Montreal 2013: Wyczekiwany medal!

Szymon Gagatek 2013-08-16 21:37

W końcu się udało! Czwartego dnia Mistrzostw Świata osób niepełnosprawnych, które odbywają się w Montrealu, doczekaliśmy się pierwszego polskiego medalu. Jego zdobywcą został Krzysztof Paterka, który zajął trzecie miejsce w finale rywalizacji na dystansie 100 m stylem klasycznym (SB8). Polak powtórzył tym samym osiągnięcie sprzed trzech lat, z czempionatu globu w Eindhoven.

Wczorajszy wyścig na dystansie 100 m stylem klasycznym (SB8) rozpoczął szybko i trzeci był już na nawrocie. Na drugiej części dystansu próbował go dopaść Brytyjczyk James Crisp, ale na szczęście nie zdążył i do Paterki stracił trzydzieści sześć setnych sekundy. Polak uzyskał czas 1:14.56, lepszy o dwie dziesiąte sekundy od tego, który dał mu na Igrzyskach w Londynie piąte miejsce. Dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy, z którymi nasz reprezentant przegrał również na zawodach w stolicy Wielkiej Brytanii. Na najwyższym stopniu podium stanął rekordzista świata na wszystkich trzech dystansach w stylu klasycznym, Mistrz Paraolimpijski i obrońca tytułu, Andriy Kalyna z Ukrainy (1:07.05). Srebro zdobył natomiast Austriak Andreas Onea (1:12.99).

SYLWETKA KRZYSZTOFA PATERKI (na jego oficjalnej stronie)

W sesji finałowej wystąpiły wczoraj również dwie Polki. Bardzo blisko zajęcia medalowego miejsca była Joanna Mendak, która na dystansie 50 m stylem dowolnym w rywalizacji zawodniczek niedowidzących zajęła czwarte miejsce. Nasza zawodniczka uzyskała czas 29.04 s. Trzecią lokatę zajęła Hiszpanka, Deborah Font, która była szybsza od Mendak o dwadzieścia osiem setnych sekundy. Złoto trafiło do faworytki, Darii Stukalovej z Rosji (27.58 s). Polkę czekają jeszcze w Montrealu dwa starty. Jutro popłynie na dystansie 100 m stylem grzbietowym, a pojutrze na 100 m stylem klasycznym.

Szósta w finale 100 m stylem klasycznym (SB8) była brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w tej konkurencji, Paulina Woźniak. Polka uzyskała czas 1:27.11 - gorszy niż w ubiegłym roku w Londynie o niemal pięć sekund i nie dała rady powalczyć o miejsce na podium. Złoty medal trafił na ręce Mistrzyni Paraolimpijskiej i rekordzistki świata, Olesyi Vladyiny z Rosji (1:18:40).