Rewelacyjny dzień na Balatonie, Charlos wygrywa z Mistrzynią Olimpijską!

Szymon Gagatek 2014-06-21 14:12

Jeżeli ktoś jeszcze zastanawiał się czy polskie pływanie długodystansowe traktować poważnie, dziś dostał najlepszą odpowiedź. Podczas Pucharu Europy na węgierskim Balatonie nasi reprezentanci spisali się znakomicie i na Mistrzostwa Europy do Berlina wyślemy komplet zawodników. Natalia Charlos wygrała rywalizację kobiet, pokonując chociażby Mistrzynię Olimpijską z Londynu, Evę Risztov, a Mateusz Sawrymowicz wśród mężczyzn uplasował się na drugim miejscu!

Największe jezioro Madziarów okazało się wyjątkowo szczęśliwe dla Natalii Charlos. Polska olimpijka okazała się najlepsza na olimpijskim dystansie 10 km. Na finiszu wyprzedziła najlepszą zawodniczkę ostatnich igrzysk, Evę Risztov, o dwie sekundy! Trzecie miejsce zajęła kolejna reprezentantka gospodarzy, Anna Olsza, która do Charlos straciła cztery sekundy. W ścisłej czołówce do mety dotarła również Joanna Zachoszcz. Szóste miejsce na finiszu dało jej kwalifikację na europejski czempionat w Berlinie. Na jedenastej pozycji uplasowała się kolejna Polka, Monika Czerniak, a dwudziesta pierwsza była Izabella Grzegorczyk.

Swoją dobrą dyspozycję potwierdził również Mateusz Sawrymowicz. Po nieudanych Mistrzostwach Polski w Olsztynie była to dla niego ostatnia szansa na zakwalifikowanie się do kadry na Mistrzostwa Starego Kontynentu. Nie zawiódł i jako jedyny był w stanie niemal przez cały wyścig utrzymywać tempo zwycięzcy dzisiejszej rywalizacji, Gergely'ego Gyurty. Węgier wyprzedził Polaka jedynie o piętnaście sekund. Trzeci zawodnik stracił już do niego niemal dwie minuty. Kwalifikację do drużyny, która powalczy w Berlinie wywalczył jeszcze Jan Urbaniak, zajmując jedenastą lokatę.

Trzecie miejsce w rywalizacji juniorek (rocznik 1996 i 1997) na dystansie 7,5 km zajęła Anna Nita. Zawodniczka z naszego kraju dała się wyprzedzić jedynie Flori Sibalin i Katalin Somenek Onon. Obie Węgierki szybko urwały się reszcie stawki i dopłynęły do mety niemal razem. Nasza pływaczka straciła do nich siedem minut i dwadzieścia pięć sekund.