Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień III

Joanna Kwatera 2016-09-25 00:24

Trzeci dzień Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania, która odbywa się w Krakowie, rozpoczęły pokazy na pływalni Akademii Górniczo-Hutniczej.

Na początku ćwiczenia praktyczne dotyczące treningu mięśni oddechowych (ze szczególnym uwzględnieniem pracy przepony) podczas przykładowych zadań i ćwiczeń treningowych pływaków, a także technikę pływania nogami delfinowymi pod wodą omówił ekspert z Włoch – Mike Maric, a pokazała w wodzie Agnieszka Kalska. Ćwiczenia dotyczyły technik nauki pływania na bezdechu (m.in. przed nawrotami  i po nawrotach) podczas wykorzystywania nóg delfinowych w stylu dowolnym.

Następnie przydatność wykorzystywania nowych technologii w treningu pływackim zaprezentowała firma SwimLead sp. z o.o., a zaraz za nią swoje innowacyjne produkty , przydatne w kształtowaniu techniki i siły w treningu pływackim przy wsparciu m.in. Filipa Zaborowskiego i Pauliny Nogaj polecali przedstawiciele marki FINIS. Dodatkowo prezentację wsparł swoim komentarzem Mateusz Sawrymowicz. Na zakończenie części praktycznej tegorocznej konferencji na pływalni pojawił się mistrz świata w stylu grzbietowym Radosław Kawęcki, aby wesprzeć swoim pokazem wykład trenera Roberta Białeckiego, który omówił metody nauczania startów i nawrotów - od najprostszych ćwiczeń i tych z kolejnych etapów, aż do doskonałego ich wykonania. W pokazach na pływalni uczestniczyli też zawodnicy AZS AGH Kraków - Mateusz Wysoczyński, Krystian Bałabuch, Maciej Hołub i Paulina Uryga.

Po przerwie obiadowej kolejną bardzo ciekawą prezentację na temat dietetyki sportowej wygłosił Mateusz Gawełczyk. Dzisiaj tematy dotyczyły praktycznego  wdrażania strategii żywieniowych w okresie treningowym i startowym oraz suplementacji w treningu pływackim. Mowa była m.in. o odżywianiu pływaka w zależności od fazy treningu w jakiej się znajduję oraz w czasie zawodów, a także o problemach na jakie napotyka dietetyk sportowy u zawodników. Przedstawione zostały także pozytywne strony i zagrożenia płynące z suplementacji.

Zaraz po nim wykład na temat bardzo newralgiczny, aczkolwiek popularny w dzisiejszym sporcie przedstawił Dariusz Błachnio. Omawiał on znaczenie walki z dopingiem u zawodników, potrzebę ich uświadamiania i edukacji w tej kwestii. Przypomniał, że poza wszystkimi innymi najbardziej niebezpieczne dla sportowców są konsekwencje zdrowotne stosowania dopingu. Przedstawił również zalety powstania zcentralizowanej jednostki krajowej odpowiedzialnej za tę kwestię – Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, oraz jej autonomicznej roli w kwestii karania dopingowiczów.

Ostatni wykład wygłosił dziś gość specjalny konferencji Jan Olbrecht, który zaprezentował uczestnikom forum różnice fizjologiczne między zawodniczkami i zawodnikami oraz przedstawił rozwiązanie jak dobierać grupy treningowe, a także udowodnił, że najważniejszymi parametrami doboru są profil energetyczny, umiejętności i potrzeby zawodników, a nie ich wiek czy płeć.