WYGRANA W ŁODZI - I O TO JEJ CHODZI!

Joanna Kwatera 2014-11-10 02:34

Kolejna odsłona Grand Prix Polski w pływaniu odbyła się w rodzinnych stronach naszej „Królowej sprintu” w Łodzi. Na pływalni Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego nie mogło być inaczej – miano najlepszej pływaczki zawodów wywalczyła Ona..tzn Ola!

Do Łodzi zjechało się 385 zawodników i zawodniczek reprezentujących łącznie 79 klubów sportowych z całej Polski. I mimo faktu, iż na pływalni było bardzo ciasno…bardzo ciasno było również na mecie, a w wodzie padło kilka wysoko punktowanych rezultatów.

Układ w rankingu na trzy najlepsze zawodniczki Grand Prix w Łodzi jest identyczny jak tego w Krakowie. Najlepsza z nich Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS Uł. Pł. Łódź) wygrała wszystkie 5 wyścigów, w których startowała, a najlepiej punktowany rezultat uzyskała na dystansie 100m stylem zmiennym, uzyskując czas 1:00.81 i 843 pkt, a wynik ten okazał się również najbardziej wartościowym rezultatem zawodów wśród kobiet. Wysoko punktowany start zaliczyła również na dystansie 50m stylem grzbietowym, uzyskując 815 pkt za czas 27.51. Ponadto Łodzianka zdecydowanie wygrała również dystanse 50 i 100m stylem dowolnym oraz 50m stylem motylkowym.

Druga na liście najlepszych pływaczek GP w Łodzi znalazła się Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław startowała w ośmiu konkurencjach, a w pięciu z nich okazała się najlepsza. Jej łupem padły konkurencje:  200m stylem dowolnym, 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 200 i 400m stylem zmiennym. Co najciekawsze najlepiej punktowany rezultat uzyskała ona na dystansie 400m stylem dowolnym, na którym zajęła 3 miejsce za Justyną Burską (UKS „Piątka” Konstantynów Łódzki) i Joanną Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn). Za wynik 4:14.29 Wrocławianka uzyskała 784 pkt FINA. Tchórz zajmowała też dwa razy drugą lokatę w konkurencjach 50m stylem grzbietowym i 100m stylem zmiennym.

Najniższą pozycję na „pudle” w rankingu najlepszych pływaczek GP w Łodzi wywalczyła ponownie Joanna Zachoszcz. Olsztynianka zdecydowanie wygrała najdłuższy dystans kraulowy 800m, a na dystansie o połowę krótszym stoczyła pasjonującą walkę o zwycięstwo z Justyną Burską i Alicją Tchórz. Zachoszcz w tej potyczce zajęła ostatecznie drugie miejsce uzyskując czas 4:13.23 i 794 pkt, co było jej najlepiej punktowanym startem w tych zawodach.

W stylu motylkowym konkurencje 100 i 200m wygrała Mirela Olczak (AZS Warszawa), a najkrótsze dystanse żabkarskie – 50 i 100m rozstrzygnęła na swoją korzyść Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław). 200m stylem klasycznym zwyciężyła Paulina Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn).

Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem z ilością 2412 pkt zdobytych za 3 najlepsze starty został Paweł Korzeniowski. Reprezentant AZS AWF Warszawa  wygrał, uzyskując bardzo dobre czasy, 200m stylem dowolnym oraz 200m stylem motylkowym. Za rezultaty odpowiednio: 1:45.78 i 1:55:52 otrzymał 829 pkt, co było najlepiej punktowanym wynikiem zawodów wśród mężczyzn. Ponadto Korzeniowski triumfował na dystansie 50m stylem motylkowym oraz zajmował drugie lokaty w konkurencjach 100m stylem motylkowym oraz 50m stylem dowolnym.

Drugie miejsce w tym rankingu wywalczył Jan Świtkowski (Skarpa Lublin). Lublinianin najlepsze rezultaty osiągał na dystansach 200m stylem dowolnym (czas 1:46.12, 821 pkt), 200m stylem motylkowym i 100m stylem dowolnym. W konkurencji sprinterskiej stylem dowolnym zajął drugie miejsce ex aequo z Pawłem Korzeniowskim.

Na trzecim miejscu wśród najlepszych zawodników GP w Łodzi znalazł się Filip Zaborowski. Reprezentant MKP Szczecin doskonale wystartował w konkurencji 1500m stylem dowolnym, uzyskując czas 15:14.03 (804 pkt) i wyprzedzając na mecie kolegę klubowego, byłego mistrza świata Mateusza Sawrymowicza oraz Wojciecha Wojdaka (Unia Oświęcim). Na dystansie o połowę krótszym nieznacznie ustąpił miejsca jedynie Wojdakowi, uzyskując czas 3:48,81. W konkurencji 200m tym stylem zajął miejsce czwarte (1:50.03).

Królem sprintu kraulowego został w Łodzi Kacper Majchrzak (Warta Poznań), który wygrał dystanse 50 i 100m. Jego łupem padł też dystans 200m stylem zmiennym. W konkurencjach 100m stylem motylkowym oraz 100 i 400m stylem zmiennym triumfy święcił Michał Poprawa (AZS AWF Katowice). 50 i 100m stylem grzbietowym zwyciężył kolega klubowy Poprawy - Tomasz Polewka, a 200m tym stylem Krzysztof Jankiewicz (NAWA Skierniewice). W stylu klasycznym najlepszy w konkurencjach  50 i 100m okazał się Dawid Szulich (Delfin Legionowo), a na dystansie 200m Marcin Hulbój (MKP Szczecin).

Drużynowo najwięcej pierwszych miejsc na podium zdobyły pływaczki Juvenii Wrocław (7 pierwszych, 3 drugie i 1 trzecie miejsce). Na drugiej pozycji uplasowali się zawodnicy AZS Warszawa, a na trzeciej pływacy AZS AWF Katowice.