Świat

Pływacki przegląd wydarzeń

Szymon Gagatek 2013-01-18 18:27

Pływacka karuzela w kolejnym sezonie rozkręca się coraz szybciej. Kolejni zawodnicy rozpoczynają starty na długim, 50-metrowym basenie, a działacze szukają możliwości, aby w następnych latach ugościć najlepszych z nich na swoich obiektach sportowych…

W Perth rozpoczęła się impreza Aquatic Super Series, w której biorą udział reprezentacje Australii, RPA i Chin. Na 50-metrowym basenie startuje wielu znakomitych pływaków, między innymi James Magnussen, Brenton Rickard, Alicia Coutts, Ye Shiwen, czy też Jiao Liuyang. W pierwszym dniu najbardziej wartościowy rezultat uzyskał Christian Sprenger, który 100 m stylem klasycznym pokonał w świetnym czasie - 59.75 s. Dobrze spisał się też Magnussen. W swojej koronnej konkurencji – 100 m stylem dowolnym – zajął pierwsze miejsce, uzyskując wynik 48.38 s. KOMPLET WYNIKÓW

W Lozannie z działaczami FINA spotkali się przedstawiciele czterech krajów, które chciałyby zorganizować w 2019 i 2021 roku Mistrzostwa Świata w pływaniu na długim basenie. Zamiar przeprowadzenia imprezy wyrazili wstępnie: Węgrzy (Budapeszt), Japończycy (Tokio), Chińczycy (miasto jeszcze nie zostało ustalone) i działacze z Korei Południowej (Gwangju). Do czwartego kwietnia będzie można składać oficjalne dokumenty, a ogłoszenie miasta-gospodarza mistrzostw w 2019 roku (a być może także w 2021) odbędzie się podczas czempionatu globu w Barcelonie, na przełomie lipca i sierpnia tego roku.

Pamiętacie wiadomość o możliwości zorganizowania amerykańskich kwalifikacji olimpijskich na olbrzymim stadionie w Indianapolis? Coraz bardziej prawdopodobne jest to, że (niezależnie od lokalizacji) w 2016 roku faktycznie zobaczymy tę imprezę na wielkiej arenie. Amerykańska federacja ogłosiła sześć miast, które kandydują do organizacji wielkiego pływackiego święta. Są to: Greensboro, Indianapolis, Jacksonville, Omaha, St. Louis i San Antonio. To ostatnie wyraziło chęć przeprowadzenia zawodów w Alamodome. Obiekt może pomieścić nawet 72 tysiące osób, jednak najprawdopodobniej na kwalifikacje olimpijskie liczba miejsc zostałaby ograniczona do 21 tysięcy. ALAMODOME (FOTO)