MP 15-LATKÓW: OZŁOCONY KAŁUSOWSKI

Joanna Kwatera 2015-07-12 22:17

Przez ostatnie 3 dni na basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim swoje zmagania w ramach Mistrzostw Polski rozgrywali juniorzy 15-letni. Na pływalni „Rawszczyzna” poprawione zostały 4 rekordy Polski i dwa rekordy Okręgu Świętokrzyskiego Juniorów 15-letnich. Najlepszym zawodnikiem zawodów został Jan Kałusowski.

Zawodnik MKS Trójki Łódź to jeden z autorów nowego rekordu Polski oraz posiadacz dwóch najlepiej punktowanych wyników tych zawodów. Kałusowski już pierwszego dnia zmagań popłynął najszybciej w historii Polski 15-latków na dystansie 400m stylem zmiennym, osiągając czas 4:30.55 (732 pkt) i poprawiając dotychczasowy, już prawie 8letni rekord Marcina Cieślaka o ponad 2 sekundy. Łodzianin w tym wyścigu wręcz zdeklasował swoich rywali przypływając do mety o prawie 13 sekund szybciej niż drugi na mecie Krzysztof Oller (Kormoran Olsztyn). Jeszcze więcej punktów otrzymał on za występ w konkurencji 200m stylem klasycznym, w której otarł się o rekord Polski, a rezultat 2:18.93 dał mu 764 pkt. Kałusowski to również zawodnik nr 1 na liście multimedalistów, a jego dorobek na tych zawodach to 5 złotych krążków. Poza zasięgiem rywali pływak ten był również w konkurencjach: 50 i 100m stylem klasycznym oraz 200m stylem zmiennym.

Kolejny rekord 15-latków został ustanowiony w konkurencji 50m stylem motylkowym, a jego  autorem był Jakub Smoliński (KS Jedynka Ożarów Mazowiecki), który w finale tej konkurencji przepłynął jedną długość basenu o dwie setne sekundy szybciej niż wynosił poprzedni rekord, a czas 25.18 dał mu tytuł nowego mistrza i rekordzisty Polski. Smoliński również zdobył w tych zawodach 5 medali – 2 złote (50m stylem motylkowym i 50m stylem grzbietowym), 1 srebrny (50m stylem dowolnym) i 2 brązowe (100m stylem motylkowym i 100m stylem grzbietowym).

Drugie miejsce na liście multi-medalistów zanotował Karol Młynarczyk. Zawodnik UKS G-8 Bielany Warszawa zdobył 3 złote i jeden srebrny medal. Warszawianin okazał się zdecydowanie najlepszy na dystansach: 100m stylem grzbietowym oraz 200 i 400m stylem dowolnym. Na tym ostatnim osiągnął on czas 4:04.26, a rezultat ten to trzeci najlepszy wynik zawodów (731 pkt). Srebrny medal Młynarczyk wywalczył w konkurencji  100m stylem dowolnym.

Również drugie miejsce wśród multi-medalistów, z taką samą zdobyczą medalową jak Karol Młynarczyk, zajęła Katarzyna Rogowska. Pływaczka MKS Znicza Koszalin triumfowała na dystansach: 50m stylem motylkowym, 50m stylem dowolnym ex aequo z Igą Wrzosek (KS Jedynka Ożarów Mazowiecki) i 200m stylem zmiennym, a srebrny medal zdobyła w konkurencji 100m stylem dowolnym.

Po dwa złote medale zdobyli jeszcze: Alexandra Iwanowska z MKS Juvenia Wrocław (100 i 200m stylem klasycznym), Cezary Butkiewicz z UKS G-8 Bielany Warszawa (100 i 200m stylem motylkowym), Weronika Margula z MKP Szczecin (400 i 800m stylem dowolnym) oraz Szymon Pytlarczyk z MKS Polonia Warszawa (50 i 100m stylem dowolnym).

Do grona złotych medalistów dołączyli także: Weronika Górecka – MKS Juvenia Wrocław (200m stylem grzbietowym), Jakub Kraska – UKS Piątka Konstantynów Łódzki (200m stylem grzbietowym), Marta Aściukiewicz – MKP Kołobrzeg, autorka najlepiej punktowanego wyniku wśród dziewcząt, zdobytego w konkurencji 50m stylem klasycznym (czas 32.98, 714 pkt), Amadeusz Kiełczewski – WKS Śląsk Wrocław (1500m stylem dowolnym), Anna Solak – PSP Swim Płock (100m stylem motylkowym), Michalina Pecyna – IKS Konstancin (400m stylem zmiennym), Julia Baryła – UKS Dwójka Morena Gdańsk (200m stylem dowolnym), Karolina Smyłek – UKS Skarpa Lublin (100m stylem grzbietowym), Julia Klonowska – UKS Dwójka Morena Gdańsk (100m stylem dowolnym), Maja Odziemczyk – UKS Jagiellonka Warszawa (50m stylem grzbietowym) oraz Zuzanna Dzwonnik - UKS SP19 Łódź (200m stylem motylkowym).

Kolejne dwa rekordy Polski padły w konkurencjach sztafetowych chłopców. Najpierw zawodnicy klubu WKS Śląsk Wrocław w składzie: Amadeusz Kiełczewski, Patryk Dąbrowski, Wiktor Łaś i Wojciech Dutkowiak ustanawiali rekordowy rezultat w konkurencji 4x200m stylem dowolnym, osiągając czas 7:57.88, a dzień później podobnego wyczynu dokonali pływacy UKS G-8 Bielany Warszawa w składzie: Cezary Butkiewicz, Jakub Wardak, Rafał Słowik oraz Karol Młynarczyk w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, notując na mecie wynik 3:38.36. Na dystansie 4x100m stylem zmiennym wygrała drużyna UKS G-8 Bielany Warszawa. Wśród dziewcząt konkurencje 4x100m stylem dowolnym i zmiennym wygrywały drużyny MKS Juvenii Wrocław, a dystans 4x200m stylem dowolnym zwyciężył team MKP Szczecin.

W zawodach tych ustanowione zostały również dwa rekordy Okręgu Świętokrzyskiego w kategorii wiekowej 15 lat: sztafeta KS Kszo Ostrowiec Świętokrzyski w konkurencji 4x100m stylem dowolnym chłopców uzyskała czas 3:52.99, a na dystansie 50m stylem motylkowym Anna Radecka (Barakuda Starachowice), która zajęła drugie miejsce w finale B, osiągnęła rezultat 30.41.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła drużyna  UKS G-8 Bielany Warszawa, której zawodnicy wywalczyli 10 medali w tym 7 z najcenniejszego kruszcu oraz 2 srebrne i 1 brązowy krążek. Drugą lokatę zajęli zawodnicy MKS Juvenii Wrocław (13 medali, w tym 5 złotych), a trzecią zespół MKS Trójka Łódź (6 medali, w tym 5 złotych).