Australia: Wiek nie gra roli

Szymon Gagatek 2017-04-11 14:25

Holly Barratt ma już dwadzieścia dziewięć lat. Przez całe swoje pływackie życie czekała na zawody takie jak te. W trakcie drugiego dnia mistrzostw Australii wywalczyła pierwsze w karierze minimum na czempionat globu. We wtorek kontynuowała swoją passę i stanęła na najwyższym stopniu podium 50 m stylem grzbietowym, pokonując samą Emily Seebohm.

Wczoraj Barratt została najstarszą zawodniczką w historii australijskiego pływania, która będzie miała okazję zadebiutować na mistrzostwach świata. Drugie miejsce na 100 m stylem grzbietowym dodało jej niesamowitych skrzydeł. W dzisiejszej sesji finałowej startowała w dwóch konkurencjach sprinterskich. Najpierw zmierzyła się z Emily Seebohm w fantastycznym pojedynku na dystansie 50 metrów grzbietem. Niespodziewanie wygrała go z czasem 27.60 i w światowym rankignu wskoczyła na pierwsze miejsce, przed Kylie Masse z Kanady! Jej młodsza, ale bardziej utytułowana koleżanka straciła do niej osiemnaście setnych sekundy. Niedługo później 29-latka mogła się cieszyć z kolejnego sukcesu. Tym razem wśród delfinistek finiszowała na drugiej lokacie, przegrywając jedynie z Brittany Elmslie (26.48 - 26.64).

Świetną dyspozycję potwierdziła we wtorek Emma McKeon. Mistrzyni olimpijska w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym całkowicie zdominowała finał kraulistek na dystansie 200 metrów. Uzyskała czas 1:55.68 i już w tym momencie zagwarantowała sobie możliwość występu na mistrzostwach świata w aż sześciu konkurencjach! Druga do mety dopłynęła młodziutka Ariane Titmus (1:58.11). Urodzona w 2000 roku Australijka jest jednym zobjawień całych zawodów. W Budapeszcie będzie mogła reprezentować swój kraj nie tylko na 800 m stylem dowolnym, ale także wraz z koleżankami (McKeon, Kotuku Ngwati oraz Leah Neale) w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. A przed nią wciąż jest jeszcze start na jej koronnym dystansie 400 metrów.

Trzeciego dnia mistrzostw w Brisbane rozdano też trzy komplety medali w konkurencjach męskich. Dla nas najciekawsze były zmagania na 100 m stylem grzbietowym mężczyzn. Nieźle poradził sobie w nich Mitchell Larkin, któremu zwycięstwo dał wynik 53.54. Mimo że jest to w tym momencie piąty czas na listach światowych, nie dał mu on bezpośredniej kwalifikacji na czempionat globu. O tym, czy 23-latka zobaczymy w Budapeszcie na tym dystansie zadecyduje więc trener kadry, Jacco Verhaeren.

Indywidualne minima nie padły także na 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem klasycznym. W finale zmiennistów pierwszą pozycję zajął Clyde Lewis, który jako jedyny złamał barierę dwóch minut (1:59.24). Natomiast wśród żabkarzy niespodziewanie najszybszy okazał się zaledwie osiemnastoletni Daniel Cave (1:00.45). Pierwszy w życiu tytuł mistrzowski zapewnił mu bilet do stolicy Węgier, gdzie czeka go rywalizacja w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.