drury w finale B popłynęła o trzy dziesiąte sekundy wolniej niż w eliminacjach (56.00 s).

Wyniku z sesji porannej nie udało się też poprawić Danielowi Rzadkowskiemu. Na dystansie 200 jardów stylem dowolnym reprezentant Uniwersytetu Drury zanotował 1:37.33 i ostatecznie uplasował się na 6. miejscu. Zwyciężył niesamowity Dion Dreesens. Holenderski pływak, mający za sobą między innymi występ na Igrzyskach w Londynie, w swojej koronnej konkurencji uzyskał czas 1:32.46 - o niemal dwie sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu II Dywizji, którego właścicielem był Matthew Josa. O tym, jak świetny był to rezultat, może świadczyć chociażby fakt, że szybciej w tym sezonie w całych Stanach Zjednoczonych pływali jedynie startujący na najwyższym szczeblu akademickich rozgrywek Blake Pieroni (1:32.33) i Anders Nielsen (1:32.36)!

Jeszcze przed wyścigiem finałowym na 200 jardów stylem dowolnym Rzadkowski wziął udział w wyścigu sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym, gdzie wraz z kolegami z Uniwersytetu Drury wywalczył drugie miejsce. Na pierwszej zmianie uzyskał bardzo dobry czas, 19.76 s. Tuż za zespołem Panthers finiszowali zawodnicy Lindenwood, z Michałem Szczukowskim (20.23 s na drugim odcinku), a ósmą pozycję zajęli reprezentanci Uniwersytetu Saint Leo, w składzie z Pawłem Trendą (19.58 s). Kolejni Biało-czerwoni z Lindenwood, Krzysztof Jankiewicz Jankiewicz i Mateusz Pacholczyk, na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym zostali sklasyfikowani na piątej lokacie.

Mistrzowie II Dywizji NCAA, dzień II:
4x50 jardów stylem dowolnym kobiet: Wingate (Armony Dumur, Rita Koryukova, Caitlin Coughlin, Ana Fish)   1:31.80
4x50 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Tampa (Martin Hammer, Jordan Augier, Runar Borgen, Jeremy Parker)   1:17.27 [rekord II Dywizji]
400 jardów stylem zmiennym kobiet: Patricia Castro Ortega (Queens)   4:08.56 [rekord II Dywizji]
400 jardów stylem zmiennym mężczyzn: Nick Arakelian (Queens)   3:44.63
100 jardów stylem motylkowym kobiet: Armony Dumur (Wingate)   52.52
100 jardów stylem motylkowym mężczyzn: Gianni Ferrero (Grand Valley)   45.56
200 jardów stylem dowolnym kobiet: Leonie van Noort (Grand Valley)   1:47.32
200 jardów stylem dowolnym mężczyzn: Dion Dreesens (Queens)   1:32.46 [rekord II Dywizji]
skoki z trampoliny 1m: Brad Dalrymple (Grand Valley)   540.45 pkt
4x100 jardów stylem zmiennym kobiet: Wingate (Viktoriya Arkhipova, Jessika Weiss, Armony Dumur, Sofia Petrenko)   3:37.80 [rekord II Dywizji]
4x100 jardów stylem zmiennym mężczyzn: Florida Southern (Marco Palacios, Sean Kim, Edson Lima, Jesus Marin)   3:09.35