NCAA: Świetny początek Polaków, Teksas już na prowadzeniu

Szymon Gagatek 2016-03-24 00:21

Paweł Werner i Jan Świtkowski pokazali się ze świetnej strony podczas pierwszego dnia mistrzostw I Dywizji NCAA mężczyzn. Polscy pływacy z Uniwersytetu Florydy poprowadzili swoją uczelnię do trzeciego miejsca w rywalizacji sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym. Zwyciężyła drużyna Uniwersytetu Teksańskiego, ustanawiając nowy rekord ligi.

Reprezentanci naszego kraju zostali delegowani przez Gregga Troy'a do startu w najszybszej serii na pierwszych dwóch zmianach. Wyścig w zespole Gators otworzył Werner. Osiem długości basenu pokonał w 1:33.11 i po ponad trzech latach poprawił swoją życiówkę, a zarazem najlepszy wynik w dziejach polskiego pływania o dwanaście setnych sekundy! Rewelacyjnie spisał się również Świtkowski. Medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata zanotował czas 1:31.33! Szybszy był jedynie Townley Haas z Uniwersytetu Teksańskiego (1:30.52 - pierwszy w historii rezultat ze startu lotnego).

Postawa Haasa przyczyniła się do wielkiego zwycięstwa Longhorns - najpoważniejszych kandydatów do zdobycia końcowego trofeum w klasyfikacji drużynowej. Drużyna z nim, Jackiem Congerem, Clarkiem Smithem i Josephem Schoolingiem uzyskała wynik 6:08.03, który jest nowym rekordem NCAA. Szybciej od poprzedniego popłynęły również zespoły NC State (6:09.58) i w połowie "polskiej" Florydy (6:09.84).

Swój jedyny występ na mistrzostwach NCAA zaliczył w środę Michał Domagała. Nasz pływak został wystawiony na drugim odcinku w sztafecie Uniwersytetu Południowej Kalifornii i dystans 200 jardów stylem dowolnym pokonał w 1:34.44. Broniący tytułu zawodnicy Trojans ostatecznie zajęli w finalnym zestawieniu dziewiąte miejsce, z czasem 6:17.38.

W czwartek w Atlancie zaprezentuje się czworo Polaków. Na dystansie 500 jardów stylem dowolnym popłyną Paweł Furtek - dla którego będzie to pierwszy start na tegorocznym czempionacie - oraz Paweł Werner. Z kolei Jana Świtkowskiego czeka występ na 200 jardów stylem zmiennym i w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym. Wśród ekip, które przystąpią do drużynowej rywalizacji będzie także Uniwersytet Iowa z Jerzym Twarowskim. Obaj Biało-czerwoni powinni wskoczyć do wody na trzecim, delfinowym odcinku.