Holandia: Niemcy rządzą w Eindhoven

Szymon Gagatek 2017-04-06 19:02

Eindhoven Cup to dla Holendrów ostatnia szansa na wywalczenie przepustki na mistrzostwa świata w Budapeszcie już w pierwszym etapie krajowych kwalifikacji. Zawody lepiej rozpoczęli jednak... Niemcy, którzy wygrali połowę z ośmiu rozegranych dziś konkurencji indywidualnych. Najbardziej wartościowym rezultatem mógł się pochwalić Marco Koch.

Wyścig finałowy na 200 m stylem klasycznym mężczyzn był ozdobą pierwszego dnia zmagań na pływalni im. Pietera van den Hoogenbanda. Koch uzyskał w nim swój najlepszy czas w tym sezonie (2:09.07) i wskoczył na drugie miejsce w światowym rankingu. Niemiec narzucił swoim rywalom bardzo mocne tempo. Kroku próbował mu dotrzymać tylko jeden zawodnik, Arno Kamminga. Warto wspomnieć, że Holender został absolutnym objawieniem końcówki ubiegłego roku w swoim kraju. W trakcie grudniowych zawodów Amsterdam Cup poprawił swój rekord życiowy o prawie cztery i pół sekundy i już wtedy zapewnił sobie debiut na mistrzostwach świata. Dziś 22-latek, który swoją przygodę z pływaniem zaczynał od ratownictwa wodnego, zanotował wynik 2:10.34 i poprawił własny rekord Holandii o sześćdziesiąt cztery setne sekundy!

Zwycięstwo Kocha nie było jedynym sukcesem naszych zachodnich sąsiadów. Wśród kobiet w tej samej konkurencji pierwsza do mety dopłynęła Jessica Steiger (2:25.84), z kolei na 1500 m stylem dowolnym na najwyższym stopniu podium stanęła Jeannette Spiwoks (16:43.90). Imponującym rezultatem po finale 50 m stylem grzbietowym mógł się pochwalić Marek Ulrich. Niemiec jedną długość basenu pokonał w 24.90. W tym roku lepiej w tej konkurencji radził sobie tylko Junya Koga z Japonii (24.53).

Swoje sukcesy odniosły także gwiazdy reprezentacji gospodarzy. Femke Heemskerk zdominowała rywalizację na 200 m stylem dowolnym. Swój koronny dystans przepłynęła w czasie 1:56.62. Z kolei Ranomi Kromowidjojo triumfowała na 50 m stylem motylkowym z wynikiem 25.85, wyprzedzając o trzy setne sekundy Maaike de Waard. Drugie srebro de Waard wywalczyła w sprincie stylem grzbietowym. Finałową walkę przegrała z Kirą Toussaint. Zawodniczka trenująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych była od niej szybsza o jedną dziesiątą sekundy (27.96 - 28.06).