Pokaz siły! Czerniak najszybszy na świecie!

Szymon Gagatek 2016-03-20 22:38

Kolejny świetny wynik Konrada Czerniaka w Sabadell! Polski pływak na mistrzostwach Hiszpanii wywalczył dziś złoto na dystansie 100 m stylem motylkowym, w wyścigu finałowym swojej koronnej konkurencji uzyskując najlepszy w tym roku czas na świecie! Do wyrównania własnego rekordu kraju z 2011 roku zabrakło mu zaledwie szesnastu setnych sekundy.

Czerniak rozpoczął zmagania spokojnie. W porannych eliminacjach był drugi, z rezultatem 53.24 s. Wszystko, co najlepsze, zachował na popołudniowy finał. Dwie długości basenu pokonał w nim w 51.31 s i wyprzedził najgroźniejszych rywali o niemal dwie sekundy! Szybciej w swojej karierze podopieczny Bartosza Kizierowskiego pływał na tym dystansie jedynie trzykrotnie: na mistrzostwach świata w Szanghaju i Kazaniu. Wynik naszego trzykrotnego medalisty czempionatu globu daje mu w tym momencie pierwsze miejsce w światowym rankingu 2016 roku, przed Laszlo Csehem i Michaelem Phelpsem. Powtórzyła się zatem sytuacja sprzed roku, gdy w Maladze Czerniak również wywalczył złoto, notując czas 51.37 s. Objął wtedy prowadzenie na liście najszybszych zawodników sezonu i pozycji lidera nie oddał aż rywalizacji w Kazaniu.

Najlepsi pływacy 2016 roku na 100 m stylem motylkowym:
51.31   Konrad Czerniak (Polska)
51.40   Laszlo Cseh (Węgry)
51.94   Michael Phelps (USA)
51.97   Zhuhao Li (Chiny)
52.35   Thomas Shields (USA)

Jutro naszego pływaka czeka start na 100 m stylem dowolnym (minimum: 48.99 s), a we wtorek powalczy jeszcze o złoty medal w nieolimpijskiej konkurencji, 50 m stylem motylkowym.

Mistrzostwa Hiszpanii dotarły do półmetka. Dziś zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego olimpijskie kryteria zdołali wypełnić jedynie w rywalizacji na 400 m stylem zmiennym. Wśród kobiet w tej konkurencji zwyciężyła oczywiście Mireia Belmonte, która uzyskała drugi czas sezonu na świecie (4:33.42), a do kadry na igrzyska dołączyła również Maria Vilas (4:38.81). Z kolei w wyścigu finałowym mężczyzn rekordem kraju popisał się Joan Lluis Pons. Siódmy zawodnik grudniowego czempionatu Starego Kontynentu zanotował na tym dystansie rezultat 4:15.49.