ZIMOWE OTWARTE MISTRZOSTWA POLSKI W PŁYWANIU - EPILOG

Joanna Kwatera 2013-11-17 16:47

„I już po wszystkiemu”…jak mawiał znany krakowski kabareciarz Marcin Daniec. Zakończyły się właśnie Zimowe Otwarte Mistrzostwa Polski w pływaniu w kat. Masters w Krakowie. Mistrzostwa doskonałe, mistrzostwa rekordowe, mistrzostwa kosmiczne. Niesamowicie szybki basen krakowskiej AWF, pozwalający uzyskiwać genialne wyniki, rekordowa frekwencja prawie 650 uczestników oraz znakomita atmosfera na trybunach – wszystko grało jak w zegarku…

Ostatniego dnia pływackich zmagań na pływalni AWF padały również doskonałe rezultaty sportowe, a zawodnicy mimo już dwudniowego zmęczenia walczyli ambitnie o każdą setną sekundy aż do ostatniej konkurencji. Zaczęło się jednak od stylu motylkowego, gdzie doskonały wynik uzyskała najszybsza dziś Joanna Gołębiowska (WMT) – 1:06.65 (kat. B). Zaraz za nią do mety dotarła Małgorzata Ścibiorek (Z-Ł WOPR), a jej czas 1:09.37 to nowy rekord Polski w kat. D. Wśród mężczyzn na tym dystansie aż siedmiu zawodników złamało znacznie granicę jednej minuty, a najszybszy z nich Marcin Jabłoński (Niezrzeszony) uzyskał czas 55.67 (kat.0). Autorem nowego rekordu Polski w kat. D stał się jednak vice-mistrz Europy na tym dystansie Arkadiusz Berwecki (Motyl Senior MOSiR Stalowa Wola), osiągając rezultat 59.02.

Obrodziło rekordami Polski na dystansie 200m stylem grzbietowym. Jego posiadaczkami od dziś są: Marta Lord (Toruńczyk Masters Toruń) – kat. B czas 2:35.55, Renata Osmala (Delfin Masters Tarnobrzeg) – kat. C czas 2:49.99, Daria Fajkowska (Z-Ł WOPR) – kat. D czas 2:41.04, Renata Bastek (Weteran Zabrze) – kat. J czas 3:39.12 i Wacława Wilczyńska (Astoria Bydgoszcz) – kat. M czas 7:00.07. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Łotysz Valerijs Minakovs (Jelgava SPS), który osiem długości basenu pokonał w 2:13.16 (kat. C). Najlepiej z Polaków zaprezentował się mistrz Europy na tym dystansie Marek Rother (kat. E). Zawodnik Weterana Zabrze osiągnął rezultat 2:19.83.

Później do rywalizacji stanęli żabkarze na sprinterskim dystansie 50m. Najlepszy czas uzyskała oczywiście Agnieszka Bystrzycka (Redeco Wrocław) – 33.94, co dało jej 818 pkt! Rekordowymi wynikami popisały się jednak Ewa Stępień (Z-Ł WOPR) w kat. F, uzyskując czas 39.70 oraz Krystyna Fecica (Weteran Zabrze) w kat. J, osiągając rezultat 50.47. Podczas rywalizacji mężczyzn na tym dystansie byliśmy świadkami trzech nowych rekordów Polski. Jako jeden z dwójki zawodników granicę 30 sekund złamał Piotr Safrończyk (WMT), a jego doskonały rezultat 28.80 to nowy rekord Polski w kat. A. W kat. E najlepszym wynikiem w kraju może poszczycić się od dziś Piotr Barski, który dwie długości basenu pokonał w 32.02s. Rekordowe osiągnięcie w kat. F zanotował Leszek Madej (WMT), który potrzebował 34.30s do pokonania tego dystansu.

