OOM 2015 - Podsumowanie

Magdalena Wolny 2015-07-23 01:04

W miniony piątek zakończyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 17-18 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mimo iż zabrakło niektórych czołowych zawodników, m.in. Karola Zbutowicza, to i tak byliśmy świadkami kilku bardzo wartościowych wyników.

Najlepsze rezultaty osiągnęli Jacek Arentewicz na 200 klasycznym i Milena Karpisz na 800 m stylem dowolnym. Najwięcej radości dała nam Paulina Nogaj, która jako jedyna kobieta na tych mistrzostwach wypełniła minimum na Mistrzostwa Świata Juniorów (na 100m stylem motylkowym) i to ona uplasowała się najwyżej z pań w rankingu medalowym i punktowym. Na brak powodzenia nie mogła narzekać również Wioletta Orczykowska, która zdobyła 5 medali, a jej szkolna koleżanka, Jowita Sieńczyk wywalczyła tylko o jeden mniej. Niestety w kadrze na Singapur nie zobaczymy Wiktorii Musioł oraz Angeliki Wikieł, które nie powtórzyły wyników z Letnich Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowcow i nie wypełniły minimum.

U panów najlepiej zaprezentowali się nasi reprezentanci z Igrzysk Europejskich w Baku. Najwięcej medali zdobył Michał Chudy, aż 4 złote. Długi dystans zdominował Adam Staniszewski, który wywalczył 3 medale. W stylu klasycznym rywalizację na 100 i 200 metrów, po wspaniałych występach w Azerbejdżanie, zdominował zawodnik UKS Shark Rudna, Jacek Arentewicz. Na tych samych dystansach w stylu grzbietowym najlepszy pozostał Jakub Skierka, który o mały włos nie dostał się do finału na swojej koronnej "200". Reszta naszych reprezentantów również pływała na bardzo wysokim poziomie, mimo iż większość z nich jest w ciężkim treningu przed mistrzostwami świata juniorów w Singapurze.

Na Rawszczyźnie byliśmy również świadkami jednego Rekordu Polski - w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, w wykonaniu zawodników Kormorana Olsztyn. W skład drużyny wchodzili: Kacper Szpojankowski, Radosław Sinitchine, Alan Chodań oraz Mateusz Kasztelan.

Najlepszym klubem w rankingu medalowym, jak i punktowym, został MKP Szczecin - głównie dzięki Pawłowi Sendykowi, Adamowi Staniszewskiemu oraz Pawłowi Adamczykowi, ale także Paulinie Majszutowicz, która "dorzuciła" srebrny krążek na 200 m stylem klasycznym. Za to najlepszym województwem okazało się mazowieckie, wyprzedzając tylko o 2 punkty Małopolskę.