Historyczne wyniki Kanetou i Hagino

Szymon Gagatek 2016-04-09 14:33

Po smutnym piątkowym popołudniu, dziś Japończycy ponownie mieli powody do wielkiej radości! Rie Kanetou i Kosuke Hagino zostali bohaterami przedostatniego dnia mistrzostw kraju w Tokio. Żabkarka z Kraju Kwitnącej Wiśni poprawiła rekord Azji na dystansie 200 m stylem klasyczny, natomiast jej reprezentacyjny kolega popisał się takim samym wyczynem na 200 m stylem zmiennym.

Kanetou całkowicie zdominowała sobotni wyścig finałowy. Zanotowała wynik 2:19.65, dzięki czemu została pierwszą pływaczką z Azji i dopiero piątą na całym świecie, której na najdłuższym żabkarskim dystansie udało się złamać barierę dwóch minut i dwudziestu sekund. Do rekordu świata Rikke Moeller Pedersen zabrakło jej tylko pięćdziesięciu czterech setnych sekundy. Na drugim miejscu uplasowała się Kanako Watanabe. Jej czas, 2:23.54, był gorszy od minimum olimpijskiego, ale mistrzyni świata i tak wystartuje w tej konkurencji w Rio. Wszystko właśnie za sprawą świetnego ubiegłorocznego występu w Kazaniu.

Najlepsze zawodniczki w historii 200 m stylem klasycznym:
2:19.11   Rikke Moeller Pedersen (Dania)   [Barcelona 2013]
2:19.41   Julia Jefimowa (Rosja)   [Barcelona 2013]
2:19.59   Rebecca Soni (USA)   [Londyn 2012]
2:19.64   Viktoria Zaynep Gunes (Turcja)   [Singapur 2015]
2:19.65   Rie Kanetou (Japonia)   [Tokio 2016]

Na 200 m stylem zmiennym mężczyzn najlepszy czas w historii kontynentu wyśrubował w sobotę Kosuke Hagino. Aktualny mistrz świata na krótkiej pływalni tym razem pokonał cztery długości 50-metrowego basenu w 1:55.07 i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji, wyprzedzając Laszlo Cseha. Poprzedni rekord Azji również należał do Japończyka i wynosił 1:55.33. Został przez niego ustanowiony w 2014 roku, w trakcie akademickich mistrzostw kraju. Niespodziewanie poza czołową dwójką wyścigu finałowego znalazł się Dayia Seto. Lepszy od niego okazał się Hiromasa Fujimori i wygląda na to, że to właśnie on popłynie obok Hagino w rywalizacji indywidualnej na tym dystansie na tegorocznych igrzyskach.

Najlepsi zawodnicy w historii 200 m stylem zmiennym:
1:54.00   Ryan Lochte (USA)   [Szanghaj 2011]
1:54.16   Michael Phelps (USA)   [Szanghaj 2011]
1:55.07   Kosuke Hagino (Japonia)   [Tokio 2016]
1:55.18   Laszlo Cseh (Węgry)   [Rzym 2009]
1:55.36   Eric Shanteau (USA)   [Rzym 2009]

Niespodziewanie bardzo wyrównany przebieg miał finał 200 m stylem grzbietowym mężczyzn. Złoty medal i przepustkę do Rio wywalczył faworyt, Ryosuke Irie, ale aktualny wicemistrz olimpijski musiał się mocno napracować, by wyprzedzić pozostałych siedmiu uczestników popołudniowego wyścigu. Dwudziestosześciolatek uzyskał czas 1:56.30, znacznie gorszy od swojego najlepszego tegoroczneo rezultatu i pokonał Masakiego Kaneko tylko o dwadzieścia dwie setne sekundy. Trzecie miejsce zajął Keita Sunama, który również nie stracił do zwycięzcy zbyt wiele (1:56.76).

Na 800 m stylem dowolnym pań triumfowała Miho Takahashi. Wynik jaki udało jej się odnotować (8:36.84) był jednak o prawie jedenaście sekund gorszy od wymaganego przez japońską federację, by móc znaleźć się w kadrze Kraju Kwitnącej Wiśni na sierpniowe Igrzyska w Brazylii.

Jutro ostatni dzień mistrzostw, będących dla Japończyków również kwalifikacjami olimpijskimi. Tym razem w Tokio zostanie rozdanych pięć kompletów medali, między innymi na 1500 m stylem dowolnym. W sobotnich eliminacjach tej konkurencji najszybszy był Syogo Takeda (15:14.64). Z kolei na najkrótszym olimpijskim dystansie, 50 m stylem dowolnym, na pierwszym miejscu w półfinałach plasowali się Miki Uchida (25.20 s) oraz Shinri Shioura (22.25 s). W zmaganiach na 100 m stylem motylkowym mężczyzn czwarty tor zajmie w niedzielę Takurou Fujii (52.22 s), a na 200 m stylem grzbietowym kobiet Natsumi Sakai (2:10.00).