Rosja: Jefimowa gorsza od 14-latki, świetny Grinew

Szymon Gagatek 2019-04-14 02:54

Mistrzostwa Rosji dostarczyły kibicom na trybunach olimpijskiej pływalni w Moskwie mnóstwo emocji. W ośmiu konkurencjach padły najlepsze w tym roku wyniki na świecie, poprawiono cztery rekordy kraju, Julija Jefimowa przegrała rywalizację na 200 m stylem klasycznym z sensacyjną 14-latką, a w zmaganiach na 100 m stylem dowolnym wszystkich zaskoczył 23-letni Władysław Grinew.

Młody rosyjski kraulista uzyskał czas 47.43, wyprzedzając w światowych rankingach dotychczasowego lidera, mistrza olimpijskiego Kyle'a Chalmersa. Drugi na mecie zameldował się Władimir Morozow (48.04), a trzeci był Jewgienij Ryłow (48.33). Swoją postawą zawodnicy Sbornej postraszyli Amerykanów przed niesamowicie ciekawie zapowiadającą się walką o złoto mistrzostw świata w Gwangju. Grinew do swojej kolekcji dołożył jeszcze brąz na 50 m stylem dowolnym. Sprinterskie starcie wygrał Morozow, który jedną długość basenu przepłynął w 21.55.

Wielką niespodzianką były rozstrzygnięcia w stylu klasycznym kobiet. Co prawda, na 50 metrów wszystko przebiegło jeszcze zgodnie z planem - liderką list światowych została Julija Jefimowa (30.43), ale już na 100 i 200 metrów rosyjska gwiazda nie była w stanie stanąć na najwyższym stopniu podium. Dwie długości basenu szybciej od niej pokonała Anna Belousowa (1:06.34 - 1:07.05), a na najdłuższym dystansie triumfowała urodzona w 2004 roku Jewgienija Czikunowa (2:22.67!), druga była Maria Temnikowa (2:23.45), natomiast Jefimowa musiała się zadowolić brązem (2:23.88).

W trakcie czempionatu padły jeszcze trzy rekordy kraju. Na 50 m stylem motylkowym najszybsi w dziejach rosyjskiego pływania byli Oleg Kostin (22.74) i Arina Surkowa (25.85), natomiast historyczne osiągnięcie na 400 m stylem dowolnym wywalczyła Weronika Andrusenko (4:06.01). Zawodnikiem mistrzostw i nowym liderem światowych list w 2019 roku na 200 m stylem klasycznym został z kolei Anton Czupkow. Rekordzista Europy w finale swojej koronnej konkurencji zanotował czas 2:07.00.

Najczęściej na najwyższym stopniu podium stawała Maria Kamienewa, kończąc zawody z 6 złotymi krążkami (trzema za konkurencje indywidualne i trzema w sztafetach). To do niej należał też najbardziej wartościowy wynik, jaki padł w Moskwie. Uzyskała go na 50 m stylem grzbietowym, pokonując jedną długość basenu w 27.66. Dodatkowo 20-latka zwyciężyła na 50 i 100 m stylem dowolnym (24.32 i 53.80).

Ozdobą mistrzostw były też pojedynki najlepszych rosyjskich grzbiecistów: Jewgienija Ryłowa i Klimenta Kolesnikowa. Na najkrótszym dystansie triumfował Kolesnikow (24.77 - 24.83), ale w pozostałych dwóch konkurencjach górą był już Ryłow. Na 100 metrów zanotował rezultat 52.84, wyprzedzając reprezentacyjnego kolegę o 19 setnych sekundy, a na 200 metrów osiągnął znakomity czas 1:54.00 i został zdecydowanym liderem światowego rankingu w aktualnym sezonie. Warto jednak odnotować zaskakującą postawę Marka Nikołajewa w eliminacjach sprinterskich zmagań. Dystans 50 metrów pokonał rano w 24.23, ale w półfinałach i finale nie był w stanie zbliżyć się do tego osiągnięcia, kończąc walkę o medale na 7. pozycji.