Polska

Grand Prix: Ostatnie starcie

Dagmara Macner 2018-05-12 22:33

W sobotę na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęła się ostatnia runda Arena Grand Prix Pucharu Polski w sezonie 2017/2018. Ponad pięciuset zawodników szlifując formę przed Mistrzostwami Polski ostatni raz w tym sezonie powalczy o punkty w stolicy.

Wytrzymałość i wszechstronność na początek

Sobotnia rywalizacja rozpoczęła się od zmagań na 400 metrów stylem zmiennym. Najlepszą zawodniczką na tym dystansie okazała się Paula Żukowska. Pływaczka AZS AWF Katowice przepłynęła osiem długości pływalni w czasie 4:52.37. Druga na mecie była Agnieszka Rutkowska, która również złamała barierę pięciu minut (4:59.62). Na trzecim miejscu dopłynęła Gabriela Herbreder (5:05.65). Wśród panów Adam Kuczak zdołał odeprzeć atak rywali i triumfował na najdłuższym dystansie stylem zmiennym. Zawodnik TP Zielona Góra dopłynął do mety 19 setnych przed Kamilem Sacha (4:35.29 - 4:35.48), a trzeci był Piotr Zdziebło z czasem 4:40.58.

Dowgiert i Czerniak – najlepsi w sprincie kraulem

Anna Dowgiert i Konrad Czerniak rozpoczęli zmagania w Warszawie od zwycięstwa na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Najpierw walkę o zwycięstwo stoczyła Dowgiert. Reprezentantka KS Warta Poznań zdecydowanie wygrała zmagania sprinterek z wynikiem 25.79. Ponad sekundę przewagi uzyskała na drugą Natalią Fryckowską (26.85) i trzecią Martyną Jabłońską (26.96). Po paniach przyszedł czas na panów i pierwsze starcie Czerniak kontra Majchrzak. Niecałe 23 sekundy potrzebował Czerniak, aby pokonać jedną długość stołecznej pływalni i rywali (22.70). Za jego plecami walkę o srebro stoczyli Karol Ostrowski i Kacper Majchrzak. Lepszym dopłynięciem popisał się Ostrowski i o dwie setne sekundy pokonał Majchrzaka (23.13 – 23.15).

Siedem razy z rzędu – klasyczny „wielki szlem”

Bartłomiej Roguski po raz siódmy stanął na starcie konkurencji 200 metrów stylem klasycznym i po raz siódmy nie miał sobie równych. Po triumfach w Oświęcimiu, Łodzi, Poznaniu, Kozienicach, Lublinie i Opolu zwyciężył również w stolicy z czasem 2:15.95. Walkę o drugą i trzecią lokatę stoczyli ze sobą Krzysztof Tokarski i Marcin Stolarski. Ostatecznie drugi do mety dopłynął Tokarski, uzyskując 33 setne przewagi nad Stolarskim (2:20.41 – 2:20.74). Pod nieobecność Dominiki Sztandery faworytką na 200 klasycznym wśród dziewczyn była Weronika Hallmann. Mocno naciskana w końcówce wyścigu przez Agnieszkę Rutkowską (2:36.79), zwyciężyła w z czasem 2:36.47. Trzecia do mety dopłynęła Gabriela Herbreder, uzyskując czas 2:38.90.

Dowgiert i Czerniak – znów na czele

Podopieczni trenera Michała Szymańskiego zwyciężyli zarówno wśród pań jak i panów w konkurencji 100 metrów stylem motylkowym. Anna Dowgiert wygrała rywalizację z dużą przewagą nad rywalkami, notując czas 1:01.00. Druga do mety dopłynęła zawodniczka UKS Olimpic Warka – Aleksandra Cieplak (1:03.70), a trzecia była kolejna reprezentantka Warty Poznań - Joanna Cieślak (1:03.89). Wśród mężczyzn triumfował Konrad Czerniak, który jako jedyny złamał barierę 53 sekund i uzyskał swój najlepszy wynik w tym sezonie – 52.68. Srebro dla Michała Chudego (54.02), a brąz dla Damiana Chrzanowskiego (55.00).

Ponownie Rafał Bugdol

Dwie setne sekundy dzieliły na mecie pierwsze i drugie miejsce oraz jedna setna sekundy miejsce trzecie i czwarte w sprincie stylem grzbietowym panów. W Opolu sprawił niespodziankę na 50 metrów, ale w I bloku warszawskich zawodów okazało się, że znów jest najlepszy na tym dystansie. Rafał Bugdol zwyciężył przed Kacprem Stokowskim (25.86 – 25.88), a o ostatnie wolne miejsce na podium walczyli Radosław Kawęcki i Karol Młynarczyk. Ostatecznie minimalnie lepszy okazał się Kawęcki (26.42). Agata Naskręt jako jedyna kobieta była dzisiaj w stanie złamać granicę 30 sekund na 50 grzbietowym. Triumfowała z wynikiem 29.53 przed Aleksandrą Juc (30.25) i Weroniką Górecką (30.43).

Bez Zaborowskiego i Wojdaka, ale z Pielowskim na starcie

Zmagania pierwszego bloku w Warszawie zakończyli mężczyźni startujący na dystansie 800 metrów stylem dowolnym. Zwyciężył Krzysztof Pielowski przed Antonim Kałużyńskim i Krzysztofem  Chmielewskim. Zawodnik KS AZS UWM Olsztyn uzyskał rezultat 8:07.38 i zdecydowanie wygrał rywalizację na tym dystansie. Na 13 dni przed Mistrzostwami Polski Krzysztof Chmielewski został nowym rekordzistą Polski 14- latków na tym dystansie (8:34.87).