De Deus będzie groźny

Szymon Gagatek 2016-04-17 23:51

Trzeciego dnia zawodów Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro odbyła się rywalizacja tylko w trzech konkurencjach, wszystkich na dystansie 200 metrów. W stylu dowolnym rekord kontynentu ustanowiła Larissa Oliveira, ale to wynik Leonardo de Deusa wśród delfinistów zrobił największe wrażenie. Brazylijczyk pokazał, że na własnym podwórku może być jednym z kandydatów do olimpijskiego podium.

De Deus zanotował dziś czas 1:55.54 i wskoczył na piąte miejsce w zestawieniu najszybszych specjalistów od stylu motylkowego w 2016 roku. Dziewiąty zawodnik mistrzostw świata w Kazaniu, który jednak w poprzednim sezonie koncentrował się przede wszystkim na starcie w Igrzyskach Panamerykańskich w Toronto, gdzie wywalczył złoto, na pływalni olimpijskiej dał wyraźny sygnał, że - niesiony dopingiem własnej publiczności - w sierpniu może powalczyć nawet o olimpijski medal. W finałowym wyścigu wyprzedził Kaio Almeidę (1:56.21). Doświadczony trzydziestojednolatek, który dopiero kilkanaście miesięcy temu wznowił karierę po ponad dwóch latach przerwy, również mógł być zadowolony. Dzięki swojemu rezultatowi, zdobył przepustkę już na czwarte igrzyska (wcześniej startował w Atenach, Pekinie i Londynie).

1:55.54   Leonardo de Deus (Brazylia)

Na 200 m stylem dowolnym najlepszym wynikiem popisała się Larissa Oliveira. Cztery długości basenu pokonała w 1:57.37 i ustanowiła nowy rekord Ameryki Południowej. Tym samym wymazała z tabel osiągnięcie swojej rodaczki, Manuelli Lyrio, pochodzące z ubiegłorocznych Igrzysk Panamerykańskich (1:58.03). W niedzielne popołudnie Lyrio finiszowała ze stratą ponad sekundy do swojej reprezentacyjnej koleżanki, uzyskując rezultat 1:58.62. Szansę na rewanż na tym samym obiekcie dostanie już za niespełna cztery miesiące.

W trzeciej dzisiejszej konkurencji, 200 m stylem zmiennym pań, na najwyższym stopniu podium stanęła Joanna Maranhao, która otarła się o minimum olimpijskie, notując czas 2:14.37. Na jej szczęście, wymagania potrzebne do startu na Igrzyskach spełniła już podczas grudniowych zawodów Brazil Open, a zatem w sierpniu powinniśmy ją zobaczyć wśród zmiennistek na obu dystansach.

Zwycięzcy Trofeu Maria Lenk, dzień III:
200 m stylem dowolnym kobiet: Larissa Oliveira   1:57.37 [rekord Ameryki Południowej]
200 m stylem motylkowym mężczyzn: Leonardo de Deus   1:55.54
200 m stylem zmiennym kobiet: Joanna Maranhao   2:14.37