Ósmy do kolekcji!

Szymon Gagatek 2014-08-08 21:19

Po wspaniałym czwartku w wykonaniu naszych reprezentantów, piątek przyniósł kolejny medal. Tym razem drugie miejsce na dystansie 200 m stylem zmiennym (SM10) wywalczyła Oliwia Jabłońska. Zawodniczka z Wrocławia stanęła na podium Mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych w Eindhoven już po raz trzeci!

Jabłońska rozpoczęła popołudniowy wyścig jak przystało na rekordzistkę Europy na dystansie 100 m stylem motylkowym. Po pierwszej długości basenu prowadziła, wyprzedzając o jedną setną sekundy Ninę Ryabovą. Na kolejnych pięćdziesięciu metrach Rosjanka wyszła na pierwszą pozycję i, jak się później okazało, nie oddała jej do samego końca finału. Polka na ostatnim nawrocie była dopiero czwarta, ze stratą siedemdziesięciu pięciu setnych sekundy do będącej na drugiej lokacie Eleni Papadopoulos. Finiszowe metry nasza zawodniczka pokonała jednak w fantastycznym tempie (35.09 s - najszybciej w całej stawce) i zakończyła rywalizację na drugiej pozycji, z rezultatem 2:36.42. Był to już trzeci sukces Jabłońskiej w Eindhoven, po złotym medalu na 100 m stylem motylkowym i wczorajszym srebrze na 400 m stylem dowolnym.

Kolejny raz na pechowej czwartej lokacie finał zakończył Jacek Czech. Nasz zawodnik tym razem otarł się o medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym (S2). Już rano popłynął znakomicie, uzyskując najlepszy czas kwalifikacji (1:03.06). Popołudniu był jeszcze szybszy, jedną długość basenu pokonał w czasie 1:02.76, a więc niemal pięć sekund szybciej niż dwa lata temu na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie i prawie siedem sekund lepiej od rezultatu z ubiegłego roku, z mistrzostw świata w Montrealu! Na obu tych imprezach dzisiejszy wynik Czecha dawałby mu srebrny medal, dziś skończyło się na pozycji tuż za podium.

Pozostali Polacy dzisiejsze finały kończyli na siódmych miejscach: Paulina Woźniak na 200 m stylem zmiennym (SM9) uzyskała czas 2:47.65, w tej samej konkurencji Mateusz Bartnik pokonał cały dystans w 2:32.57, a Krzysztof Stefanowski był siódmy na 200 m stylem dowolnym (S4), z rezultatem 4:13.49. W kwalifikacjach odpadł Patryk Kowalski, który na dystansie 2000 m stylem zmiennym (SM10) został sklasyfikowany na dwunastej pozycji.

Po piątym dniu rywalizacji w Eindhoven polska reprezentacja utrzymała dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Na naszym koncie jest już osiem krążków: dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe. Swoją przewagę nad rywalami w tym zestawieniu zdecydowanie powiększyli Ukraińcy. Wszystko za sprawą aż dziesięciu (!) złotych medali wywalczonych przez naszych sąsiadów ze wschodu w dwudziestu trzech piątkowych finałach.