Zwycięstwo Sawrymowicza, siedem medali Polaków

Szymon Gagatek 2016-07-04 00:55

W bardzo ciekawym wewnątrzpolskim pojedynku na 1500 m stylem dowolnym podczas sesji finałowej drugiego dnia zawodów Open de France w Vichy Mateusz Sawrymowicz pokonał Wojciecha Wojdaka i zdobył złoty medal. Łącznie na podium Biało-czerwoni stawali w niedzielę siedmiokrotnie. Bohaterem popołudniowych zmagań został Kosuke Hagino, który triumfował w trzech konkurencjach.

Sawrymowicz popłynął w najszybszej serii niewiele wolniej niż na mistrzostwach Polski w Szczecinie, gdzie wypełnił minimum na Igrzyska w Rio de Janeiro. Uzyskał czas 15:11.82 i o ponad sekudnę wyprzedził Wojdaka. Reprezentant Unii Oświęcim, który w tym sezonie po raz pierwszy w życiu złamał barierę piętnastu minut, tym razem osiągnął wynik 15:13.11. Tuż za pozycjami medalowymi znalazł się z kolei Filip Zaborowski (15:31.75).

Po wywalczeniu trzeciego miejsca na 100 m stylem grzbietowym, w niedzielę Radosław Kawęcki stanął na drugim stopniu podium na dwukrotnie dłuższym dystansie. W pojedynku z Kosuke Hagino okazał się gorszy o siedemdziesiąt siedem setnych sekundy, ale złamał barierę dwóch minut (1:59.91). Brązowy krążek dla naszego kraju wywalczył jeszcze Marcin Cieślak na 200 m stylem zmiennym (2:03.04). W konkurencji z udziałem zawodnika Warszawianki również triumfował Japończyk, poprawiając rekord mitingu rezultatem 1:57.43. Do kolekcji dołożył zwycięstwo na tym samym dystansie stylem dowolnym (1:47.20).

W finale A kraulistów piąte miejsce zajął Paweł Korzeniowski (1:48.67). Niewiele wolniejszy w walce o dziewiątą lokatę okazał się Kacper Majchrzak. Cztery długości basenu pokonał w 1:48.83 i wygrał wyścig pocieszenia. Korzeniowski jeszcze bliżej medalu był na dystansie 100 m stylem motylkowym. Uzyskał czas 53.44 s i przegrał rywalizację o brąz z Joerim Verlindenem z Holandii o zaledwie pięć setnych sekundy. Siódmy na mecie zameldował się Jan Świtkowski (54.64 s). Na czwartej pozycji zmagania na 100 m stylem klasycznym zakończył Marcin Stolarski (1:02.26), przegrywając tylko z europejską czołówką żabkarzy, na czele z Adamem Peaty'm z Wielkiej Brytanii, który ustanowił nowy rekord zawodów (59.41 s).

Dobrze spisały się również Polki. Aż dwie nasze reprezentantki stanęły na podium 50 m stylem motylkowym. Druga była Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (26.53 s), a na trzecim miejscu sklasyfikowana została Anna Dowgiert (26.56 s). Zawodniczka Śląska Wrocław była też ósma finale 100 m stylem dowolnym (56.76 s). Z kolei ze srebra na 100 m stylem grzbietowym cieszyła się Alicja Tchórz. Szybsza od niej okazała się tylko Georgia Davies. Angielka zanotowała bardzo dobry wynik (1:00.18), natomiast podopieczna Grzegorza Widanki dwie długości basenu przepłynęła w 1:01.69.