YOG: Wojdak szósty na świecie

Szymon Gagatek 2014-08-17 22:33

Podczas pierwszego dnia II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich na pływalni w Nankinie zaprezentowała się dwójka Polaków. Wojciech Wojdak zajął szóste miejsce w finale 400 m stylem dowolnym, a Dominika Sztandera była o krok od wywalczenia awansu do najlepszej ósemki na dystansie 50 m stylem klasycznym. Zabrakło jej zaledwie trzech setnych sekundy.

Wojdak pierwsze sto metrów finałowego wyścigu pokonał w czasie 56.51 s, był w tym momencie na czwartej lokacie. Znacznie przyspieszył na kolejnych dwóch długościach basenu, wychodząc na drugą pozycję. Na prowadzeniu znajdował się wtedy najlepszy w kwalifikacjach Akram Ahmed. Egipcjanin i Polak solidarnie zaczęli jednak słabnąć w drugiej cześci dystansu. Polak spadł na szóstą pozycję, uzyskując czas 3:53.96, znacznie wolniejszy niż na Mistrzostwach Europy Juniorów w Dordrechcie, gdzie wywalczył złoto. Dziś najszybszy okazał się Mykhaylo Romanchuk z Ukrainy (3:49.76).

W półfinałach 50 m stylem klasycznym wystąpiła Dominika Sztandera. Zawodniczka Juvenii Wrocław uzyskała czas 32.29 s, wolniejszy o 0.31 s od jej rekordu życiowego i w swoim wyścigu zajęła trzecią pozycję, przegrywając o zaledwie dwie setne z finiszującymi ex aequo Dalmą Sebestyen z Węgier i Georginą Evans z Wielkiej Brytanii. Kolejny półfinał okazał się zdecydowanie szybszy. Zwyciężyła w nim gwiazda igrzysk, Ruta Meilutyte. Litwinka uzyskała czas 31.67 s i bez problemów wyprzedziła swoje rywalki, z których aż pięć uzyskało wyniki lepsze od zwyciężczyń pierwszego wyścigu. To oznaczało, że Sztandera w swojej koronnej konkurencji zakończyła zmagania na dziewiątej pozycji.

Pierwszego dnia igrzysk padł również jeden rekord świata juniorów. Standard wyznaczony przez Ilję Khomenko z Rosji o cztery setne sekundy poprawił jego rodak, Anton Chupkov, który na dystansie 100 m stylem klasycznym uzyskał rezultat 1:00.84.