EYOF:DWA AWANSE DO FINAŁÓW POLSKICH ZAWODNIKÓW

Joanna Kwatera 2013-07-17 12:23

Niezbyt udanie startowali dziś polscy pływacy w porannych eliminacjach. Awans do finału wywalczyły tylko Julia Gus na dystansie 200m stylem zmiennym oraz sztafeta mieszana 4x100m stylem zmiennym mix.

Poranne wyścigi zainaugurowali sprinterzy na dystansie 50m stylem dowolnym. Już w kwalifikacjach było dosyć szybko – najlepszy w nich Rosjanin Arseniy Bodamshin uzyskał czas 23.78, a pierwsza czwórka zawodników zeszła poniżej 24 sekund. Nasz reprezentant w tej konkurencji Jakub Pieśniak z czasem 25.02 zajął 25 miejsce i nie awansował do półfinałów.

Później na platformie startowej zaprezentowały się żabkarki na dystansie 200m. Trzynaste miejsce eliminacji zajęła Olimpia Prochownik. Czas 2:42.80 nie dał jej awansu do półfinału. Najszybsza rano była Brytyjka Abbie Wood – 2:35.48.

Jedyny dziś rekord życiowy poprawił Adam Staniszewski w konkurencji 400m stylem dowolnym (4:04.20). Czas ten wystarczył jednak tylko do zajęcia dziesiątego miejsca, choć do ósmego Belga Tomasa Thijsa stracił tylko 0,32 sekundy. Oznacza to jednak brak awansu do finałowej rozgrywki. Najlepiej na tym dystansie zaprezentował się Francuz Nicolas D’oriano uzyskując rezultat 4:00.64.

Później mieliśmy okazję oglądać występy zmiennistek. Optymizm powrócił po starcie Julii Gus, która z siódmym czasem (2:25.21) awansowała do wieczornego finału. Wieczór zapowiada się dla tej zawodniczki bardzo pracowicie, gdyż poza wspomnianym wyżej finałem wystąpi też w rywalizacji o medale na dystansie 100m stylem grzbietowym. Eliminacje 200m stylem zmiennym wygrała znów Wood z czasem 2:22.10.

W eliminacjach 200m stylem grzbietowym popłynął Dawid Murzyn, ale czas 2:11.14 był dopiero 20 czasem kwalifikacji i Dawida w dalszej rywalizacji nie zobaczymy. Triumfował Ziv Kalontarov (2:05.45).

Dobry występ odnotowała polska sztafeta 4x100m stylem zmiennym mix. Polacy w składzie: Murzyn, Prochownik, Chudy, Fryckowska z czasem 4:10.23 zajęli czwartą lokatę i zobaczymy ich w wieczornym finale. Najlepiej bijąc rekord Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy popłynęli Rosjanie. Sztafeta w składzie: Flipp Shopin, Ekaterina Levashova, Daniil Antipov, Daria Shibarova uzyskała czas 4:05.78.

Na koniec porannego bloku rozegrane zostały wolniejsze serie wyścigów na dystansie 800m stylem dowolnym, w których udział wzięła Paulina Piechota. Reprezentantka Polski uzyskała czas 9:27.70, który na obecną chwile daje jej dziewiątą lokatę.

Wieczór zapowiada się bardzo ciekawie. W finałach 100m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym zobaczymy Julię Gus, 100m stylem motylkowym - Michała Chudego oraz sztafetę 4x100m stylem zmiennym mix. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!