Baranowska piąta na otwarcie mistrzostw Niemiec

Szymon Gagatek 2015-11-20 02:46

Katarzyna Baranowska ma już za sobą pierwsze starty na zimowych mistrzostwach Niemiec w pływaniu na krótkim basenie. Nasza reprezentantka, która w Wuppertalu walczy o przepustkę do kadry na grudniowy czempionat Starego Kontynentu, zajęła dziś piąte miejsce na dystansie 400 m stylem zmiennym i siódme w sztafecie mieszanej 4x50 m stylem dowolnym.

W czwartek medale na niemieckim czempionacie rozdano jedynie w pięciu konkurencjach, które rozegrano seriami na czas: 400 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn, 800 m stylem dowolnym pań, 1500 m stylem dowolnym panów oraz w rywalizacji sztafet mieszanych. Wśród zmiennistek z dobrej strony zaprezentowała się Baranowska. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk, która na co dzień trenuje za naszą zachodnią granicą, przez moment płynęła nawet w najszybszej serii na pozycji medalowej, ale na ostatnich stu metrach rywalki okazały się mocniejsze i ostatecznie Polka została sklasyfikowana na piątym miejscu z wynikiem 4:40.85 (po raz ostatni szybciej popłynęła w tej konkurencji niemal osiem lat temu, ustanawiając na mistrzostwach Europy w Debreczynie obowiązujący do dziś rekord kraju, 4:31.89). Do minimum Polskiego Związku Pływackiego na tegoroczny czempionat Starego Kontynentu (4:35.10) zabrakło jej jednak sporo. Złoty medal trafił do znakomitej delfinistki, Franziski Hentke (4:33.53), druga była Juliane Reinhold (4:35.80), a trzecią lokatę zajęła Annika Bruhn (4:38.74).

Na zakończenie pierwszego bloku Baranowska wystąpiła jeszcze na trzeciej zmianie w drużynie SG Bayer, rywalizującej w konkurencji sztafet mieszanych 4x50 m stylem dowolnym. Swój odcinek pokonała w 25.32 s, a jej klub finalnie znalazł się na siódmej lokacie. Jutro Polkę czekają dwa kolejne starty. Rano zaprezentuje się w kwalifikacjach 200 m stylem grzbietowym, a także w wyścigu sztafetowym pań na dystansie 4x50 m stylem dowolnym.

Gwiazdą pierwszego dnia zawodów został Marco Koch. Mistrz świata i Europy na 200 m stylem klasycznym tym razem popisał się rewelacyjnym występem na dystansie 400 m stylem zmiennym. Uzyskał czas 4:01.87 i poprawił pięcioletni rekord Niemiec w tej konkurencji. W historii pływania w strojach tekstylnych na Starym Kontynencie szybsi byli jedynie Laszlo Cseh, David Verraszto i Luca Marin.