NCAA: MacLean szybsza od Franklin

Szymon Gagatek 2014-03-21 10:45

Bardzo wyrównane pojedynki, kilka rekordów ligi i dominacja Uniwersytetu Georgia w klasyfikacji punktowej - tak w największym skrócie wyglądała pierwsza sesja finałowa Mistrzostw NCAA, które odbywają się w Minnesocie. Gwiazdą dnia została Brittany MacLean, która na dystansie 500 jardów stylem dowolnym pokonała samą Missy Franklin!

MacLean długo utrzymywała się tuż za największą gwiazdą zawodów i postanowiła zaatakować na ostatnich dwóch długościach basenu. Jeszcze na 50 jardów przed finiszem miała 0.51 s straty do Franklin, ale ostatni fragment pojedynku przepłynęła w rewelacyjnym tempie (25.81 s) i ostatecznie to ona finiszowała pierwsza. Uzyskała czas 4:23.53, siódmy w historii tej konkurencji i najszybszy w rozgrywkach NCAA. Franklin też zanotowała wynik poniżej poprzedniego rekordu ligi, ale do zwyciężczyni z Kanady straciła trzynaście setnych sekundy.

W pozostałych konkurencjach triumfowały: Maya Dirado na dystansie 200 jardów stylem zmiennym (1:52.50) i Olivia Smoliga na 50 jardów stylem dowolnym (21.59 s). W rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym i 4x100 jardów stylem zmiennym najlepszy okazał się natomiast Uniwersytet Stanford.

W sesji finałowej dwukrotnie wystartowała Katarzyna Wilk, płynąc w wyścigach sztafetowych w zespole Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Ekipa Trojans na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym zajęła ósme miejsce (czas Polki na drugiej zmianie: 22.12 s), a w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym była siódma (Wilk ostatni odcinek pokonała w 48.57 s).

Po pierwszym dniu zmagań na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej znajdują się zawodniczki Uniwersytetu Georgia, które zgromadziły 189 pkt. Drugie miejsce, ze stratą 53 oczek, zajmuje Stanford, a trzecie Uniwersytet Kalifornijski (126 pkt). Sto punktów udało się również przekroczyć uczelni Katarzyny Wilk (103 pkt).

Sesje poranne w piątek i sobotę będą się rozpoczynać o godzinie 18:00 polskiego czasu, finały codziennie o 2:00 w nocy. Dzisiejsze i jutrzejsze kwalifikacje będzie można oglądać za pośrednictwem strony, do której link znajdziecie poniżej!