Bardzo widowiskowa rywalizacja sztafet mieszanych również przyniosła wiele emocji, a trzy z nich ustanowiły nowe rekordy Polski Masters. W kat. C o rekordowy rezultat pokusiła się drużyna Masters Korona Kraków w składzie: Paulina Palmowska, Robert Kominiak, Mariusz Kaliszyk i Izabela Frączek czasem 2:06.83. W kat. D najlepsze osiągnięcie w kraju poprawił team Zgiersko-Łęczyckiego WOPR w składzie: Daria Fajkowska, Roman Wiczel, Małgorzata Ścibiorek, Włodzimierz Przytulski, osiągając czas 2:13.75, a w kat. F drużyna Weterana Zabrze w składzie: Grażyna Kiszczak, Daniel Fecica, Ewald Bastek, Renata Bastek, uzyskując rezultat 2:45.22.

Na koniec ostatniego bloku pływackich zmagań w mistrzostw Polski Masters rozegrane zostały wyścigi na dystansie 400m stylem dowolnym. Wśród kobiet najlepszy rezultat uzyskała Magdalena Drab (CM UJ Masters Kraków) dopływając do mety w czasie 4:48.24. W konkurencji tej padł też jeden rekord Polski, a ustanowiła go Ewa Szała (KP Koziegłowy) wynikiem 5:56.22 (kat. F). W rywalizacji mężczyzn najszybciej dystans ten przepłynął Marcin Szczypiński z Wodnika 29 Katowice, uzyskując czas 4:21.22 (kat. A) i wyprzedzając o długość palca Marcina Horbacza (JW. 2399 Świętoszów), który stracił do niego zaledwie 0,2 sekundy.

Najlepszą zawodniczką mistrzostw została Joanna Gołębiowska (WMT), której łączna suma punktów za 3 starty (50m mot, 100m zm, 100m dow) dała rezultat 2393 i ten zaszczytny tytuł. Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Bystrzycka (Redeco Wrocław) – 2369 pkt, a trzecie 9-krotna medalistka mistrzostw Europy w Eindhoven Renata Bastek (Weteran Zabrze) – 2351 pkt.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw Polski w Krakowie został również zawodnik Warsaw Masters Team – Piotr Safrończyk, który za rezultaty osiągnięte na dystansach 50 i 100 stylem klasycznym i 100m stylem zmiennym osiągnął w sumie 2551 pkt. Drugą i trzecia lokatę zajęli mistrzowie Europy z Eindhoven – Arkadiusz Berwecki z Motyl Senior MOSiR Stalowa Wola (2402 pkt) i Andrzej Waszkiewicz z Just Swim Jelenia Góra (2358 pkt).

W klasyfikacji medalowej zwycięzyła drużyna Weterana Zabrze z łączną sumą 75 medali (53 złote, 18 srebrnych i 4 brązowe). Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy Zgiersko-Łęczyckiego WOPR z 46 medalami, a o trzecią lokatę do końca walczyły zespoły Masters Korona Kraków i Warsaw Masters Team. Ostatecznie miejsce trzecie przypadło gospodarzom, którzy zdobyli w sumie największą ilość medali, bo aż 85! Z 64 medalami pływacy z Warszawy zajęli czwarte miejsce.

Na koniec zostały jeszcze wręczone statuetki dla najlepszych zespołów w klasyfikacji sztafetowej. Tutaj zwyciężyli gospodarze - drużyna Masters Korona Kraków z suma 4130 pkt. Drugą lokatę zajął Weteran Zabrze (4035 pkt), a trzecią wywalczyli zawodnicy Zgiersko-Łęczyckiego WOPR.

Powoli gasną światła, znika magia rywalizacji, zmrok zapada nad pięknym grodem Kraka…Wielkie podziękowania dla wszystkich sponsorów i wolontariuszy, dzięki którym udało się zorganizować to wspaniałe widowisko, Małopolskiemu Okręgowemu Związkowi Pływackiemu, zespołowi Masters Korona Kraków oraz krakowskiej AWF. Ogromne podziękowania również dla wszystkich uczestników i kibiców, którzy zechcieli w tak wielkiej ilości wziąć udział w tym pływackim święcie w Krakowie. Król Krak te piękne wspomnienia zachowa, a może kiedyś zechce kolejny raz stworzyć bajkę o pływaniu w swoim pięknym grodzie…