TYR PSS 2019: Solidny początek Ledecky

Joanna Kwatera 2019-01-12 21:39

W środę, tym razem w Knoxville, Amerykanie zainaugurowali kolejny sezon zawodów z cyklu TYR Pro Swim Series. Na listach startowych pojawili się olimpijczycy, w tym największa gwiazda Stanów Zjednoczonych ostatnich lat Katie Ledecky, która już w pierwszym tegorocznym występie zaprezentowała się bardzo solidnie. Drugiego dnia zmagań zaskoczyły także rozstrzygnięcia w rywalizacji grzbiecistów.

W środę na pływalni Allan Jones Intercollegiate Aquatic Center rozegrano tylko jedną konkurencję, a było nią 800m stylem dowolnym, gdzie najlepsi okazali się wicemistrzyni świata z Windsor właśnie na tym dystansie, ale na krótkim basenie, Ashley Twitchell (8:32.27) i Anton Ipsen (8:00.34).

W czwartek na słupku startowym pokazała się natomiast Ledecky, która już na początku rywalizacji tego dnia zwyciężyła zmagania na dystansie 200m stylem dowolnym, osiągając ponad dziewięciuset punktowy rezultat 1:55.78. Amerykanka okazała się bezkonkurencyjna w starciu z Simone Manuel i Melanie Margalis, które zostawiła w tyle o niemal trzy sekundy. To nie był jednak koniec sukcesów utalentowanej pływaczki, która spięła klamrą zwycięstw czwartkowe zmagania w Knoxville, triumfując także na koniec na 400m stylem zmiennym. Tutaj walka o prymat nie była już tak jednoznaczna, a Ledecky długo musiała przebijać się do przodu z trzeciej pozycji, którą zajmowała po dwóch pierwszych odcinkach, pływanych stylem motylkowym i grzbietowym. Znakomicie jednak kolejne 100m pokonała żabką, a niesamowity pościg na finiszu za liderką tego wyścigu Hali Flickinger, pozwolił jej wyprzedzić na mecie koleżankę z reprezentacji o czterdzieści jeden setnych sekundy (4:39.39 – 4:39.80).

Zmagania grzbiecistów na dystansie sprinterskim zwyciężył Michael Andrew, który dzięki rewelacyjnemu występowi pokonał na mecie mistrza olimpijskiego na dwukrotnie dłuższym dystansie Ryan’a Murphy. Obaj Amerykanie pokusili się o wyniki poniżej dwudziestu pięciu sekund, notując odpowiednio 24.73 i 24.95. Wśród kobiet najszybsza okazała się Olivia Smoliga, która uzyskała już trzeci tego wieczoru wynik ponad dziewięćset punktowy 27.85. Dopiero na trzeciej lokacie zameldowała się na mecie aktualna rekordzistka świata na dystansie dwa razy dłuższym Kathleen Baker (28.37).

Dominację zwycięstw Amerykanów drugiego dnia zmagań w Knoxville przerwał jedynie w konkurencji 100m stylem motylkowym Marius Kusch. Niemiec pokonał rywali wynikiem 52.06, choć w walce o pierwsze miejsce sporą konkurencję przysporzył mu reprezentant Gwatemali LuiS Martinez, który finiszował w rewelacyjnym tempie i wpadł na metę tylko osiem setnych sekundy za zwycięzcą. Nie miała problemów z wygraną wśród kobiet natomiast Kelsi Dahlia, pokonując dystans w 57.86.