Polska

Najlepiej pływają Szkoły Sportowe ze stolicy!

Joanna Kwatera 2017-03-21 01:54

W miniony weekend W Raciborzu odbyły się Mistrzostwa Szkół Sportowych, w których udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a młodych pływaków gościła pływalnia H2Ostróg przy ul. Zamkowej. Najlepszymi gimnazjalistami w Polsce zostali pływacy Gimnazjum 78 w Warszawie, a najwięcej punktów wśród zawodników 10-13 letnich wywalczyli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 263 z Warszawy.

Impreza ta zgromadziła na starcie wielu medalistów rocznikowych mistrzostw Polski, którzy i tutaj zagrali w swoich drużynach główne role i poprowadzili swoje szkoły do zwycięstwa w klasyfikacji punktowej tych zawodów. Wśród gimnazjalistów z ogromną przewagą triumfował zespół Gimnazjum 78 z Warszawy, zdobywając 442 punkty. Ekipa ze stolicy stawała na podium trzynaście razy i aż osiem na jego najwyższym stopniu. Największy wkład w zwycięstwo swojej szkoły mieli Jan Karolczak i Filip Orlicz, którzy zdobyli łącznie ponad połowę krążków. Multimedalista mistrzostw Polski 16-latków, w Raciborzu zwyciężał w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 50m stylem dowolnym, a na dystansie dwa razy dłuższym tym stylem pokonał go tylko Orlicz, który okazał się także najlepszy w konkurencji 200m stylem dowolnym, notując najlepszy wynik zawodów (1:50.15 – 734 pkt), a w sprincie tym stylem musiał uznać wyższość tylko Karolczaka. Najbardziej owocna dla drużyny Gimnazjum 78 z Warszawy była konkurencja 50m stylem dowolnym chłopców, gdzie całe podium zdominowali właśnie uczniowie tej szkoły, a trzeci jego stopień uzupełnił jeszcze Filip Wardawa. Pływak ten dorzucił też do dorobku zespołu triumf na dystansie 100m stylem motylkowym, a indywidualne zdobycze medalowe wśród reprezentantów tej drużyny zakończył wygraną na dystansie 100m stylem klasycznym Jakub Sobiecki. Cała czwórka najlepiej poradziła sobie również w zmaganiach sztafetowych 4x100m stylem dowolnym. Dla Gimnazjum 78 z Warszawy punktowały także zawodniczki. Z dobrej strony w sprincie stylem dowolnym pokazała się Alicja Pakuła, która zameldowała się na mecie na drugiej lokacie, a także zajmowała piątą pozycję na dystansie dwa razy dłuższym i szóstą na 200m. Trzy razy czwarte miejsce wywalczyła Nikola Jabłonowska w konkurencjach 100 i 200m stylem dowolnym oraz 100m stylem motylkowym. Ostatni srebrny krążek drużyna ta zdobyła w wyścigu memoriałowym im. Włodzimierza Olszewskiego (wybitnego autorytetu polskiego pływania, zasłużonego m.in. w pracy szkoleniowej i organizacyjnej w tworzeniu szkół sportowych) w konkurencji 8x100m stylem zmiennym, gdzie zespół w składzie: Julia Szczepek, Jan Karolczak, Agata Kopiczyńska, Jakub Sobiecki, Nikola Jabłonowska, Paweł Uryniuk, Alicja Pakuła i Filip Wardawa ukończył wyścig na drugiej pozycji.

Drugą lokatę w rankingu najlepszych gimnazjów wywalczyli pływacy z Oświęcimia. Reprezentanci tej szkoły ośmiokrotnie stali na drugim stopniu podium, a pięciokrotnie czyniła to Natalia Lewandowska. Medalistka mistrzostw kraju 16-latków, na drugiej lokacie plasowała się w konkurencjach 100 i 200m stylem dowolnym, 100m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym oraz z Martyną Szkurat, Zuzanną Nowak i Martą Klimek w konkurencji sztafetowej 4x100m stylem dowolnym. Potrójny mistrz Polski 15-latków Mikołaj Kozieł zdobył dla ekipy z Oświęcimia indywidualnie trzy medale: dwa srebrne (200m stylem dowolnym i 100m stylem motylkowym) oraz brąz w konkurencji 100m stylem dowolnym. Punktami za drugie miejsce zespół wspomogła jeszcze Anna Kempa na dystansie 200m stylem klasycznym, a cała trójka raciborskich medalistów wraz z Tomaszem Michałowskim, Zuzanną Nowak, Oskarem Blachurą, Brunem Gałuszką i Martą Klimek cieszyła się również z trzeciego miejsca zdobytego w sztafecie 8x100m stylem zmiennym. Zawodnicy Gimnazjum w Oświęcimiu zdobyli łącznie 379 punktów i tylko o jedno „oczko” wyprzedzili w klasyfikacji generalnej pływaków Gimnazjum w Raciborzu.

