PODSUMOWANIE MPJ 16LATKÓW W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

Joanna Kwatera 2014-03-17 11:24

Zakończyły się też Mistrzostwa Polski Juniorów 16 letnich w Gorzowie Wielkopolskim. Na basenie Słowianka nie padały rekordy Polski, a najlepszymi rezultatami mogą poszczycić się Klaudia Jankowska i Mateusz Arndt.

Zawodniczka UKS Gim 92 Ursynów Warszawa zdobyła w Gorzowie aż 4 złote medale. Triumfowała ona na dystansie 100, 200, 400 i 800m stylem dowolnym, a czas 2:01.59, uzyskany w konkurencji 200m to najlepiej punktowany wynik tych zawodów (764 pkt FINA). Do tego Jankowska dołożyła jeszcze brąz w konkurencji sprinterskiej i tym sposobem stawała na podium na wszystkich dystansach w stylu dowolnym.

Właścicielką trzech złotych medali mistrzostw Polski została zawodniczka AZS AWF Katowice – Paulina Peda. Specjalistka konkurencji sprinterskich zwyciężyła na dystansach 50m stylem dowolnym i grzbietowym oraz 100m stylem zmiennym. Ponadto dwukrotnie zajmowała drugą pozycję w konkurencjach 50 i 100m stylem motylkowym. 5 medali z Gorzowa do domu zawiezie też Paulina Nogaj. Zawodniczka MKS Wodnik Radom właśnie na dystansach 50 i 100m stylem motylkowym pokonała swoją imienniczkę z Katowic i zdobyła dwa złote medale. Tytuł vice-mistrzyni kraju wywalczyła też w konkurencjach 50 i 100m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym. Kolejną posiadaczką aż pięciu medali mistrzostw Polski została Miriam Kwiatek. Pływaczka MUKS Gilus Gilowice to nowa mistrzyni Polski na dystansach 200 i 400m stylem zmiennym oraz srebrna medalistka w konkurencjach 100m stylem zmiennym i grzbietowym, a także zdobywczyni brązu na dystansie 50m stylem grzbietowym. Podwójną koronę mistrzostw zdobyła też w Gorzowie reprezentantka MKS Astorii Bydgoszcz Agata Naskręt. Zawodniczka ta zdecydowanie wygrała wyścigi na dystansach 100 i 200m stylem grzbietowym, a konkurencji sprinterskiej tym stylem stoczyła wyrównaną walkę z Pauliną Pedą, przegrywając złoty medal dosłownie o długość paznokcia i zakończyła rywalizację na tym dystansie na drugim miejscu.

Po jednym złotym medalu zdobyły też: Izabela Jakubowska (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki), Paulina Majszutowicz (MKP Szczecin), Angelika Wikieł (UŚKS Ostrołęka) i Wiktoria Musioł (UKP Unia Oświęcim).

Autorem najlepiej punktowanego wyniku wśród chłopców jest zawodnik KS Delfin Gdynia Mateusz Arndt. Czas jaki uzyskał na dystansie 1500m stylem dowolnym - 15:39.86 dał mu 739 pkt FINA i zwycięstwo w tej konkurencji. Ponadto Arndt triumfował zdecydowanie w konkurencjach 200 i 400m stylem dowolnym oraz dobywał dwukrotnie drugie miejsca na dystansie 100 i 200m stylem motylkowym. Po pięć medali wypływali sobie też Damian Chrzanowski (KP MZOS Płock) oraz Karol Zbutowicz (MTP Kormoran Olsztyn). Ten pierwszy triumfował wyraźnie we wszystkich trzech konkurencjach w stylu motylkowym, a na dystansie 100m stylem zmiennym zajął ex aequo drugie miejsce z Konradem Seremetem z Unii Oświęcim. Do swojej kolekcji medalowej dorzucił jeszcze brąz w konkurencji 400m stylem dowolnym. Zbutowicz trzy złote medale wywalczył w konkurencjach: 200 i 400m stylem zmiennym oraz 200m stylem klasycznym. Na dystansie 100m stylem klasycznym w bardzo zaciętej walce pomiędzy pierwszą trójką na mecie zawodnik Kormorana Olsztyn dotknął finiszowej ściany zaledwie 0,02 s później niż Karol Trela z Gilusa Gilowice i tym sposobem stanął na drugim stopniu podium w tej konkurencji. Ponadto za wynik na dystansie 200m stylem motylkowym otrzymał brązowy medal. Królem stylu grzbietowego został Jakub Skierka. Reprezentant klubu UKS Trops Kartuzy bez większych problemów pokonał swoich konkurentów na dystansach 50, 100 i 200m tym stylem zgarniając trzy złote medale. Dwa złote krążki pojadą do Kołobrzegu, a zawisły one na szyi Jakuba Książka (MKP Kołobrzeg), który zwyciężył w rywalizacji sprinterów w stylu dowolnym na dystansie 50 i 100m, a na tym drugim triumfował ex aequo z Danielem Przybyszem (MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski), osiągając taki sam czas 51.85s.

Po jednym złotym medalu zdobyli również: Robert Kusto (UKS Orka Lubań),Daniel Przybysz (MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski), Karol Trela (MUKS Gilus Gilowice) oraz Kai Rudkowski (Korner Zielona Góra).

W rywalizacji sztafetowej dziewcząt triumfowały drużyny: Wodnika Radom w składzie: Adrianna Mendyk, Magdalena Sońta, Paulina Nogaj i Aleksandra Przybysławska na 4x100 stylem dowolnym, Unii Oświęcim w składzie: Aleksandra Gruszczyńska, Marcelina Gruca, Wiktoria Pankowska i Wiktoria Musioł na 4x200m stylem dowolnym oraz MKP Szczecin w składzie: Wiktoria Wosicka, Paulina Majszutowicz, Małgorzata Oleba i Aleksandra Lewandowska na 4x100m stylem zmiennym. Wśród chłopców dystans 4x100m stylem dowolnym najszybciej przepłynęłi zawodnicy Znicza Koszalin, płynąc w składzie: Mateusz Wysocki, Kacper Biernacki, Kamil Mikołajczyk i Krzysztof Mikulski, a konkurencje 4x100m stylem zmiennym oraz 4x200m stylem dowolnym wygrywała drużyna Kormorana Olsztyn w składzie odpowiednio: Bartosz Król, Karol Zbutowicz, Alan Chodan i Kacper Szpojankowski oraz Radosław Sinitchine, Karol Zbutowicz, Alan Chodan i Kacper Szpojankowski.
W klasyfikacji medalowej zwyciężyli reprezentanci MTP Kormoran Olsztyn, łącznie zdobywając dla klubu 7 medali (5 złotych, 1 srebrny i 1 brązowy) przed zawodnikami UKS Gim 92 Ursynów Warszawa, którzy wywalczyli również 7 medali oraz pływakami MKS Wodnik Radom, których łupem padło 9 medali.

Wielkie gratulacje dla zwycięzców i wszystkich, którzy poprawiali swoje najlepsze osiągnięcia!