MEJ: Wojdak z drugim medalem!

Szymon Gagatek 2014-07-13 01:02

Wojciech Wojdak zdobył dziś drugi medal tegorocznych mistrzostw Europy juniorów! Polak, po zwycięstwie na 400 m stylem dowolnym, zajął drugie miejsce na dwukrotnie dłuższym dystansie, przegrywając jedynie z Mykhaylo Romanchukiem z Ukrainy. Przy okazji zawodnik Unii Oświęcim poprawił najlepszy rezultat w historii naszego kraju w kategorii wiekowej osiemnastolatków w tej konkurencji!

Wojdak wystartował popołudniu w najszybszej serii i bardzo szybko narzucił swoje tempo. Prowadził przez ponad 3/4 wyścigu i dopiero w końcówce wyprzedził go Romanchuk. Ukrainiec uzyskał czas rewelacyjny czas 7:54.81, jedenasty w tym roku na świecie i piąty na Starym Kontynencie! Rezultatem tym poprawił rekord mistrzostw, należący od sześciu lat do Pala Joensena, o ponad dwie sekundy. Wojdak finiszował na drugiej pozycji, z wynikiem 7:57.48, bijąc najlepszy czas w historii polskiego pływania wśród osiemnastolatków, należący od roku do Pawła Furtka (7:58.33). Brązowy medal wywalczył Henrik Christiansen z Norwegii (7:58.72).

800m59.40 s7:57.4858.65 s7:58.33

W wyścigu medalowym dziś popołudniu Polacy startowali jeszcze tylko raz, w finale sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym. Rywalizację zakończyli na szóstym miejscu (3:56.86). W porównaniu do kwalifikacji w składzie naszej reprezentacji zaszła jedna zmiana. Na pierwszym odcinku, w stylu grzbietowym, popłynęła Julia Gus, która zastąpiła Paulinę Pedę. Piętnastolatka nie wystartowała w półfinale 100 m stylem grzbietowym, by jak najlepiej przygotować się do startu w sztafecie i na pierwszej zmianie popłynęła niewiele wolniej od swojego rekordu życiowego, uzyskując czas 1:04.28. W stylu klasycznym wystąpił Marcin Stolarski (1:02.09), w stylu motylkowym Paulina Nogaj (1:01.13), a jako ostatni do wody wskoczył Jan Hołub (49.36 s).

Zwyciężyli Rosjanie, którzy uzyskali znakomity czas, 3:49.05. Jest to wynik niewiele gorszy od rekordu świata seniorów w tej konkurencji, również należącego do zawodników z tego kraju (3:48.74). Rewelacyjnie na pierwszej zmianie popłynęła Daria K. Ustinova, która poprawiła rekord najlepszy czas w historii europejskiego czempionatu juniorów na 100 m stylem grzbietowym (1:00.46). Na drugim odcinku popłynął Anton Chupkov (1:00.91), na trzecim Aleksandr Sadovnikov (53.01 s), a wyścig zakończyła Daria S. Ustinova (54.67 s). Srebro dla Niemców, brązowy medal dla pływaków z Włoch.

Awans do wyścigu finałowego z dzisiejszych półfinałów udało się uzyskać jedynie Stolarskiemu. Zawodnik Żoliborza Warszawa zajął piąte miejsce w walce o najlepszą ósemkę na dystansie 100 m stylem klasycznym (1:02.63). Sprawa medali wydaje się być otwarta, czas pierwszego pływaka był lepszy od ósmego rezultatu o zaledwie sześćdziesiąt dziewięć setnych sekundy, a Polak stracił do Antona Chupkova tylko trzydzieści trzy setne.

Pozostałym Biało-czerwonym nie udało się awansować do finałów, ale za to wszyscy ustanawiali nowe rekordy życiowe. Swoje najlepsze czasy w karierze poprawili obaj Polacy startujący na dystansie 100 m stylem motylkowym: Michał Chudy był czternasty, z wynikiem 54.72 s, a Dominik Ciężkowski został sklasyfikowany pozycję niżej (54.75 s). Szybciej o sześć setnych od życiówki popłynął Maciej Falaciński na 50 m stylem grzbietowym. Czas 26.40 s dał mu dziesiąte miejsce.

Bardzo blisko wejścia do ósemki były nasze dziewczęta. Natalia Fryckowska zajęła dziewiątą lokatę na 50 m stylem dowolnym, poprawiając rekord życiowy o pięć setnych (26.24 s). Rywalki były tylko minimalnie szybsze, na siódmym miejscu ex aequo znalazły się Flora Molnar z Węgier i reprezentantka gospodarzy, Kim Busch, z czasem 26.20 s. Warto jednak zauważyć, że od piętnastoletniej Fryckowskiej wyżej znalazła się tylko jedna zawodniczka z jej rocznika, niesamowita Rosjanka, Maria Kameneva (25.69 s). Również dziewiąta na 100 m stylem grzbietowym była Paulina Peda, która uzyskała rezultat 1:03.62, lepszy od osiągnięcia z mistrzostw Polski w Olsztynie o 0.21 s. Jej z kolei do ósmej zawodniczki zabrakło tylko jednej dziesiątej sekundy.