Czerniak ósma, Agnel zaczyna z wysokiego C

Szymon Gagatek 2015-04-01 21:31

Monika Czerniak zajęła ósme miejsce na dystansie 1500 m stylem dowolnym podczas drugiego dnia mistrzostw Francji w Limoges, po raz drugi w życiu łamiąc barierę siedemnastu minut. Swój pierwszy występ na krajowym czempionacie zaliczył natomiast Yannick Agnel, który tym samym rozpoczął swoją drogę do obrony tytułu mistrza świata na 200 m stylem dowolnym.

Czerniak pokonała dystans 1500 m stylem dowolnym już w sesji porannej, w ostatniej z wolniejszych serii. Uzyskała czas 16:59.81, gorszy od jej rekordu życiowego o niespełna trzy sekundy i przegrała jedynie z Irlandką, Grainne Murphy. W popołudniowym wyścigu szybszych od Polki było sześć zawodniczek, w tym Holenderka, Sharon van Rouwendaal, która całkowicie zdominowała rywalizację, notując rezultat 16:15.09 - trzeci w tym sezonie na całym świecie!

W kwalifikacjach na 200 m stylem dowolnym wystartował Krzysztof Pielowski. Olsztynianin uzyskał wynik 1:53.57, który pozwolił mu zająć trzydziestą piątą pozycję. W finale bezdyskusyjnie najlepszy okazał się faworyt, Yannick Agnel. Mistrz świata z Barcelony zdobył złoto w czasie 1:45.97 (zdecydowanie najlepszym w 2015 roku na światowych listach) i bez problemów zakwalifikował się do kadry na czempionat globu w Kazaniu, gdzie będzie mógł starać się o obronę tytułu. Agnel nie zapomniał również o upamiętnieniu Camille Muffat, z którą przez lata miał okazję trenować u Fabrice'a Pellerina. Na słupku startowym stanął w czarnym czepku, na którym wypisane były inicjały jego tragicznie zmarłej koleżanki, a po zakończeniu wyścigu długo wskazywał na niego palcem.

W finale 100 m stylem grzbietowym mężczyzn doszło do kolejnego pojedynku mistrzów świata z 2011 roku: Jeremy'ego Straviusa i Clementa Lacourta. W kwalifikacjach szybszy był Lacourt, ale w popołudniowym wyścigu rekordzista Europy musiał uznać wyższość Straviusa, który dwie długości basenu pokonał w 53.46 s i wyprzedził swojego rywala o 0.74 s. W tym roku szybciej pływali tylko Ryosuke Irie z Japonii i Amerykanin, Matt Grevers. Wśród kobiet w tej samej konkurencji zwyciężyła Beryl Gastaldello (1:00.54). Natomiast na zakończenie dnia tytuł mistrzyni Francji na dystansie 100 m stylem klasycznym zdobyła specjalistka od pływania kraulem, Charlotte Bonnet (1:08.34).