Drzonków 2014: Zwycięstwa faworytów

Szymon Gagatek 2014-07-21 14:13

Podczas ostatnich dwóch dni zmagań pływaków na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Drzonkowie niemal w każdej konkurencji zwyciężali zawodnicy, którzy jeszcze przed tygodniem rywalizowali na mistrzostwach Europy juniorów w Dordrechcie. Jedynym, który wyłamał się z tego schematu, był Stanisław Kolczyński z Pruszkowa - najlepszy na dystansie 50 m stylem grzbietowym.

Siedemnastoletni Kolczyński w wyścigu finałowym uzyskał czas 26.48 s i wyprzedził Mateusza Ungeheuera z Polonii Warszawa (26.74 s) oraz Macieja Falacińskiego z Jordana Kraków (26.76 s). Falaciński powetował sobie "tylko" brązowy medal w tej konkurencji zwycięstwem na dwukrotnie dłuższym dystansie, z czasem 56.94 s.

Znakomity występ w Drzonkowie zaliczył Marcin Stolarski. W piątek pokonał medalistę mistrzostw Europy juniorów, Krzysztofa Tokarskiego, na dystansie 50 m stylem klasycznym, a w kolejnych dniach dołożył następne złote medale w żabkarskich konkurencjach. Na 100 metrów zwyciężył z czasem niewiele gorszym od swojego rekordu życiowego, 1:02.54. Do poprawienia życiówki zabrakło tylko piętnastu setnych sekundy. Drugie miejsce zajął Jacek Arentewicz (1:03.71), a trzeci był Tokarski (1:03.96). Z kolei na dwukrotnie dłuższym dystansie Stolarski uzyskał najbardziej wartościowy rezultat całych zawodów (2:14.41).

Trzy złote medale w konkurencjach indywidualnych wywalczył również Wojciech Wojdak. Po piątkowym zwycięstwie na 200 m stylem dowolnym, zawodnik Unii Oświęcim triumfował na dwukrotnie dłuższym dystansie (3:55.15) i na 1500 m stylem dowolnym (15:29.36). W obu przypadkach Wojdak stawał na podium obok Adama Staniszewskiego z Trójki Łódź i Sebastiana Książka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Czwarte złoto pływak z Brzeska wywalczył razem z kolegami, w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

Swój drugi indywidualny złoty medal w Drzonkowie wywalczył również Jan Hołub, zwyciężając na dystansie 100 m stylem dowolnym, na którym w ubiegłym tygodniu wywalczył tytuł mistrza Europy juniorów. Tym razem popłynął jednak zdecydowanie wolniej niż w Dordrechcie, uzyskując rezultat 50.78 s. Zawodnik Śląska Wrocław przyczynił się również znacznie do triumfu swojej drużyny w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Zanim wskoczył do wody na ostatniej zmianie, ekipa Śląska znajdowała się na trzeciej pozycji, za zawodnikami z Dąbrowy Górniczej i Unii Oświęcim. Swój odcinek Hołub pokonał w czasie 49.81 s, wyprzedził rywali, którzy byli przed nim i zapewnił złoto dla klubu z Dolnego Śląska.

KOMPLET WYNIKÓW

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, dzień 2.:
50 m stylem motylkowym: Michał Chudy (Wodnik Rawicz)   24.56 s
50 m stylem grzbietowym: Stanisław Kolczyński (Kapry-Armexim Pruszków)   26.48 s
400 m stylem dowolnym: Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim)   3:55.15
200 m stylem klasycznym: Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa)   2:14.41
200 m stylem zmiennym: Konrad Stępień (Polonia Warszawa)   2:06.53
4x100 m stylem dowolnym: Śląsk Wrocław (Mateusz Chaba, Wiktor Jaszczak, Borys Salik, Jan Hołub)   3:29.97

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, dzień 3.:
200 m stylem motylkowym: Dominik Ciężkowski (Jordan Kraków)   2:00.52
100 m stylem dowolnym: Jan Hołub (Śląsk Wrocław)   50.78 s
100 m stylem grzbietowym: Maciej Falaciński (Jordan Kraków)   56.94 s
100 m stylem klasycznym: Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa)   1:02.54
1500 m stylem dowolnym: Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim)   15:29.36
4x100 m stylem zmiennym: MKP Szczecin (Adam Stec, Marcin Hulbój, Maciej Kuświk, Paweł Sendyk)   3:52.58