Rewelacyjny Poprawa, Polacy powalczą o medale

Szymon Gagatek 2013-12-14 15:33

Znakomite wyniki uzyskiwali polscy pływacy podczas sesji kwalifikacyjnej trzeciego dnia Mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie (25m) w Herning. Najlepiej spisał się Michał Poprawa, który awansował do finału 200 m stylem motylkowym z pierwszym czasem, zdecydowanie poprawiając swój rekord życiowy. Popołudniu o medal w tej konkurencji powalczy również Paweł Korzeniowski. Do półfinałów 50 m stylem grzbietowym zakwalifikowały się z kolei Aleksandra Urbańczyk i Klaudia Naziębło.

Poprawa pokazał się rano ze znakomitej strony, uzyskując rezultat 1:52.87, który jest jego nowym rekordem życiowym, lepszym o niemal sekundę od tego, który dał mu ósme miejsce na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata i dającym mu drugie miejsce w historii polskiego pływania w tej konkurencji. Szybciej pływał tylko Paweł Korzeniowski, który dziś stracił do swojego reprezentacyjnego kolegi dwie dziesiąte sekundy i zajął trzecie miejsce. Rozdzielił ich jedynie Simon Sjoedin ze Szwecji (1:52.93).

Bez problemów do półfinałów 50 m stylem grzbietowym awansowały obie Polki. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, brązowa medalistka Mistrzostw Świata w tej konkurencji była rano trzecia (27.16 s), a Klaudia Naziębło czwarta (27.26 s). Najszybsza rano okazała się Mie Nielsen, która wczoraj zwyciężyła na dwukrotnie dłuższym dystansie, a dziś jako jedyna złamała granicę 27 sekund (26.76 s).

O finał 100 m stylem grzbietowym powalczy Radosław Kawęcki, który uzyskał czas 51.67 s i zajął siódme miejsce w kwalifikacjach, w których rządzili Rosjanie: Vitaly Melnikov (50.46 s) i Andrey Shabasov (50.75 s). Z bardzo dobrej strony pokazał się również Paweł Furtek. Zawodnik MKP Szczecin zanotował najlepszy czas porannych wyścigów na dystansie 1500 m stylem dowolnym (14:52.97) i w najgorszym wypadku zajmie jedenaste miejsce. W najszybszej serii tej konkurencji popłynie jeszcze Mateusz Sawrymowicz.

Niestety, już w kwalifikacjach 100 m stylem klasycznym odpadła Dominika Sztandera, która była 27. (1:08.21). Również Polkom startującym na dystansie 100 m stylem motylkowym nie udało się przedostać do półfinałów. Alicja Tchórz zajęła 26. miejsce (59.40 s), Anna Dowgiert była 32. (59.98 s), a Paulina Sikora uplasowała się na 47. lokacie (1:02.08).