Montreal 2013: Powtórzyć sukces Londynu
Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie zakończyły się olbrzymim sukcesem organizacyjnym. Cały świat usłyszał o wyjątkowych sportowcach walczących ze swoimi słabościami i dostarczających kibicom niesamowitych emocji. Zmagania lekkoatletów w stolicy Wielkiej Brytanii codziennie śledziło na stadionie osiemdziesiąt tysięcy osób, pełne trybuny były też w Aquatics Centre. Sport niepełnosprawnych wszedł w erę rozkwitu. Potwierdzają to również tegoroczne zawody. Za nami między innymi bardzo udane Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Natomiast dziś w Montrealu rozpoczął się pływacki czempionat globu. Czy także okaże się sukcesem? Wszystko na to wskazuje!
Igrzyska w stolicy Wielkiej Brytanii wykreowały wiele gwiazd, które pojawią się również w tym tygodniu w kanadyjskim mieście by po raz kolejny stanąć na szczycie. Takie osobowości, jak niesamowita osiemnastolatka Ellie Simmonds z Wielkiej Brytanii, która trzy lata temu na Mistrzostwach Świata zdobyła cztery złote medale, a w Londynie dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, czy też najbardziej utytułowany australijski paraolimpijczyk w historii, Matthew Cowdrey, mający już na swoim koncie dwadzieścia trzy krążki Igrzysk (w tym trzynaście złotych), mogą sprawić, że pływanie niepełnosprawnych wzniesie się na wyższy poziom, także medialnie.
Na początek dowód w postaci małej zapowiedzi filmowej:
W Montrealu wystąpi siedmioosobowa reprezentacja Polski. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w ubiegłym roku nasi zawodnicy wywalczyli trzy medale, wszystkie autorstwa kobiet: Joanny Mendak (złoto na 100 m stylem motylkowym S12), Oliwi Jabłońska (srebro na 100 m stylem motylkowym S10) i Pauliny Woźniak (brąz na 100 m stylem klasycznym SB8). Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby w Kanadzie taki wynik udało się powtórzyć, a nawet poprawić. I mocno trzymamy za to kciuki!
Mistrzostwa rozpoczęły się dziś i potrwają do niedzieli. Przez najbliższe dni oprócz suchych wyników będziemy chcieli przedstawić Wam również kilka sylwetek niepełnosprawnych pływaków. Życie każdego z nich to temat na osobną książkę, czy też film. Warto poznać historię przynajmniej niektórych z nich.
Rozpoczęcie sesji kwalifikacyjnych zaplanowano na godzinę 15:00 polskiego czasu, natomiast finałów na 23:00. Transmisję z całych zawodów możecie znaleźć klikając TUTAJ, natomiast wyniki dostępne są TUTAJ.
Kadra Polski na Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych:
Jacek Czech (100 m stylem dowolnym S2, 50 m stylem grzbietowym S2)
Marcin Potoczny (100 m stylem klasycznym SB5)
Krzysztof Paterka (100 m stylem klasycznym SB8)
Karolina Hamer (50 m stylem dowolnym S4, 50 m stylem grzbietowym S4, 150 m stylem zmiennym SM4)
Oliwia Jabłońska (50 m stylem dowolnym S10, 400 m stylem dowolnym S10, 100 m stylem motylkowym S10)
Joanna Mendak (50 m stylem dowolnym S12, 100 m stylem dowolnym S12, 100 m stylem grzbietowym S12, 100 m stylem klasycznym SB12)
Paulina Woźniak (100 m stylem klasycznym SB8, 100 m stylem motylkowym S9, 200 m stylem zmiennym SM9)