MP 16-latków: WKS Śląsk Wrocław triumfuje!

Joanna Kwatera 2017-07-16 22:04

Trzeci dzień Letnich Mistrzostw Polski 16-latków w Opolu obfitował w wielkie emocje, a w wielu wyścigach zawodników na mecie dzieliły setne sekundy. W wyrównanym poziomie rywalizacji na miano zdecydowanych liderów wyrośli pływacy WKS Śląsk Wrocław, którzy zostali najlepszą drużyną tego czempionatu.

Wyścig ten miał być ozdobą trzydniowej rywalizacji juniorów 16-letnich w Wodnej Nucie i z pewnością na takie miano zasłużył. W rywalizacji na 100m stylem dowolnym wszystko odbyło się bardzo szybko, a w finale spotkały się uczestniczki czerwcowych mistrzostw Europy juniorów – Dominika Kossakowska (Sikret Gliwice), Karolina Jurczyk (MKS 9 Dzierżoniów) i Kornelia Fiedkiewicz (Juvenia Wrocław), które rozdzieliły medale między siebie.  Najlepszym rekordem życiowym przed tym wyścigiem legitymowała się Wrocławianka, ale wszystko zmieniło się na linii mety. Zarówno pierwszą jak i drugą długość basenu najszybciej pokonała Kossakowska, która zanotowała wynik 56.71. Brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorów z Lublina przepłynęła ten dystans najszybciej w życiu, a do rekordowego osiągnięcia w historii kraju wśród 16-latek Katarzyny Wilk zabrakło jej zaledwie 0,23 sekundy. Z rezultatem już powyżej pięćdziesięciu siedmiu sekund druga na metę wpadła Fiedkiewicz (57.20), a sześć setnych sekundy później Jurczyk.

Niezwykle zaciętą walkę stoczyli pomiędzy sobą w tej konkurencji chłopcy, a pierwszego od piątego na finiszu dzieliło tylko czterdzieści siedem setnych sekundy. Po bardzo szybkim początku swoją przewagę nad rywalami utrzymał Emil Krzykała (KP Avia Świdnik) i z wynikiem 52.49 mógł cieszyć się z drugiego już na tych mistrzostwach, a pierwszego indywidualnego złotego medalu. Szybko kończył ten wyścig też Szymon Jaworski (UKS Salmo Żory) i to on dopłynął do mety na drugiej pozycji, tracąc do zwycięzcy dwie dziesiąte sekundy. Trzecią lokatę wywalczył Oskar Jemielita (MPKS Orka Ciechanów).

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta… można by rzec przy okazji wyścigu na 100m stylem grzbietowym chłopców. Wielkie apetyty na zwycięstwo w tej potyczce mieli zapewne niepokonany na tym dystansie Marcin Goraj (SMS Galicja Kraków) i głodny kolejnego zwycięstwa w Opolu Jan Karolczak (G-8 Bielany Warszawa). Niestety pierwszy z nich nie zbliżył się nawet do swojej „życiówki” w tej konkurencji, a drugi choć poprawił ją odrobinę to nie wystarczyło to, aby stanąć dziś na najwyższym stopniu podium. Najlepszą formę na te mistrzostwa w stylu grzbietowym przygotował Jakub Mościcki (MT Kormoran Olsztyn), który triumfował dziś z rekordem życiowym - 57.01, wyprzedzając kolegów z Warszawy i Krakowa, a tych podzieliła na mecie zaledwie jedna setna sekundy! Mało brakowało a jeden z nich nie zmieścił by się w ogóle w pierwszej trójce, gdyż dobrym finiszem popisał się jeszcze Mikołaj Malec (MKS Ikar Mielec), który stracił do tej dwójki czternaście setnych sekundy. Wynik Mościckiego okazał się być najwyżej punktowanym rezultatem wśród chłopców w tej imprezie (756 pkt).

