Igrzyska Niesłyszących: Pióro najlepszy w kwalifikacjach

Szymon Gagatek 2013-07-27 11:27

Jedenastoosobowa część reprezentacji Polski rozpoczęła dziś pływackie zmagania podczas Igrzysk Osób Niesłyszących, które odbywają się w Sofii. Podczas pierwszej sesji kwalifikacyjnej bardzo dobrą dyspozycję zaprezentował Artur Pióro, który uzyskał najlepsze czasy na dystansach 200 i 1500 m stylem dowolnym!

Nie słyszy od urodzenia, jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy, posiadaczem kilku rekordów globu i Starego Kontynentu. Mający dwadzieścia dwa lata Pióro dziś potwierdził, że w stolicy Bułgarii będzie się liczył w walce o najwyższe lokaty. Najpierw okazał się najszybszy w kwalifikacjach 200 m stylem dowolnym. Uzyskał czas 1:57.13. Vitaly Obotin z Rosji okazał się od niego wolniejszy o 0.27 s. Dziewiętnaste miejsce zajął Juliusz Sawka (2:10.61). Później Pióro świetnie spisał się również na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Dwunasty zawodnik w tej konkurencji na czerwcowych Mistrzostw Polski Seniorów w Olsztynie do jutrzejszego finału wszedł z pierwszym czasem (17:05.97), o jedną setną sekundy wyprzedzając Jacka McComish'a z Wielkiej Brytanii. W wyścigu medalowym zobaczymy też Konrada Powroźnika, który rano był szósty (17:16.91). Awansu nie udało się wywalczyć jedynie piętnastoletniemu Kacprowi Nowickiemu (19:55.51).

W finałowej sesji zobaczymy polską sztafetę 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn, która uzyskała w kwalifikacjach siódmy rezultat. Nasza drużyna płynęła w składzie: Sawka, Bartosz Wróbel, Powroźnik, Pióro i uzyskała rezultat 4:18.92.

Polacy startowali też w sprinterskich konkurencjach. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym kobiet dwudzieste miejsce zajęła Aleksandra Szumigaj (36.79 s), tuż za nią uplasowała sie Sandra Michałowska (37.83 s), a na trzydziestej pozycji sklasyfikowana została Natalia Strzeszewska (41.85 s). Zaledwie 0.32 s od pobicia rekordu świata była już w porannych kwalifikacjach była pływaczka z RPA, Peggy De Villiers (31.43 s). Natomiast na 50 m stylem klasycznym mężczyzn czternasty czas uzyskał Bartosz Chotkowski (33.03 s), a osiemnasty był Wróbel (33.46 s). W każdej konkurencji w Sofii bezpośrednio do finałów kwalifikuje się ośmiu najlepszych zawodników.