Podsumowanie Mistrzostw Polski 17-18 lat w Krakowie

Joanna Kwatera 2013-03-11 00:37

W Krakowie zakończyły się właśnie Mistrzostwa Polski 17-18 lat w pływaniu. W zawodach wzięło udział 359 zawodników z 97 klubów z całej Polski. Na pływalni krakowskiej AWF zostały ustanowione dwa Rekordy Polski oraz kilka bardzo wartościowych rezultatów. Autorami najlepiej punktowanych wyników byli Donata Kilijańska z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz Paweł Furtek z MKP Szczecin, a Rekordu Polski 17 latków Wojciech Wojdak z BOSiR SP Brzesko, oraz sztafeta męska 4x100m stylem zmiennym (4:41.12) MKS SMS Victoria Racibórz w składzie: Gabrysz, Tokarski, Kurtok, Bugdol.

Kilijańska zdobyta na tych mistrzostwach pięć medali - trzy złote i dwa srebrne. Zawodniczka KSZO Ostrowiec wygrała dystanse: 400m stylem dowolnym, w którym za czas 4:10.85 uzyskała 821 pkt FINA; 800m stylem dowolnym, który także dał jej ponad 800 pkt rankingowych (8:41.63 – 801pkt FINA) oraz 400m stylem zmiennym (4:45.20). Druga była na dystansie 100 i 200m stylem motylkowym (odpowiednio 1:01.62 i 2:15.37). Zawodnik MKP Szczecin Paweł Furtek wyjedzie z Krakowa z czterema medalami - dwoma złotymi za dystanse 400 i 1500m, za które uzyskał odpowiednio 821 pkt – czas 3:47.16 i 805pkt – czas 15:13.61, oraz dwoma brązowymi zdobytymi na dystansie 200m stylem dowolnym (1:49.58) i w sztafecie 4x200m stylem dowolnym.

Jedyny Rekord Polski 17-latków, jaki padł na tych zawodach, uzyskał Wojciech Wojdak z BOSiRu SP Brzesko, który dystans 400m stylem dowolnym przepłynął w czasie 3:47.68 – wystarczył on jednak tylko do zajęcia drugiego miejsca w tym wyścigu i zdobycia srebrnego medalu Mistrzostw Polski. Zawodnik zdobył również srebrny medal na dystansie 200m stylem dowolnym (1:49.32) oraz brązowy na 100m  stylem dowolnym (50.43).

Doskonały rezultat uzyskał także Jerzy Twarowski – najlepszy zawodnik mistrzostw w stylu motylkowym, który dystans 200m wspomnianym stylem przepłynął w czasie 1:56.60, za co zdobył 819 pkt FINA. Zawodnik MKS Jordan Kraków triumfował też na dystansie 100m stylem motylkowym, gdzie uzyskał czas 53.36, a na dystansie o połowę krótszym zajął czwarte miejsce (24.55).

Aż sześć medali: pięć złotych i jeden srebrny zdobyła „królowa” stylu motylkowego – Joanna Szczepanik z Unii Oświęcim, która wygrała na dystansie 50, 100 i 200m stylem motylkowym (27.61, 1:00.70, 2:13.20) oraz triumfowała w sztafecie 4x100 i 4x200m stylem dowolnym oraz była druga w sztafecie 4x100m stylem zmiennym.

Trzy złote i jeden srebrny medal wywiezie z grodu Kraka Sebastian Szczepański. Zawodnik Kornera Zielona Góra triumfował na dystansach 50 i 200m stylem dowolnym (22.58, 1:48.07) oraz 50m stylem motylkowym (24.36), a także zdobył drugie miejsce ze sztafetą 4x200m stylem dowolnym. Trzy złote medale mistrzostw zdobył też Maciej Falaciński z MOS Ełk obecnie uczeń krakowskiej SMS, podopieczny Roberta Brusa, który wygrał wszystkie wyścigi w stylu grzbietowym – 50,100 i 200m (25.41, 54.47, 1:58.09). Również trzy złote medale zdobyła Katarzyna Górniak z Unii Oświęcim. Triumfowała indywidualnie na dystansie 50m stylem grzbietowym oraz w sztafetach 4x200m stylem dowolnym i 4x100m stylem zmiennym. Do tego dołożyła jeszcze srebro w sztafecie 4x100m stylem dowolnym.

Kolejną multimedalistką tych zawodów została Zuzanna Chwadeczko z Lublinianki Lublin, która zdobyła aż cztery medale – trzy złote za dystanse 50 i 100m stylem klasycznym (32.34, 1:08.93) oraz 100m stylem zmiennym (1:02,41 – 791pkt FINA) oraz jeden brązowy na dystansie 50m stylem motylkowym, uzyskując czas 27.96. Zawodniczkę tę można nazwać największym pechowcem tych zawodów, gdyż mimo uzyskania najlepszego czasu na dystansie 200m stylem zmiennym, została ona tylko zwyciężczynią finału B, co spowodowane było słabym występem w porannych eliminacjach, a co za tym idzie brakiem kwalifikacji do finału A.

Po dwa złote medale zdobyli też: Diana Sokołowska z Juvenii Białystok (100, 200m st. dow.), Anna Kozłowska z 15 Aqua Bydgoszcz (100, 200m st. grzb.),  Maciej Hołub z Orlika Przeworsk (50, 100m st. klas.) i Maciej Sobczyk z Trójki Łódź (200m i 400m st. zm). Do grona złotych medalistów dołączyli także: Katarzyna Kita z Shark Rudna (50m st. dow.), Jan Hołub z Avii Świdnik (100m st. dow.), Kacper Ćwiek z Polonii Warszawa (100m st. zm.), Michalina Zbrojewska z Piątki Konstantynów Łódzki (200m st. klas.) oraz Marcin Stolarski z Żoliborza Warszawa (200m st. klas.).

W konkurencjach sztafetowych wśród kobiet trzykrotnie najlepsze okazały się zespoły Unii Oświęcim, które zajmowały we wszystkich wyścigach dwa pierwsze miejsca. W wyścigu 4x200m stylem dowolnym wygrała sztafeta w składzie: Kunka, Górniak, Lewandowska, Szczepanik; na dystansie 4x100m stylem dowolnym triumfowała sztafeta: Kunka, Szczepanik, Lewandowska, Janiczek, a w wyścigu 4x100m stylem zmiennym bezkonkurencyjna okazała się sztafeta: Górniak, Człowiek, Janiczek, Ulatowska. Wśród chłopców wyścigi na dystansach 4x100 i 4x200m stylem dowolnym zwyciężała drużyna Śląska Wrocław w składzie odpowiednio: Nachtman, Gieracki, Kuświk, Kubkowski i Nachtman, Chaba, Kuświk, Kubkowski, natomiast na dystansie 4x100m stylem zmiennym triumfowała drużyna SMS Victoria Racibórz w składzie: Gabrysz, Tokarski, Kurtok, Bugdol ustanawiająć rezultatem 4:41.12 nowy Rekord Polski Juniorów 18-letnich

W klasyfikacji medalowej zdecydowanie zwyciężył klub Unii Oświęcim z 15 medalami, przed drużynami Kornera Zielona Góra i KSZO Ostrowiec (po 5 medali) oraz Lublinianką Lublin (4 medale).

Zawody zostały zorganizowane perfekcyjnie, a atmosfera jaką stworzyli kibice na trybunach mobilizowała i "niosła" zawodników.