TYR PSS: Czwarte miejsce Świtkowskiego na otwarcie

Szymon Gagatek 2019-04-12 11:30

Drugi dzień zawodów TYR Pro Swim Series w Richmond nie przyniósł polskim pływakom minimów na mistrzostwa świata. Najlepiej spośród osób walczących o bilety do Gwangju spisał się Jan Świtkowski. Podopieczny Gregga Troy'a zajął 4. pozycję na dystansie 200 m stylem dowolnym, ale do normy wymaganej przez Polski Związek Pływacki zabrakło mu prawie dwóch sekund.

Świtkowski w finale zanotował wynik 1:49.34 (podczas, gdy minimum na MŚ wynosi 1:47.40). Z tym wynikiem będzie musiał czekać na rozstrzygnięcia na mistrzostwach Polski w Olsztynie, by dowiedzieć się czy ma szansę na ewentualne miejsce w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. W sesji popołudniowej na słupku startowym stanął jeszcze Bartosz Piszczorowicz. Na mecie finału B był 3. (1:51.13).

W tej samej konkurencji wśród pań wystartowała Daniela Georges. Reprezentantka Polski na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy tym razem może mieć duży kłopot ze znalezieniem się w kadrze narodowej. Zmagania kraulistek zakończyła na 4. miejscu w finale C, uzyskując czas 2:04.46. Studentka Uniwersytetu Arizony minimalnie szybciej popłynęła w eliminacjach (2:04.20).

Trzecim zawodnikiem, który zawody w Richmond traktuje jako kwalifikacje na mistrzostwa świata, jest Paweł Sendyk. W czwartek uczeń Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley dobrze zaprezentował się na 100 m stylem motylkowym. W sesji porannej był 12., wyprzedzając między innymi Świtkowskiego (54.30 - 54.32), a kilka godzin później triumfował w finale B (53.30). Tym samym o trzy dziesiąte sekundy poprawił rekord życiowy. Już dziś czekają go bardzo ważne starty na 50 m stylem dowolnym i motylkowym, a więc w konkurencjach, w których wydaje się mieć największe szanse na uzyskanie minimum na Gwangju. Świtkowski po eliminacjach wycofał się z dalszej rywalizacji.

Do najlepszej ósemki na dystansie 50 m stylem grzbietowym zakwalifikowała się Klaudia Naziębło. Rano pokonała jedną długość dystansu w 29.09, a po południu była wolniejsza o cztery setne sekundy i została sklasyfikowana na 8. lokacie. Z kolei Rafał Kusto miał okazję pływać dwukrotnie na 100 m stylem klasycznym. W eliminacjach zanotował rezultat 1:03.55, a w finale C 1:03.79, dzięki czemu uplasował się ostatecznie na 19. pozycji.

Kibice na trybunach w Richmond zachwycali się postawą 14-letniej Claire Curzan. Młoda delfinistka zajęła 2. miejsce na 100 m stylem motylkowym, poprawiając rekord kraju w swojej kategorii wiekowej. Dwie długości basenu przepłynęła w 58.61! Szybsza od niej była tylko Kelsi Dahlia (57.99). Swoje drugie zwycięstwo odnotowała Katie Ledecky, która na 200 m stylem dowolnym uzyskała czas 1:56.28. Z kolei dubletem mógł się pochwalić Caeleb Dressel - triumfator zmagań na 200 m stylem dowolnym (1:47.31) i 100 m stylem motylkowym (52.08).