NCAA: Bujoczek wciąż na fali

Szymon Gagatek 2015-11-24 13:10

Po świetnym starcie w pojedynku z Uniwersytetem Iowa Filip Bujoczek kontynuuje dobrą passę! W swoim ostatnim tegorocznym starcie w lidze NCAA, podczas trzydniowych zawodów Purdue Invitational, wygrał rywalizację na 200 jardów stylem dowolnym, a na o połowę krótszym dystansie uzyskał jeden z najlepszych wyników w historii swojej uczelni.

Purdue Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Filip Bujoczek (Purdue University)
*Kacper Ćwiek (Missouri State University)
*Maciej Olszewski (University of Notre Dame)

Bujoczek indywidualnie wystartował na pływalni Uniwersytetu Purdue trzykrotnie: 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym. Najwyższą lokatę zajął na najdłuższym z tych dystansów. Uzyskał czas 1:37.25, wypełnił minimum B na mistrzostwa NCAA i wyprzedził wszystkich swoich rywali - między innymi Kacpra Ćwieka z Missouri State University, który uplasował się na trzeciej pozycji (1:38.33). W pozostałych dwóch konkurencjach zawodnik gospodarzy poprawiał swoje rekordy życiowe: dwie długości basenu pokonał w kwalifikacjach w 20.34 s (w finale był o siedem setnych sekundy wolniejszy i znalazł się na trzeciej pozycji), natomiast na dystansie 100 jardów zanotował wynik 44.29 s, który dał mu drugie miejsce. Dzięki temu występowi znalazł się również na dziewiątej lokacie na liście najszybszych zawodników Uniwersytetu Purdue w tej konkurencji w historii!

Nasz pływak bardzo udanie prezentował się w wyścigach sztafetowych, po raz kolejny udowaniając, że w tym sezonie radzi sobie znakomicie na krótszych dystansach. Zawodnicy Purdue byli najlepsi w trzech konkurencjach. Na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym Bujoczek pokonał trzeci odcinek w 19.69 s, w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym popłynął na ostatniej zmianie, uzyskując 1:37.00, a do tego fantastycznie finiszował w stylu dowolnym w rywalizacji na 4x100 jardów stylem zmiennym (43.69 s). Nieudanie zakończyła się dla niego jedynie rywalizacji w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym. Chcąc walczyć o jak najwyższą pozycję, zbyt wcześnie wskoczył do wody na swoim odcinku i jego drużyna musiała zostać zdyskwalifikowana.

Z kolei Ćwiek oprócz udanego startu na 200 jardów stylem dowolnym, zajął też wysoką, czwartą pozycję na tym samym dystansie stylem zmiennym i był dziesiąty na 200 jardów stylem motylkowym. Niższe lokaty zajmował w trakcie trzydniowej rywalizacji Maciej Olszewski. Zawodnik Uniwersytetu Notre Dame najwyżej sklasyfikowany został na dystansie 200 jardów stylem klasycznym, kończąc rywalizację na dwudziestej piątej pozycji.

Pittsburgh Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Kinga Cichowska (University of Pittsburgh)
*Marlena Dudek (Fairmont State University)

Na obiekcie Uniwersytetu Pittsburskiego w weekend zmierzyło się ze sobą siedem uczelni. Na starcie stanęły między innymi dwie Polki: Kinga Cichowska, reprezentująca gospodarzy oraz Marlena Dudek z Uniwersytetu Stanowego Fairmont. Cichowska świetnie spisała się na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. W kwalifikacjach, które były rozgrywane na 50-metrowym basenie, uzyskała wynik 1:10.61 (niewiele gorszym od tego, który dał jej czwarte miejsce na tegorocznych mistrzostwach Polski), natomiast w finałowym wyścigu zwyciężyła z czasem 1:01.21. Do rekordu życiowego zabrakło jej po południu zaledwie dziewięciu setnych sekundy. Na pierwszym miejscu kończyła też rywalizację sztafetową - na dystansach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym, a indywidualnie jeszcze dwukrotnie była bliska triumfu. Na 200 jardów stylem klasycznym uległa jedynie Danieli Carrillo (2:12.46 - 2:13.03), a na 200 jardów stylem zmiennym lepsza okazała się Franziska Wohlert (2:03.19 - 2:03.50).

Piąte miejsca w zmaganiach żabkarek zamowała z kolei Dudek. Druga z naszych reprezentantek, zarówno na 100 jardów, jak i na dwukrotnie dłuższym dystansie, wyśrubowała w Pittsburghu własne rekordy szkoły (1:04.55 i 2:19.18).