Podwójnie złota w barwach gospodarzy w tych zawodach okazała się wicemistrzyni kraju juniorów 15-letnich w konkurencji 100m stylem grzbietowym Magdalena Modrzejewska, która triumfowała tu zarówno na 100 jak i 200m tym stylem. Wynik uzyskany na tym drugim dystansie (2:14.89), uplasował ją w rankingu najbardziej wartościowych rezultatów wśród dziewcząt na drugiej pozycji. Druga na 100m i trzecia w konkurencji 200m stylem klasycznym była Justyna Bura, która wywalczyła też czwartą lokatę na dystansie 200m stylem zmiennym. Dwa razy brąz z szyi ściągała Paulina Wojtaszewska w konkurencjach 100m stylem motylkowym oraz 200m stylem zmiennym. Trzecią lokatę na 200m stylem dowolnym zanotowała też Katarzyna Zarembik, a zdobycze medalowe Gimnazjum z Raciborza o srebro uzupełniła jeszcze sztafeta chłopców 4x100m stylem dowolnym w składzie: Jarosław Lesik, Dawid Bubak, Dawid Nowotny i Miłosz Mencel.

Klasyfikację medalową w tej grupie wiekowej (14-16 lat) wygrali reprezentanci SMS Bydgoszcz i mimo dziewięciu złotych medali zdobytych przez Aleksandrę Dudek (trzy krążki i najwyżej punktowany rezultat zawodów wśród dziewcząt, osiągnięty na dystansie 200m stylem dowolnym – 2:04.32, 707 pkt), Kingę Paradowską (cztery krążki), drużynę sztafetową dziewcząt 4x100m stylem dowolnym oraz sztafetę 8x100m stylem zmiennym, zespół ten w rankingu punktowym uplasował się na czwartej pozycji (369 pkt).

Wśród uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się pływacy SP 263 z Warszawy, a najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobyli Marcel Tarasewicz i Paweł Białek. Pierwszy z nich wygrał konkurencję 200m stylem zmiennym oraz dwa razy stawał na najniższym stopniu podium za dystanse 100 i 200m stylem klasycznym. Białek natomiast drugą lokatę wywalczył na 100m stylem motylkowym, a trzy brązowe krążki w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym. Obaj wraz z Cezarym Kosobudzkim i Kajetanem Skurą w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, a także Olga Augustynowicz na 200m stylem klasycznym dorzucili dla zespołu po srebrnym medalu, a ośmioosobowa drużyna: Augustynowicz, Białek, Maja Łotowska, Mikołaj Ciuba, Julia Moszczyńska, Julia Dębska, Tarasewicz i Skura zwyciężyła wyścig memoriałowy 8x100m stylem zmiennym, pieczętując tym samym triumf swojego zespołu w klasyfikacji generalnej z łączną sumą 395 punktów.

Dwadzieścia jeden „oczek” do zwycięzców stracili reprezentanci MKS SP-63 Bydgoszcz, którzy wygrywali w sześciu konkurencjach: trzy razy najlepszy okazał się Marcin Koprowski (50 i 100m stylem dowolnym i 100m stylem motylkowym), a dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawała Marianna Rydyńska (100m stylem grzbietowym i 200m stylem zmiennym). W konkurencji sztafetowej 4x100m stylem dowolnym dziewcząt Rydyńska, Otylia Tomasik, Zosia Kowalska i Vanessa Lenz nie miały sobie równych przypływając na metę na pierwszej pozycji. Dwa srebrne krążki dorzucili jeszcze Koprowski (200m stylem dowolnym) i Rydyńska (100m stylem dowolnym), a trzecie srebro sztafeta, biorąca udział w wyścigu 8x100m stylem zmiennym. Dorobek medalowy uzupełnili jeszcze o brąz: Rydyńska (200m stylem dowolnym), Adrian Kowalski (100m stylem motylkowym) i Vanessa Lenz (100m stylem klasycznym).

Również sześć złotych krążków zawiozą do stolicy, zdobywcy trzeciego miejsca w klasyfikacji genralnej, uczniowie SP nr 50 w Warszawie. Na dystansie 200m stylem dowolnym oraz 100 i 200m stylem klasycznym bezkonkurencyjny okazał się Maxim Jendrzejczyk, a 100 i 200m stylem grzbietowym zdominował Oliwier Sieczek. Złoto wywalczyła też drużyna chłopców na dystansie 4x100m stylem dowolnym. Po srebrnym medalu dla zespołu dorzucili jeszcze Jendrzejczyk (100m stylem dowolnym) i Sieczek (50m stylem dowolnym) oraz dwa Karolina Apanas (50m stylem dowolnym i 100m stylem motylkowym), a na trzeciej lokacie plasował się Mikołaj Adamowicz (50m stylem dowolnym) i sztafeta 8x100m stylem zmiennym.