Karolczakowi udało się dziś natomiast wywalczyć medal z najcenniejszego kruszcu w zmaganiach sztafet w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, które kończyły te zawody. Warszawianin znów pokazał się na odcinku w stylu grzbietowym i osiągnął czas tylko cztery setne sekundy słabszy niż w wyścigu indywidualnym. Po nim do wody wskakiwali Jakub Sobiecki i Filip Wardawa, którzy też byli najszybsi w swoich stylach. Szybko kończył rywalizację w stylu dowolnym również Kordian Barusiński i zespół G-8 Bielany Warszawa zameldował się na mecie daleko przed konkurentami, osiągając czas 3:56.70. Drugą lokatę zajęli reprezentanci AZS AWF Katowice z dwoma kadrowiczami na Gyor – Mateuszem Dubasem i Oskarem Cieślą w składzie. Brązowe krążki odebrali zawodnicy UKS Cityzen Poznań. Wśród dziewcząt najszybsze okazały się już po raz trzeci w tych mistrzostwach pływaczki MUKS Piętnastka Bydgoszcz, a trzeci złoty medal w rywalizacji sztafetowej odbierały Karolina Wolska, Kinga Paradowska i Aleksandra Dudek oraz pierwszy raz Marta Holak, która popłynęła na odcinku w stylu motylkowym. Zwycięstwo dał im czas 4:27.62, a kolejne miejsca na podium znów zajęły drużyny WKS Śląsk Wrocław i SMS Galicja Kraków.

Trzeci złoty krążek opolskich mistrzostw zdobyła dziś Lidia Halicka, a tym razem zaprezentowała się najlepiej w konkurencji 100m stylem klasycznym. Pływaczka Śląska Wrocław pokonała ten dystans jeszcze dwie setne sekundy szybciej niż zrobiła to w Netanji, ustanawiając swój rekord życiowy na wyniku 1:11.86. Zawodniczka ta wygrała też klasyfikację multimedalistów tej imprezy, kończąc zawody z czterema medalami.

Najdłuższe dystanse kraulowe padły dziś łupem Karoliny Piechoty i Bartosza Pająka. Reprezentantka UKS 190 Łódź nie miała w tym wyścigu łatwej przeprawy z pływaczką Mal Wopr Malbork Alicją Krauze, która „deptała jej po piętach” przez całe 800m. Ostatecznie po dobrym finiszu Piechota dotknęła ściany finiszowej jako pierwsza z czasem 9:08.27, wyprzedzając Krauze nieco ponad dwie sekundy, a ta poprawiła swój rekord życiowy o ponad dziesięć sekund. Zupełnie inaczej potoczyła się walka o złoto w konkurencji 1500m stylem dowolnym chłopców. Tam od początku na czele stawki znajdował się zawodnik BUKSu Warszawa, a swoją przewagę powiększał z każdą kolejną długością basenu. Do mety Bartosz Pająk dotarł z najlepszym czasem w karierze 16:13.57, poprawiając dotychczasowy swój rekord życiowy o ponad osiemnaście sekund!

Ponadto do grona złotych medalistów dołączyli w niedziele jeszcze: Aleksandra Węgrzynowska (WKS Śląsk Wrocław), która pokonała na ostatnich metrach Barbarę Mazurkiewicz (IKS Konstancin) w wyścigu na 200m stylem motylkowym (2:21.23 RŻ), Oskar Cieśla (AZS AWF Katowice), najszybszy na dystansie 200m stylem motylkowym (2:04.93), Alicja Ulicka (UKS Nawa Skierniewice), po niezwykle zaciętej walce z Laurą Pogorzelską z SMS Galicji Kraków (1:04.31) i Jakub Adamczak (UKS Shark Rudna), najlepszy w konkurencji 100m stylem klasycznym (1:06.53).

Najbardziej wartościowymi rezultatami w Wodnej Nucie popisali się w ten weekend Kornelia Fiedkiewicz (na 50m stylem dowolnym – 776 pkt) i Jakub Mościcki (na 100m stylem grzbietowym – 756 pkt).

W klasyfikacji medalowej oraz punktowej zwyciężyli zawodnicy WKS Śląsk Wrocław, którzy zgromadzili na swoim koncie 13 krążków, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu, które zdobyli dla klubu Lidia Halicka, Aleksandra Węgrzynowska, Kacper Piotrowski i sztafeta chłopców 4x200m stylem dowolnym oraz 408 pkt. Na drugiej lokacie uplasował się zespół MUKS Piętnastka Bydgoszcz z pięcioma medalami, a na trzeciej G-8 Bielany Warszawa, którego zawodnicy zdobyli siedem krążków. W rankingu punktowym drugie miejsce zajęli pływacy SMS Galicji Kraków, a trzecie MUKS Piętnastka Bydgoszcz.