Dowgiert druga w Danish Open, Klich wolniejszy tylko od Joensena

Szymon Gagatek 2013-03-28 00:14

W duńskim Bronshoj rozpoczęły się wczoraj zawody Danish Open. Wśród pływaków walczących na 50-metrowym basenie pojawili się również pływacy Śląska Wrocław, Kacper Klich (AZS AWF Katowice) i Aleksander Gąsior z Ikara Mielec. Pierwszego dnia zawodów na podium stanęła Maja Zawiszewska, która była trzecia na 50 m stylem grzbietowym. Podczas drugiej sesji finałowej świetnie spisała się z kolei Anna Dowgiert, zajmując drugą lokatę na sprinterskim dystansie stylem motylkowym. Dwukrotnie na drugim stopniu podium znalazł się też Klich.

Dowgiert poprawiała się ze startu na start. Rano uzyskała czas 27.73 s i była trzecia. Tę samą pozycję zajęła w półfinałach, ale już z rezultatem 27.61 s. W finale złamała granicę dwudziestu siedmiu sekund (26.80 s) i dało jej to ostatecznie drugą lokatę. Nasza olimpijka z Londynu przegrała tylko z Jeanette Ottesen (25.99 s).

Kacper Klich wystartował na dwóch dystansach w stylu dowolnym: 400 i 800 m. W obu przegrywał tylko z Palem Joensenem, pływakiem z Wysp Owczych. Polak, reprezentujący barwy AZS-u AWF-u Katowice, na krótszym dystansie uzyskał w finale czas 3:57.43 (Joensen - 3:54.95), natomiast 800 m stylem dowolnym przepłynął w czasie 8:14.57 i od wicemistrza Europy z Budapesztu na 1500 m był wolniejszy o trochę ponad siedem sekund.

Z kolei Zawiszewska w finale rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym uzyskała czas 30.27 s, co dało jej trzecią pozycję. Dwudziestoletnia zawodniczka najszybciej pływała w półfinale (30.16 s), ale jej najlepszym tegorocznym rezultatem pozostaje wynik z mitingu w Berlinie - 30.06 s. Wygrała (ze sporą przewagą) Szwedka, Ida Lindborg - 28.93 s. W środę Polka wystartowała na dwukrotnie dłuższym dystansie. W półfinałach zajęła piątą pozycję (z czasem 1:04.29).

Dziś dwóch zawodników Śląska wystąpiło również w finałach na dystansie 100 m stylem dowolnym. Wśród kobiet szóstą lokatę zajęła Paulina Żelazna, która dwie długości basenu przepłynęła w czasie 58.32 s. Trzy dziesiąte sekundy lepszy czas udało jej się uzyskać we wczorajszych półfinałach, w których była ósma. Dwudziestą siódmą pozycję we wczorajszych kwalifikacjach zajęła natomiast Sara Skrzydło (1:01.07), odpadając z dalszej rywalizacji. W finale zdecydowanie najszybsza okazała się reprezentantka gospodarzy, Pernille Blume (55.43 s).

Piąty na 100 m stylem dowolnym był z kolei Filip Bujoczek. W dzisiejszym wyścigu uzyskał czas 51.96 s, do miejsca na podium tracąc zaledwie 0.38 s. Wczoraj dobrze spisywał się na tym dystansie również Jacek Sokulski, który zajął dziewiąte miejsce w półfinałach (52.33 s). Zwyciężył, w świetnym stylu, Magnus Westermann. Urodzony w 1995 roku zawodnik rezultatem 50.23 s poprawił rekord Danii juniorów. Obaj Polacy dziś startowali również na dystansie 50 m stylem motylkowym. W kwalifikacjach poradzili sobie bardzo dobrze. Sokulski był drugi (25.21 s), a Bujoczek szósty (25.66 s). Do półfinałów przystąpił jednak tylko ten pierwszy i choć zajął w nich siódme miejsce, z czasem 25.77 s, to nie wziął udziału w wyścigu finałowym.

Na mitingu w Danii startuje również zawodnik Ikara Mielec, Aleksander Gąsior. Ma już za sobą wystepy na dystansach 100 m stylem grzbietowym i 200 m stylem zmiennym. W tej drugiej konkurencji, która odbyła się wczoraj, zajął jedenaste miejsce, uzyskując rezultat 2:12.96. Pozycję niżej został sklasyfikowany w dzisiejszej rywalizacji na 100 m grzbietem. Awansu do finału nie dał Gąsiorowi czas 1:01.54 (szybciej popłynął w porannych kwalifikacjach - 1:00.97).

Kolejny dzień zawodów już jutro. Zawodników czeka rywalizacja na 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem klasycznym, 100 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym.