Werner poza finałami

Szymon Gagatek 2016-04-08 02:30

Paweł Werner był jedynym reprezentantem Polski, który zaprezentował się na pływalni w Toronto podczas trzeciego dnia kanadyjskich kwalifikacji olimpijskich. Wrocławianin wziął udział w eliminacjach 400 m stylem dowolnym i zajął w nich siedemnaste miejsce, ale ze względu na regulamin zawodów nie dostał szansy występu również w popołudniowym finale B.

Zawodnik Juvenii Wrocław, trenujący na co dzień pod okiem Gregga Troy'a na Florydzie, zanotował rano czas 3:55.79 (minimum olimpijskie: 3:50.44). Ustanowił tym samym swój nowy rekord życiowy, który pozwolił mu uplasować się na siedemnastej lokacie. Niestety, w końcowym zestawieniu wyprzedziło go aż sześciu zawodników spoza Kanady, a regulamin krajowych kwalifikacji pozwala na start w finałach B maksymalnie czterem obcokrajowcom. Do rywalizacji nie przystąpili ostatecznie Jan Świtkowski i Paweł Furtek, znajdujący się pierwotnie na liście zgłoszeń w tej konkurencji.

Triumf na 400 m stylem dowolnym zapewnił sobie natomiast Ryan Cochrane. Brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata uzyskał wynik 3:48.54 i wyraźnie wyprzedził pozostałych uczestników wyścigu medalowego. Imponującym wynikiem na o połowę krótszym dystansie wśród pań popisała się Brittany MacLean. Cztery długości basenu pokonałą w 1:56.94 i o trzy setne sekundy wyśrubowała najlepszy czas w historii kanadyjskiego pływania, który od 2009 roku należał do Genevieve Saumur. Indywidualną kwalifikację na igrzyska zapewniła sobie również piętnastoletnia Penny Oleksiak (1:57.59), a olimpijską sztafetę 4x200 m stylem dowolnym uzupełnią Katerin Savard i Kennedy Goss.

Dwie pływaczki z Kraju Klonowego Liścia wywalczyły sobie gwarancję startu w Rio na 100 m stylem klasycznym. To Kierra Smith i Rachel Nicol. Smith w popołudniowych zmaganiach zanotowała rezultat 1:06.93, a jej o rok starsza reprezentacyjna koleżanka finiszowała zaledwie siedemnaście setnych sekundy za nią. Wśród żabkarzy na dystansie 200 metrów najlepiej poradził sobie Ashton Baumann. Syn Alexandra Baumanna, słynnego mistrza olimpijskiego na 200 i 400 m stylem zmiennym sprzed dwudziestu dwóch lat z Los Angeles, uzyskał czas 2:10.69 i wypełnił minimum na igrzyska.