Ostrowiec 2014: Ostatnia sesja kwalifikacyjna za nami

Szymon Gagatek 2014-12-21 14:35

Zakończyła się ostatnia sesja kwalifikacyjna mistrzostw Polski w pływaniu na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim. W niedzielny poranek nie zabrakło niespodziewanych rozstrzygnięć i, już tradycyjnie, mnóstwa wycofań z popołudniowej rywalizacji. Już o godzinie 16:00 rozpoczną się finały, w czasie których zostanie rozdanych aż trzynaście kompletów medali.

50 m stylem dowolnym kobiet

Nieoczekiwanie najlepszy rezultat kwalifikacji sprinterek uzyskała Kamila Winogrodzka z Jedenastki Jelenia Góra. Dwudziestopięcioletnia zawodniczka, która przed rokiem zanotowała na mistrzostwach Polski najlepszy występ w życiu, zajmując w finale 50 m stylem dowolnym ósme miejsce, pokonała dziś dwie długości basenu w czasie 25.51 s, poprawiając swój rekord życiowy. Siedem setnych sekundy straciła do niej Anna Kawecka, a na trzecim miejscu znalazły się ex aequo Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która broni tytułu wywalczonego przed rokiem i Dominika Sztandera (25.70 s). Barierę dwudziestu sześciu sekund złamały jeszcze Julia Jagoda (25.90 s) i Natalia Fryckowska (25.99 s).

50 m stylem motylkowym mężczyzn

Z pierwszym wynikiem do półfinałów tej konkurencji przedostał się Oskar Krupecki ze Śląska Wrocław (23.75 s), który o jedną dziesiątą sekundy wyprzedził zaledwie siedemnastoletniego Pawła Sendyka z MKP Szczecin. Na trzecim miejscu znalazł się złoty medalista sprzed roku, Michał Poprawa, notując dokładnie taki sam rezultat jak Maksymilian Zgierski (23.97 s). Jednym z ważniejszych wydarzeń kwalifikacji na 50 m stylem motylkowym był natomiast rekord Polski 15-latków, który ustanowił Kacper Stokowski (24.38 s), wchodząc do najlepszej dwudziestki z piętnastym wynikiem.

400 m stylem zmiennym kobiet

Czołówka rywalizacji pań na najdłuższym dystansie w stylu zmiennym uzyskała dziś rano zbliżone rezultaty. Najszybsza okazała się faworytka tej konkurencji, Alicja Tchórz (4:53.63), ale tylko niespełna sekundę straciła do niej piętnastoletnia Paulina Piechota (4:54.29). Na trzecim miejscu znalazła się srebrna medalistka sprzed roku, Jowita Sieńczyk (4:55.03). Do wielkiego finału weszły również między innymi Katarzyna Szpucha i Wiktoria Nieszporek, które jednak postanowiły wycofać się z walki o medale, zwalniając miejsca Zofii Sajeckiej i Katarzynie Giedzicz.

200 m stylem klasycznym mężczyzn

Największą niespodzianką kwalifikacji 200 m stylem klasycznym mężczyzn był brak awansu do finału A dwukrotnego wicemistrza kraju w tej konkurencji, Dawida Szulicha. Zawodnik Delfina Legionowo nie wszedł do stawki walczących o medale po raz drugi z rzędu. W ubiegłym roku zajął rano dziewiąte miejsce, dziś był dopiero dwunasty (2:14.33), płynąc o ponad trzy i pół sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego. Najlepszym wynikiem (2:11.09) popisał się, robiący w tej konkurencji ciągłe postępy, czwarty zawodnik tegorocznych mistrzostw kraju na długim basenie, Bartłomiej Roguski. Na drugim miejscu, z ponad sekundą straty, znalazł się Mikołaj Machnik (2:12.13), który na poprzednim czempionacie w Ostrowcu zdobył złoty medal.

200 m stylem dowolnym kobiet

Niewiele brakowało, a w finale 200 m stylem dowolnym pań nie zobaczylibyśmy żadnej z ubiegłorocznych medalistek tej konkurencji. Obrończyni tytułu, Donata Kilijańska, w ogóle w Ostrowcu nie startuje, a Klaudia Naziębło, która w 2013 roku stała na drugim stopniu podium, rano była dopiero piętnasta. Do najlepszej dziesiątki (z ostatnim czasem dającym awans) weszła jedynie brązowa medalistka poprzednich mistrzostw, Natalia Pawlaczek z AZS AGH Kraków (2:03.12). Najlepszym wynikiem popisała się Monika Czerniak (2:01.12), wyprzedzając Katarzynę Kasperek (2:01.38) i Kamilę Kunkę (2:01.73).

200 m stylem dowolnym mężczyzn

Niespodzianek nie zabrakło również w rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji. Wicemistrz kraju, Kacper Majchrzak, zajął dopiero jedenaste miejsce i nie wystąpi w finale A. Szybszy od niego o dwie setne sekundy okazał się Konrad Stępień i to właśnie zawodnik Polonii Warszawa jako ostatni zakwalifikował się do najlepszej dziesiątki. O medale nie powalczą też między innymi Jan Hołub i Marcin Kaczmarski. Niemal wszyscy zawodnicy, którzy znaleźli się pierwotnie w finale B, postanowili wycofać się z popołudniowej rywalizacji, sprawiając, że o jedenaste miejsce powalczy nawet... trzydziesty zawodnik kwalifikacji. Z pierwszego miejsca do walki o medale dostał się Jan Świtkowski ze Skarpy Lublin (1:48.32), który postara się dziś zapewnić sobie trzeci złoty medal na tegorocznym krajowym czempionacie, po zwycięstwach na 200 m stylem motylkowym i zmiennym. Drugi był Marcin Łowicki (1:48.57), a trzeci Wojciech Wojdak (1:48.63).

200 m stylem grzbietowym kobiet

W ostatniej konkurencji kwalifikacji najlepszy rezultat zanotowała Gabriela Wójtowicz. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk pokonała osiem długości basenu w czasie 2:13.33, dokładnie o sekundę lepszym od wyniku obrończyni tytułu, Klaudii Naziębło. Tuż za reprezentantką Juvenii Wrocław uplasowały się kolejne kandydatki do medali: Katarzyna Nawaryńska (2:14.41), Agata Magner (2:14.52), Gabriela Bernat (2:14.56) i Agata Naskręt (2:14.66).